IndyCar Závod

Po dramatickém finiši se podruhé v řadě radoval Pagenaud!

Simon Pagenaud v Alabamě
Zdroj: Profimedia
Téma:

Francouz Simon Pagenaud si v IndyCar připsal druhé vítězství v řadě! Po startu z první pozice triumfoval na okruhu Barber Motorsports Park v Alabamě. Ale rozhodně to nebyla klidná nedělní projížďka! Pagenaud o své prvenství musel v závěru tvrdě bojovat doslova kolo na kolo s Grahamem Rahalem. Třetí skončil loňský vítěz Josef Newgarden.

První start v Alabamě zhatila kolize ještě před startovní čárou, kterou způsobil Muňoz najetím na záď vozu Rusa Aleshina, který navíc poslal mimo trať Hawkswortha. Všichni ale v závodě pokračovali. Po úspěšném startu se v páté zatáčce dostal do potíží Bourdais, který nedobrzdil a narazil do loňského šampiona Scotta Dixona.

 

Novozélanďanovi, který do závodu startoval ze 4. příčky, zkazil rodák z Le Mans závod. Dixon se totiž propadl až na předposlední příčku a to ještě mohl děkovat všem svatým, že se jeho vozu stojícímu napříč vlásenkou zvládli všichni piloti vyhnout. Dixon tak ve stíhací jízdě od prvního kola následoval Montoyu, který po nevydařené kvalifikaci startoval z posledního místa. Už v úvodu závodu se ale propracoval na 12. příčku!

 

Většina pilotů startovala do závodu na použité měkké sadě pneumatik. Ta už ale po 10 kolech začínala odcházet. Piloti tak zamířili do boxů, hned jak se jim naskytla možnost. Ono okno pro třízastávkou strategii se otevřelo ve 13. kole, čehož hned využili třeba Dixon, Rossi nebo Sató. Ale první pit stopy příliš pořadím nezamíchaly. Akorát Power se dokázal vrátit před Newgardena, který mu vzal druhé místo hned v prvním kole po startu závodu.

 

 

Kuriózní problém řešil ve třetině závodu Kolumbijec Juan Pablo Montoya. Zkušenému veteránovi se dostala nečistota do mechanismu, kterým se ovládá řazení vozu. Pod páčku pod volantem se mu dostalo nějaké smítko a fungování řazení Montoyovi pěkně znesnadňovalo.

 

Těsně před dalšími pit stopy se Rahal dostal před Newgardena na třetí místo. Po zastávkách se ale do problémů dostal dosavadní lídr Pagenaud, který se zasekl za o kolo zpět jedoucím Conorem Dalym a před mladého Američana závodícího za tým Dale Coyne Racing se prostě nemohl dostat.

 

 

A tak postupně Power a následně také Rahal smazali Pagenaudův náskok. Pagenaud se před Dalyho dostal až během posledního kola zastávek v boxech. To se ale nepovedlo Powerovi, kterého zdržely problémy s tankováním. Rahal se tak posunul na druhé místo. Z boxů se na začátku 66. kola ale vynořil opět za Conorem Dalym.

 

Toho zdolal v kole 74. a na zlikvidování Pagenaudova náskoku potřeboval 6 kol. Vítěz z Long Beach se totiž zasekl za pomalejšími jezdci. V 82. kole to Rahal odvážně zkusil, ale po kontaktu poslal Pagenauda mimo dráhu. Oba vozy navíc utrpěly lehčí poškození. Pagenaud se naštěstí přes písčitou únikovou zónu vrátil za Rahala.

 

 

Když se pět kol před koncem dozvěděl, že s pomocí v podobě penalizace pro Rahala počítat nemůže, na Američana zaútočil. Do souboje se přimíchal také o kolo zpět jedoucí Hawksworth. Rahal se na výjezdu z 6. zatáčky chtěl rychle dostat před Hawkswortha a udržet se před Pagenaudem. Jenže o záď Hawksworthova vozu ulomil značnou část levé strany předního přítlačného křídla.

 

Teď už nebylo otázkou, zda jej Pagenaud předjede, ale kdy. Rahalův vůz byl totiž s poškozeným křídlem nedotáčivý. Pagenaud jej v klidu předjel a jel vstříc druhému vítězství v řadě. Na postup na druhou příčku mohl pomýšlet i Power, ale to by musel zdolat tři jezdce jedoucí o kolo zpět a pak Rahala. To druhé by zřejmě nebyl takový problém, ale to první se ukázalo jako problém neřešitelný, navíc v předposledním kole se před Powera probojoval Newgarden.

 

 

Dixon po kolizi v prvním kole nakonec vybojoval 10. příčku. Montoya startující z úplného chvostu nakonec bral za páté místo v cíli slušný příděl bodů. Šampionát IndyCar Series pokračuje, tentokrát nezvykle v sobotu, 14. května. Na programu je první ze dvou závodů na Indianapolis Motor Speedway, Velká cena Indianapolisu na okruhu, který využívaly dříve třeba Formule 1 nebo Moto GP. Tím už ale odstartují přípravy na nejdůležitější závod sezóny, stý ročník legendárních 500 mil Indianapolis.


Výsledky závodu:
1. Simon Pagenaud (Team Penske) – 1:48.42.3334
2. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing) - + 13.7476
3. Josef Newgarden (Ed Carpenter Racing) - + 15.8039
4. Will Power (Team Penske) – + 16.7315
5. Juan Pablo Montoya (Team Penske) - + 21.1160
6. James Hinchcliffe (Schmidt Peterson Motorsports) - + 23.6222
7. Hélio Castroneves (Team Penske) - + 25.5391
8. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) - + 27.9007
9. Charlie Kimball (Chip Ganassi Racing) - + 31.0603
10. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) - + 39.0603
11. Ryan Hunter-Reay (Andretti Autosport) - + 40.7485
12. Marco Andretti (Andretti Autosport) - + 53.3648
13. Takuma Sató (A.J. Foyt Enterprises) - + 55.2122
14. Carlos Muňoz (Andretti Autosport) - + 1:03.5214
15. Alexander Rossi (Andretti/Herta) - + 1:04.8661
16. Sebastien Bourdais (KVSH Racing) - + 1 kolo
17. Mikhail Aleshin (Schmidt Peterson Motorsports) - + 1 kolo
18. Luca Filippi (Dale Coyne Racing) - + 1 kolo
19. Jack Hawksworth (A.J. Foyt Enterprises) - + 1 kolo
20. Conor Daly (Dale Coyne Racing) - + 1 kolo
21. Max Chilton (Chip Ganassi Racing) - + 1 kolo
 

vbo TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Los Angeles Kings - Detroit Red Wings

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Gloucester Rugby - Sale Sharks

   12:45

   Zvedni se z gauče (7)

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   09:00 11:30
   11:30

   25 - year anniversary Verbier

   12:00

   Casey Stoner - Konec na vrcholu

   13:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Phoenix Suns

   14:35

   Fotbal: AS Saint - Étienne - Olympique Marseille

   16:20

   NHL: Los Angeles Kings - Detroit Red Wings

Celý program