Má pravdu?

Stejné peníze, jiné podmínky. Ať hrají ženy pět setů, vyzývá Navrátilová

Martina Navrátilová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Boj tenistů o stejné odměny na grandslamových turnajích je už nějakou dobu úspěšně dobojován. Ženské hráčky jsou spokojeny a berou stejné peníze, jako jejich mužští kolegové. I přes to, že hrají daleko kratší zápasy. A to se nezdá tenisové legendě Martině Navrátilové.

Když si koupili diváci lístky na sobotní finále ženské dvouhry, asi netušili, že v ochozech nestráví ani jednu hodinu. Simona Halepová vypráskala Serenu Williamsovou za 56 minut a bylo hotovo. A rumunská tenistka shrábla 66 milionů korun.


Stejně jako Novak Djokovič, který přetlačil ve finále Rogera Federera za čtyři hodiny a 57 minut. Tohle finále vstoupilo do dějin. Poprvé v historii ve dvouhře rozhodoval v pátém setu za stavu 12:12 tiebreak a o předváděném tenise se ještě dlouho bude mluvit.


Jenže také znovu rozpoutalo diskuzi o rovnocenných odměnách. „Možná by bylo nejlepší to udělat tak, že každý bude hrát na dva vítězné sety až do osmifinále. Od čtvrtfinálových zápasů by mohli hrát všichni, muži i ženy, na tři vítězné,“ prohlásila pro britské The Times ještě před mužským finále legendární Martina Navrátilová.


A se stejnými odměnami se ještě nesmířili ani někteří mužští tenisté. O větším zájmu diváků a atraktivnějších zápasech ještě nedávno mluvila taková esa, jako je Rafael Nadal nebo Novak Djokovič.


A není se čemu divit, že s tím přišli právě oni. Jejich zápasy, společně s těmi Federerovými, jsou ty nejsledovanější v tenisovém světě. A přidal se i velký zastánce žen Andy Murray. „Podle mě se jedná o dva odlišné sporty. Vše je o tom, že hrajeme utkání na tři vítězné sady. Pokud chcete trénovat, abyste zvládli odehrát pětisetové duely, jedná se o běh na delší trať. I ženy by tak měly hrát duely na tři vítězné sety, nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být. Právě v tomto vidí většina mužů problém, o prize money až tak úplně nejde."


A proč bojuje Navrátilová o zápasy na tři vítězné? Sama si je totiž zažila na Turnaji mistryň. A i když následně dlouhé bitvy tenistek zrušili, některé hráčky byly při rovnocenných odměnách připraveny se k tomuto formátu vrátit. Veřejně se k tomu přihlásily například sestry Williamsovy.


Uvidíme, jestli organizátoři některého z grandslamových turnajů přistoupí na návrh Martiny Navrátilové. Jen je otázka, jestli by se už tak nabité dva týdny zápasů nemusely protáhnout.

hp TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Vegas Golden Knights - San Jose Sharks

   11:05 12:45
   12:45

   SkiTour 2021 - ohlédnutí

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Ragby: Northampton Saints - London Irish

   14:45

   Fotbal: Olympique Marseille - FC Lorient

   16:30

   Freeride World Tour #3

 • Nova Sport 2

  • Premier League Darts 2021

   09:00 11:35
   11:35

   Ligue 1 Highlights (33)

   12:30

   Freeride World Tour #3

   13:00

   Fotbal: Angers SCO - Stade Rennes

   14:40

   NHL: Tampa Bay Lightning - Carolina Hurricanes

   16:25

   Český motorsport 2021 (1)

Celý program