Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

silný příběh neskutečná bojovnice

Po zisku medaile chtěla zemřít! Téměř jsem oslepla, ale bojuji

Marieke Vervoortová
Zdroj: Profimedia

Zhruba před půl rokem šokovala Belgičanka Marieke Vervoortová svět prohlášením, že po skončení paralympijských her v Riu ukončí dobrovolně svůj život eutanázií. Podle vlastních slov už téměř nevidí, ale rozhodla se, že se dobrovolně nevzdá a bude nadále bojovat!

Marieke trpí od svých 15 let stále se zhoršujícím degenerativním onemocněním páteře. Každý den prožívá kvůli bolesti doslova muka a vyhlídky na zlepšení jsou prakticky nulové.

 

Před paralympiádou měla jediné přání, získat medaili a pak už otevřeně mluvila o tom, že své životní poslání dobrovolně ukončí.

 

 

"Po Riu ukončím svoji sportovní kariéru. Uvidím, co mi život přinese a pokusím se užít si poslední chvíle života," svěřila se tehdy Marieke veřejnosti.

 

"Při špatném počasí kvůli bolesti nespím celé dny a noci. Morfium a valium proti bolesti doslova zabíjejí moje svaly, rozežírají mě zevnitř. Každý rok je to horší a horší, dřív jsem ráda malovala, teď to není možné, pomalu slepnu a vidím už jen na 20%. Co bude dál, co mě ještě čeká? Mám opravdu velký strach,“ prohlásila před odletem ke svému poslední velké sportovní příležitosti v Riu.

Marieke Vervoortová
Zdroj: facebook.com Marieke a její psí parťák Zenn.

Medaili v jízdě na vozíku na 400 metrů pak skutečně vybojovala, stříbrnou a byla neskutečně šťastná. Vždyť zásluhu na ní měl i její psí parťák Zenn, který Marieke doprovází úplně všude.

 

Možná právě Zenn, zisk vytoužené medaile a její okolí donutilo Marieke své rozhodnutí o dobrovolné eutanázii, které v roce 2008 stvrdila svým podpisem, odvolat.

 

"Ať se stane cokoliv, užívejte si každičkou chvilku života. Věřte ve vás i to, že můžete dosáhnout čehokoliv. Já tu budu dál, tak budeme bojovat společně,“ prohlásila Marieke bojovně.

mm TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Ragby: Saracens - Gloucester Rugby

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Házená: Füchse Berlín - Rhein-Neckar Löwen

   12:35

   Freeride World Tour - Ski & Snowboard (Verbier)

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: SM Caen - Girondins Bordeaux

   10:45

   Ultra Pirineu - Trailrunning

   11:15

   FIVB Beach Volleyball – Jinjiang

   13:00

   Fotbal: Sporting Kansas City - Seattle Sounders FC

   14:45

   Barcelona Spartan Race

   15:15

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

Celý Program