Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 26.8. 2015 14:02
vysoká hra takhle se to dělá

Pojistil si Pelta politiky? Po výletu na Ajax schválili 20 milionů

Miroslav Pelta
Zdroj: profimedia.cz
Miroslav Pelta

Libereckým krajem otřásá další aféra. V hlavní roli je velký fotbalový šéf Miroslav Pelta, který pozval na zápas svého Jablonce na hřišti slavného Ajaxu Amsterdam několik radních. Jakoby náhodou jen pět dnů poté hlasovalo zastupitelstvo o navýšení dotace na 50 milionů pro sport. A částka bya schválena.

Liberecký kraj měl v úmyslu přidělit sportovním organizacím 30 milionů korun. Po iniciativě náměstka libereckého hejtman Marka Pietera ale přišel návrh na navýšení dotace pro sport v regionu o dalších 20 milionů korun. Celkově by tedy měl sport v regionu dostat milionů padesát. Nebylo by na tom nic divného, podpora sportu patří tradičně do rozpočtů měst i krajů.


Jenže tady stalo něco hodně podezřelého. Na atraktivní výlet do Amsterdamu odjela početná skupinka radních. Jak zjistili investigatvní novináři z webu CNI, byla to pěkná společnost. Vedle Pietera byli na palubě speciálu i náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD) se svým přítelem Radkem Polmou, krajský radní Vladimír Mastník (SLK), šéf jablonecké TOP09 Petr Roubíček, předseda fianančního výboru kraje Vladimír Richter a i Miloš Vele, náměstek primátora Jablonce pro ekonomiku.


Jablonec úvodní duel s Ajaxem prohrál 0:1
Zdroj: profimedia.cz Jablonec úvodní duel s Ajaxem prohrál 0:1


To vše proběhlo jen dva týdny poté, co jiní vlivní podnikatelé - šéf fotbalového Slovanu Liberec Ludvík Karl a Petr Syrovátko ze skupiny SYNER apelovali na Liberecký kraj, aby uvolnil více peněz na podporu sportu.


Pelta se zřejmě o důležité lidi postaral, někteří nevědomky potvrdili, že letěli na náklady jabloneckého klubu a až později pod tlakem začali obracet. Kadlecová nejdříve tvrdila, že jí pozval přítel, Richter vyšel s příběhem, že byl nejdřív Rotterdamu a jen se připojil k výpravě a svezl se s ní domů. Marek Pieter nejdřív sám od sebe pozvání potvrdil, dva dny po zveřejnění reportáže vystavil na svém blogu doklad na 24 200 korun za amsterdmskou anabázi.


Doklad


V úterý už se sedělo u jednacího stolu a návrh o navýšení dotace pro sport o 20 milionů opravdu prošel. Schváleno. Radní se usnesli, že sport v kraji potřebuje o trochu víc. Ale snad i díky práci investigativců se bude ještě řešit, kam peníze doputují.


„Pravidla musí být nastavena tak, aby peníze mohly získat všechny kluby, nejen ty reprezentační," zmínil komunista František Chot pro Libercký deník. Výbor, který finance přerozdělím zasedne příští pondělí.

CNI

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Toronto FC - Minnesota United FC

   14:40

   Element (385)

   14:55

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

   16:35

   Natural Track Luge - World Cup Final (Umhausen)

   17:00

   Teleshop

   17:15

   Off-road Maraton (1)

 • Nova Sport 2

  • 13:00 15:00

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   15:00

   UFC Now (12)

   15:45

   Czech rally 2019 (1)

   16:10

   Teleshop

   16:25

   Ligue 1 Preview (33)

   16:55

   Fotbal: EA Guingamp - Olympique Marseille

Celý Program