BLACK LIVES MATTER

Poklekání na Euru: Skotsko odmítlo, maďarský premiér mluví o provokaci

Pokleknutí před zápasem Anglie - Rumunsko
Zdroj: Profimedia
Pokleknutí před zápasem Anglie - Rumunsko
David Panuška
David Panuška
10.6. 2021 18:31
Téma:

Před blížícím se evropským šampionátem se řeší jedna zásadní otázka. Pokleknutí. Vyjadřoval se maďarský premiér a dokonce proběhly ankety mezi fanoušky více národností. Nabízíme větší souhrn.

Na sportovních akcích se poklekává již více rok, a to na počest politického hnutí Black Lives Matter. Ta bojuje proti rasismu, který je směřován vůči černochům.

 

I po roce akce vydržela a pokleknutí se stala rutinou před každým zápasem, převážně na ostrovech, ale k vidění je to i na mezinárodní scéně. Fanoušci Anglie naposledy svůj celek dokonce vypískali.

 

"Nejdůležitější pro naše hráče je vědomí, že jsme v tomto sjednocení. Jsme oddaní tomu podpořit se navzájem a podpořit tým. Cítíme se odhodlaní více než kdy dříve, abychom poklekali i na turnaji," řekl trenér anglické reprezentace Gareth Southgate.

 

 

Vypískání přišlo v utkání s Rakouskem. Následoval zápas s Rumunskem, kde se dvojice hráčů rozhodla nepokleknout, a to včetně hvězdy pražské Slavie Nicolae Stancia, který tím podpořil týmového spoluhráče Ondřeje Kúdelu.

 

Čím více se šampionát blíží, tím více se o tomto tématu mluví a v přípravných duelech jsou dvě strany. Maďarsko hrálo na domácím hřišti s Irskem. Hostující tým se rozhodl kleknout.

 

 

Domácí publikum ostrovní mužstvo pořádně vypískalo a nebylo spokojeno s tímto politickým gestem. Premiér Maďarska Viktor Orbán akt označil za provokaci. Domácí reprezentace nepoklekla, hráči ve stoje ukazovali na znak UEFA, kde je slovíčko respekt. Podobně to udělala i česká reprezentace při kvalifikaci na mistrovství světa.

 

V devíti zemích Evropy se v posledních dnech dělal průzkum ohledně pokleknutí před zápasy evropského turnaje. Průzkum nabídla agentura Reuters a konal se od poloviny února do konce března.

 

Podle jejích slov bylo osloveno necelých pět tisíc lidí. Nejsilnější podpora jde překvapivě z Portugalska, kde souhlasí až 79% dotázajících.

 

 

Portugalci jsou následováni Itálií (73%), Španělskem (71%) a Německem (60%). Nejmenší procento pozitivních ohlasů přišlo z Nizozemska (44%), dole byli překvapivě i Skotové (49%).

 

Ve čtvrtek oznámilo také Skotsko, že nepoklekne před zápasy. Anglie, Wales, Dánsko, Belgie a Finsko potvrdily pokleknutí. Odmítlo Rusko, Česko a dalších několik států. U pár zemí ještě není potvrzeno, jak tomu nakonec bude.

Zde je kompletní program fotbalového mistrovství Evropy:

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   02:05 04:45
   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Vegas Golden Knights

   10:45

   MotoGP - VC Německa (závod Moto3)

   11:30

   MotoGP - VC Německa (závod Moto2)

   12:15

   MotoGP - VC Německa (závod MotoGP)

 • Nova Sport 2

  • ATP Tour 250: Mallorca Championships

   09:00 10:40
   10:40

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší zákroky sezony (2)

   10:50

   RunTour - Brno

   11:00

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - SG Flensburg - Handewitt

   12:25

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem

   13:00

   Ragby: Bristol Bears - Harlequins

Celý program