Má pravdu?

Stejné peníze, jiné podmínky. Ať hrají ženy pět setů, vyzývá Navrátilová

Martina Navrátilová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Boj tenistů o stejné odměny na grandslamových turnajích je už nějakou dobu úspěšně dobojován. Ženské hráčky jsou spokojeny a berou stejné peníze, jako jejich mužští kolegové. I přes to, že hrají daleko kratší zápasy. A to se nezdá tenisové legendě Martině Navrátilové.

Když si koupili diváci lístky na sobotní finále ženské dvouhry, asi netušili, že v ochozech nestráví ani jednu hodinu. Simona Halepová vypráskala Serenu Williamsovou za 56 minut a bylo hotovo. A rumunská tenistka shrábla 66 milionů korun.


Stejně jako Novak Djokovič, který přetlačil ve finále Rogera Federera za čtyři hodiny a 57 minut. Tohle finále vstoupilo do dějin. Poprvé v historii ve dvouhře rozhodoval v pátém setu za stavu 12:12 tiebreak a o předváděném tenise se ještě dlouho bude mluvit.


Jenže také znovu rozpoutalo diskuzi o rovnocenných odměnách. „Možná by bylo nejlepší to udělat tak, že každý bude hrát na dva vítězné sety až do osmifinále. Od čtvrtfinálových zápasů by mohli hrát všichni, muži i ženy, na tři vítězné,“ prohlásila pro britské The Times ještě před mužským finále legendární Martina Navrátilová.


A se stejnými odměnami se ještě nesmířili ani někteří mužští tenisté. O větším zájmu diváků a atraktivnějších zápasech ještě nedávno mluvila taková esa, jako je Rafael Nadal nebo Novak Djokovič.


A není se čemu divit, že s tím přišli právě oni. Jejich zápasy, společně s těmi Federerovými, jsou ty nejsledovanější v tenisovém světě. A přidal se i velký zastánce žen Andy Murray. „Podle mě se jedná o dva odlišné sporty. Vše je o tom, že hrajeme utkání na tři vítězné sady. Pokud chcete trénovat, abyste zvládli odehrát pětisetové duely, jedná se o běh na delší trať. I ženy by tak měly hrát duely na tři vítězné sety, nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být. Právě v tomto vidí většina mužů problém, o prize money až tak úplně nejde."


A proč bojuje Navrátilová o zápasy na tři vítězné? Sama si je totiž zažila na Turnaji mistryň. A i když následně dlouhé bitvy tenistek zrušili, některé hráčky byly při rovnocenných odměnách připraveny se k tomuto formátu vrátit. Veřejně se k tomu přihlásily například sestry Williamsovy.


Uvidíme, jestli organizátoři některého z grandslamových turnajů přistoupí na návrh Martiny Navrátilové. Jen je otázka, jestli by se už tak nabité dva týdny zápasů nemusely protáhnout.

hp TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 14:50 15:00

   Element (411)

   15:00

   Basketbal: PAOK - Happy Casa Brindisi

   16:45

   Fotbal: Newport County - West Ham United

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

   18:35

   České kluby v Evropské lize 2018/2019

   20:20

   Fotbal: Ligue 1 - TOP zákroky sezony (1)

 • Nova Sport 2

  • 14:35 16:15

   Fotbal: Stade Reims - AS Monaco

   16:15

   Rozhovory s hvězdami Ligue 1 - Aleksandr GolovinPovídání se záložníkem francouzského fotbalového klubu AS Monaco

   16:30

   Intercontinental Rally - 10 let

   17:00

   Finálová série NBA 2017

   18:35

   Best of Pascal Siakam

   18:55

   Best of Luka Doncic

Celý Program