loučení konec před olympiádou

Poslanci z můstku? Janda pomůže skokům víc než Ploc, věří trenér

Jakub Janda
Zdroj: Profimedia
Jakub Janda
Téma:

Skoky na lyžích mají před sebou opět hodně sledovanou sezonu. Bude olympiáda. Český tým se ale smířit s tím, že mu bude chybět stálice. Jakub Janda je stále jedním z nejlepších českých skokanů. Tři měsíce před olympiádou se ale rozhodl pro konec kariéry. Kvůli politice.

Je mu sice už 39 let, ale pořád byl druhým nebo třetím nejlepším českým skokanem. Když ho ale volby vynesly do poslanecké sněmovny, myšlenky na sportovní svátek v Koreji zavrhl. Politika prý má přednost. Vezme na sebe oblek, kombinézu zamkne do skříně. 


„Určitě je to ze sportovního i lidského hlediska velké oslabení. Něco začíná a něco končí. Asi se vnitřně rozhodl pro tuhle cestu,“ říká trenér reprezentace Jakub Jiroutek.


Ve čtvrtek ale bude reprezentační tým odjíždět z Liberce do Obertsdorfu na soustředění a Janda bude ještě v roli sportovce. Důvod je zřejmý. Jednak má ještě platnou smlouvu a také se chce ještě rozloučit na můstcích. „Bude se to řešit jak v na svazové úrovni, tak i v Dukle, kde je stále zaměstnaný. Plán je ale takový, že poslední závod by absolvoval ve Visle, kde začíná v listopadu Světový pohár,“ dodává kouč.


Jenže pak už bude konec. Těsně před olympiádou to kvůli politice zabalí. Dělat dvě věci najednou prý pořádně nejde.
Pro Jandu by byly závody v Pchjongčangu už pátou olympiádou. Poprvé skákal v roce 2002 v Salt Lake City, pak následovala klání v Turíně 2006, Vancouveru 2010 a nakonec v Soči 2014. Jenže ač se stal Jakub Jadna vítězem prestižního Turné čtyř můstků a z mistrovství světa mí doma stříbro i bronz, pod pěti kruhy mu to nikdy nevyšlo. Možná právě proto bylo rozhodování jednodušší.


Pomůže ale Janda v budoucnu třeba skokům jako poslanec? Finanční podpora kdysi tradičního sportu z jakékoliv sféry je v současnosti skoro nulová. „Pro skoky je to velký, důležitý krok, zvlášť v době, v jaké se pohybujeme. Už bylo zamýšlené, že po sezoně vstoupí do sportovního centra skoků ve Frenštátu. Ale tímhle se vše mění. Každopádně pro skoky je to jenom plus,“ myslí si Jakub Jiroutek.


Jandův přínos pro sport na skokanských můstcích prý může být rozhodně větší než v době, kdy v poslanecké sněmovně seděl Pavel Ploc. „Tam nebyla pomoc absolutně žádná. Pavel trénoval skoky do roku 2001, ale od té doby, co vstoupil do politiky, tak nevím, že by pro skoky něco udělal…,“ říká Jiroutek.


Jakub Janda je další z úspěšných českých sportovců, kteří opouští scénu. V posledních 20 letech byl možná nejvýraznější tváří českých skoků na lyžích. Ale jeho odchod do politiky paradoxně sportu nemusí škodit.

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   14:00 15:45
   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

   18:10

   Off-road Maraton (1)

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • NBA Classic Games: Philadelphia 76ers - Milwaukee Bucks

   13:00 14:45
   14:45

   Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

Celý program