světový pohár základní skupina

Postup je v nedohlednu. Češi s Evropany prohráli v prodloužení

ČR - Tým Evropy

Čeští hokejisté prohráli s výběrem Evropy na Světovém poháru 2:3 v prodloužení. Branka Leona Draisaitla značně přivřela Čechům postupové dveře ze skupiny.

Svěřenci trenéra Josefa Jandače dvakrát v utkání dohnali ztrátu, ale v čase 62:06 rozhodl německý útočník Leon Draisaitl. Český tým má na kontě po dvou duelech jediný bod, ale stále ještě živí teoretickou naději na postup na úkor Kanady a USA.

Poslední zápas v základní skupině A čeká český tým v pátek ve 2:00 SELČ proti Spojeným státům americkým.

Čeští hokejisté po debaklu s Kanadou 0:6 nastoupili nově v brance s Mrázkem a v pozměněnými útočními formacemi. V první útoku nastoupili s kapitánem Plekancem Hemský a Palát. Chyběl zraněný Faksa a do sestavy naskočil Birner.

Hned v úvodní minutě se ocitl v šanci Milan Michálek, ale minul. Po 62 vteřinách hry šel pykat Voráček, ale Mrázek pokusy evropského výběru pochytal. Haláka pak prověřil Kempný, český gólman si po přečíslení poradil se Streitovým pokusem a ukryl puk před dorážejícím Hossou.

Český tým pak nevyužil dvě přesilové hry, Halák si poradil s Hanzalovou tečí při Streitově pobytu na trestné lavici a Kruegerův tým odolal i při Chárově trestu. Mrázka následně prověřil Niederreiter a největší šanci měl v 19. minutě Chára, který po kombinaci Tatara a Kopitara ztroskotal na českém gólmanovi.

V úvodu druhé části dohrávali Češi oslabení při trestu Kempného a možnosti měli Kopitar, Gáborík a Draisaitl. Při vyloučení Milana Michálka ve 23. minutě sevřel Kempný puk rukavicí z brankoviště, ale při nařízené trestném střílení Kopitar Mrázka nepřekonal.

Další nebezpečnou střelu Evropy vyslal z otočky Tatar. Vzápětí musel sice Halák krýt po Plekancově akci Palátův bekhendový pokus, ale na hřišti dominoval soupeř. Mrázkovu rozehrávku zachytil Vanek, ale gólman Detroitu se stihl jeho pokus návratem do branky vyrazit a s pomocí spoluhráče si poradil i s dorážkou Bellemareho. Další možnosti měli Kopitar, Bellemare a 27. minutě trefil tyč Hossa.

V polovině utkání už Evropa udeřila. V době, když Mrázek převzal od Hanzala ztracenou hokejku, jej překonal z levé strany Chára. Češi mohli rychle odpovědět, ale po Voráčkově zakončení odvrátil puk těsně před brankovou čáru Seidenberg.

Ve 34. minutě se už Češi dočkali první trefy na turnaji a sebrali Halákovi neprůstřelnost. Jordán o mantinel prostrčil puk na Voráčka, který z pravého kruhu zamířil přesně k protější tyči.

Jakub Voráček
Zdroj: Profimedia Jakub Voráček právě vyrovnal na 1:1

Hned po startu třetí třetiny vyhodil Jordán puk do hlediště a Češi se museli bránit 64 vteřin ve třech proti pěti. Mrázek pochytal několik nebezpečných rán a největší možnost Josiho zlikvidoval lapačkou. Ve 43. minutě mu ale přes ni prošla rána Zuccarella a Evropa znovu vedla.

Jandačův tým vyrovnal ve 49. minutě při přesilovce, když Sobotku střelu odraženou od zadního mantinelu dorazil za Haláka Hanzal. Otočit výsledek mohl Jaškin, ale na slovenského gólmana nevyzrál. V 52. minutě Mrázek vychytal pravým betonem Vaneka. Češi odolali při Voráčkově trestu a soupeř při Zuccarellově vyloučení, rozhodnout pak mohli Frolík a Hanzal. V prodloužení však ujel po výpadu Kempného sám Draisaitl a rozhodl.

Hokejový Světový pohár - skupina A:

ČR - Výběr Evropy 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 34. J. Voráček (Jordán, M. Michálek), 49. Hanzal (Sobotka, Hemský) - 31. Chára (Vanek, Bellemare), 43. Zuccarello (Halák), 63. Draisaitl (Zuccarello). Rozhodčí: Furlatt, Sutherland - Miller (všichni Kan.), Murphy (USA). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:0. Diváci: 8574.

ČR: Mrázek - Šustr, Nakládal, Polák, Kempný, Z. Michálek, Jordán - Hemský, Plekanec, Palát - J. Voráček, Hanzal, M. Michálek - Pastrňák, Sobotka, Červenka - Birner, Jaškin, Michael Frolík. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Václav Prospal a Jaroslav Špaček.

Evropa: Halák - Seidenberg, Josi, Sekera, Chára, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek. Trenéři: Ralph Krueger, Paul Maurice a Brad Shaw.