Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 6.2. 2018 14:57
superbowl Nejistá kariéra

Vyhrál superbowl, porazil legendu. Přesto Foles asi bude muset odejít

Philadelphia Eagles
Zdroj: Profimedia

Znal ho málokdo. Pohledem na superbowl outsiderem bez zkušeností, proti němu stál pětinásobný vítěz Tom Brady. Ale náhradník Nick Foles to zvládl. Philadelphia Eagles slaví svůj první triumf v historii, jenže Foles vlastně netuší, jestli i v další sezoně bude za tenhle tým hrát...

I přes bilanci 13-3 před začátkem play-off, odborníci nedávali Orlům velké šance na úspěch. Důvodem bylo čerstvé zranění quarterbacka Carsona Wentze. Naštěstí pro Eagles, týmová dvojka Foles předvedl nejlepší výkony své kariéry. V Super Bowlu porazil hvězdu NFL Toma Bradyho a vysloužil si ocenění nejužitečnějšího hráče.

 

Nick Foles byl týmem Eagles draftován v roce 2012, poté přestoupil do týmu St. Louis a v roce 2015 podepsal kontrakt s Kansas City Chiefs. Do týmu se vrátil minulou off-season jako záloha, podepsal smlouvu na pět let za 27,5 miliónů dolarů s podpisovým bonusem 3 milióny. Za šest let jeho působení v NFL se potýkal s výkyvy své výkonnosti a ještě nedávno zvažoval ukončení kariéry. To tak na úvod.


 
Pak se ale stala věc, které se fandové Philadelphie děsili. Carson Wentz, opora a quarterback se zranil. Kvůli potížím s kolenem musel odstoupit během 14. kola základní části a dostal berle. Do play off museli Eagles nastoupit s náhradníkem. Jenže možná to byl ten pravý impuls pro Nicka Folese. Díky přesným přihrávkám navázal na vítěznou sérii a dovedl tým do finále poražením Vikings v semifinálovém boji. Ve finále se postavil proti favorizovaným New England Patriots. Foles se zapsal do historie tím, že jako druhý quarterback v historii zastavil Toma Bradyho na cestě za šestým titulem. Nikomu jinému, než Eli Meningovi se to nepovedlo.

Philadephia Eagles
Zdroj: Profimedia

Kromě titulu a statusu nejužitečnějšího hráče si Nick Foles připsal i další rekord. Stal se prvním quarterbackem, který během finále hodil touchdownovou přihrávku a sám i touch-downem skóroval. Eagles úspěšně zahráli akci “trick play“ o kterou se proti nim pokusili Patriots v základní části. Foles tak ukázal, že je schopný hrát stejné akce jako nejlépe hodnocený QB současnosti.I přes úspěchy dosažené v uplynulé sezóně je budoucnost filadelfského quarterbecka nejistá. Na oficiální vyjádření je ještě brzo, nicméně vedení Eagles znepokojuje nestabilita Folesových výkonů. Hlavní trenér Doug Pederson před finále přiznal, že je potěšen dosavadním průběhem sezóny, zároveň ale doufá ve stejný průběh i v následujícím roce a to pod vedením Carsona Wentze. Naznačil vlastně to, že Foles se zase bude muset spokojit s rolí dvojky.

Jenže Nick Foles se momentálně těší získané pozornosti. Prokázal, že je cennou součástí týmu a pravděpodobně se nespokojí s pozicí záložního QB. Folesovi může očekávat lepší kontrakt od ostatních týmu, které budou moci investovat daleko větší peníze pro týmovou jedničku. A protože Eagles disponují dvěma QB vrcholné úrovně, není vyloučeno, že Folese vymění za lepší pozice v blížícím se draftu.

 

Jak rychle se budou věci měnit, je závislé hlavně na zprávách o léčbě Carosna Wentze. Ten v průběhu superbowlu fandil svému týmu o berlích. A tak se může stát, že jeho zranění bude nepřekonatelným limitem do budoucí sezóny. Čas na úplné zotavení má do přípravných zápasů v srpnu 2018.

 

chm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 17:10 18:50

   Fotbal: FC Nantes - Paris Saint - Germain

   18:50

   NHL News

   19:05

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   20:50

   NHL – akce měsíce

   21:00

   Večerní Sportovní noviny

   21:05

   Valencia CF - Villarreal CF

 • Nova Sport 2

  • 17:05 19:05

   NHL: San Jose Sharks - Vegas Golden Knights

   19:05

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

   19:35

   NBA – akce měsíce

   19:40

   Magazín NBA Action (29)

   20:10

   Ligue 1 Preview (33)

   20:40

   Fotbal: Olympique Lyon - Angers SCO

Celý Program