Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

pan trenér pořád se smál

Pojď, Špágr, ať nám to nesežerou! Hokejisté vzpomínají na Augustu

Nejen trenér, ale hlavně parťák a kamarád, který nezkazil žádnou legraci. Smrt hokejového trenéra Josefa Augustu zasáhla jeho spoluhráče i svěřence. Bodrý chlapík zůstane ve vzpomínkách všech jeho kamarádů s úsměvem na tváři.

 Josef Augusta zemřel ve čtvrtek ráno ve věku 70 let. Sbíral medaile jako hráč i jako trenér. A dnešní generace jej pamatuje i jako strůjce zlatého hattricku.


"Josef Augusta je úzce spjat s nejúspěšnějšími obdobími našeho hokeje. Ztrácíme v něm nejen výborného hokejistu a mimořádně úspěšného trenéra, ale především skvělého chlapa a kamaráda," uvedl šéf českého hokeje Tomáš Král.


Hokejisté, kteří pod Augustou hráli, přiznávají, že se k nim pan trenér navzdory respektu choval jako rovný k rovným.


"V Rusku to nikdy nebylo kdovíjak dobré s jídlem a tak maséři vozili párky do kabiny. Byli jsme na tribuně, koukali na zápas a dohodli jsme se, že po první přestávce si půjdem dát do nosu," vzpomíná Jaroslav Špaček, který dnes působí jako asistent hokejové reprezentace.


"Pojď Špágr, pojď! Ať nám to nesežerou! Byli jsme tam s Pepíkem první přede všema sami dva a než přišli ostatní, už jsme měli pořádně mastný huby... On se smál na celé kolo, byl šťastnej, jak jsme ten mančaft převezli. Zapili jsme to pivem, a pak i ten turnaj vyhráli," vzpomíná Jaroslav Špaček na éru, kdy válel v reprezentaci právě pod Josefem Augustou.

Josef Augusta a Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Josef Augusta a Jaromír Jágr

"Psal jsem i Patrikovi upřímnou soustrast, a řeknu mu aby pozdravoval maminku. Hokej přišel o skvělého člověka, skvělého trenéra. Osud si s námi zahrává. Bohužel, musíme jít dál," dodal smutně Špaček.


"Ještě když jsme nedávno hráli s Kladnem v Jihlavě, tak za námi byl v kabině a vypadal báječně. Když jsem se to dozvěděl, byl to pro mě šok,"
svěřil se Pavel Patera. "Strašně mě to mrzí, on byl úžasný člověk a s hráči byl hlavně kamarád," dodal.


Dnešní kouč kladenských Rytířů také zmínil Augustův trenérskou filozofii: "V obraně to muselo klapat, ale v útoku nás nechával hrát. Nesvazoval nás žádnýma úkolama a té éře, která tehdy v nároďáku byla, to náramně vyhovovalo."
 

Josef Augusta
Zdroj: Profimedia Josef Augusta

Augusta patřil ke generaci hokejistů, kteří dělali českým fanouškům radost na přelomu 60 a 70 let minulého století. Hrál i památné mistrovství světa v roce 1969, kde Češi porazili Rusko a český národ oslavoval triumf na stockholmském ledě jako pomstu za okupaci.


Augusta jako hráč získal olympijské stříbro v roce 1976 a další tři stříbra ze světových šampionátů.


Titulu mistra světa se stal ale až jako trenér. Jako svého asistenta si ho vybral po zlatu v Naganu legendární Ivan Hlinka. Augusta pak národní tým převzal a v letech 1999, 2000 a 2001 slavil nejdřív jako asistent a pak i dvakrát jako hlavní trenér světové zlato.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Boston Bruins - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Nova Cup 2019 - Mikulov

   11:20

   Off-road Maraton (6)

   11:45

   Truck Racing Magazine (9)

 • Nova Sport 2

  • 04:35 07:05

   NBA: Los Angeles Clippers - Los Angeles Lakers

   09:00

   Basketbal: ERA Nymburk - Gaziantep

   10:40

   RunTour – Praha

   10:50

   Element (398)

   11:00

   MONETA Czech PGA Tour (6)

   12:00

   NBA: Toronto Raptors - New Orleans Pelicans

Celý Program