Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 14.12. 2018 14:39
rozhovor pohled legendy

Začala krize Sparty u Poborského? Kabina by měla mluvit česky, říká

Zdroj: Nova Sport

Má stříbro i bronz z mistrovství Evropy, zahrál si pod Alexem Fergusonem a vedle Manchesteru United, Benfiky či Lazia Řím hrál i za České Budějovice, Slavii nebo Spartu. S ní dokonce dvakrát slavil titul. Nyní ale Karel Poborský musel promluvit o krizi letenského klubu.

Karel Poborský přestoupil do Sparty v roce 2002, když se vracel ze zahraničního angažmá v Laziu Řím. Na Letné zažil dvě mistrovské sezony, příchod Daniela Křetínského, ale také nemilý konec.

Daniel Křetínský a Karel Poborský
Zdroj: Profimedia Daniel Křetínský a Karel Poborský

Na začátku své čtvrté sezony začal mít spory s trenérem Jaroslavem Hřebíkem, složil dokonce i kapitánskou pásku a září 2005 ho čerstvý majitel klubu Daniel Křetínský odvolal z A týmu. Od té doby defakto Sparta tápe...


A když se řeč stočí na českou nejvyšší ligovou soutěž, vypálí bývalý český reprezentant právě jméno letenského klubu.

Odjezd Karla Poborského z Letné
Zdroj: Profimedia Odjezd Karla Poborského z Letné


Jak se vám líbí česká liga a překvapilo vás v ní něco?

Padá spousta gólů, zajímavé je to nahoře i dole a těším se na play off, kde to možná ještě vygraduje. A překvapení? Bohužel musím říct Sparta. To je obrovský překvapení. Ale je otázka, do jaké míry je to ještě překvapení je. Pořád se jí nedaří vykročit z vlastního stínu. A ten stav začíná být setrvalý.“Čím to je, že tak skvěle finančně zabezpečený klub nedokáže léta dělat výsledky v evropských pohárech?

„Těžko říct. To je otázka na vedení Sparty. Je to záhada. Když vidíme Plzeň, to je fantazie. Slavia také ukázala, že umí. Myslím, že oba mají sílu, aby šli dál v pohárech. Myslím, že na takhle malou zemi a na ligu, jaká se tu hraje, musíme letos koukat na pohárové účastníky více než pozitivně."

Karel Poborský vede Spartu proti Manchesteru United
Zdroj: Profimedia Karel Poborský vede Spartu proti Manchesteru United

Zpět ale ke Spartě. Myslíte, že vůbec může dobře fungovat v českých podmínkách tým s tolika cizinci?

„Zatím máme zkušenost jen se Spartou, a tam vidíme, že to nefunguje. Jiné srovnání nemáme. Je to jen můj názor - ale na můj vkus je v té Spartě cizinců moc. Myslím, že mužstvo by si mělo držet dominanci v zemi, ve které hraje. A také by se mělo vycházet z hráčů, které v tom daném prostředí vyrostou. Z hráčů, kteří mají navnímanou celou zemi a cítí se tady doma. Ale je to věc názoru. Kdyby to mužstvo fungovalo a mělo výsledky, tak bychom zřejmě říkali, že je to výborná cesta, ale bohužel praxe ukazuje, že je to tak není.“Myslíte, že je problémem může být i specifikum českého prostředí?

„Je to tak, my Češi máme problémy, vůbec přijmout někoho cizího. Ve fotbale to není jiné. No a na Spartě je cizinců opravdu moc.“

Karel Poborský vede Spartu proti AC Milán
Zdroj: Profimedia Karel Poborský vede Spartu proti AC Milán

Hrál jste dlouhá léta v cizině. Jak tam probíhala komunikace v šatně a jaký byl vztah k cizincům?

„Vždycky byl samozřejmě hlavní jazyk, té dané země. Když jsem přišel, automaticky mi našli učitele. A ten klub věděl a cítil, že pokud nezvládnu jazyk, tak se tam nemůžu cítit dobře – jak životně, tak samozřejmě i na hřišti.“Takže angličtina šla v Itálii nebo Portugalsku stranou?

„Nejvíc lidí mluví anglicky, takže i v šatně se používá nejvíc angličtina, ale vždycky klub kladl obrovský důraz na to, abychom se naučili místní řeč. Byl jsem ve třech zemích a všude to bylo stejné. Pamatuju si určitě ještě i něco z portugalštiny i italštiny.“

Karel Poborský
Zdroj: Profimedia Karel Poborský

ram, jvl TN.cz