Nehoda Zajímavá zpověď

Po 5 letech poprvé promluvil: Toto viděl Schumacherův záchranář!

Michael Schumacher
Zdroj: Profimedia

Dnes, 29. prosince, je to přesně pět let od nehody, která na vždy změnila život Michaela Schumachera. Bývalý pilot formule 1 tehdy havaroval na lyžích ve francouzských Alpách a od té doby leží v umělém spánku. Teď vůbec poprvé od nešťastné události promluvil záchranář, který Schumacherovi na místě pomáhal. Nehodě se dalo dokonce i zabránit, rozhodl prý jediný faktor.

Příští týden, konkrétně 3. ledna, bude Michaelu Schumacherovi padesát let. Nejkrásnějším dárkem k jeho kulatinám by byla nějaká alespoň trochu pozitivní zpráva od lékařů. Ale vzhledem k tomu, že závodníkův stav zůstává už pět let prakticky nepozměněný, málokdo věří, že by se ještě někdy něco změnilo.

 

 

Díky zpovědi Stephana Bozona, tehdejšího velitele záchranářského zásahu, se můžeme vrátit zpět k nešťastným událostem 29. prosince 2013. "Stále mám v paměti, jak záchranáři v helikoptéře měli velký problém vzhledem k tomu, kde se to stalo," vyprávěl Bozon pro německý časopis FOCUS s tím, že terén hodně ztěžoval první pomoc Schumacherovi.

 

Už ve chvíli, kdy helikoptéra na místo letěla, osádka v ní věděla, že letí k vážnému případu. "V jiném případě bychom ani helikoptéru nepoužili. Viděl jsem ten kámen, do kterého Schumacher nalétl a rozštěpil si o něj helmu," pokračoval Bozon, který zmíněné obrázky, které má stále před očima, asi nikdy z paměti nevymaže.

 

 

Podle Bozona mohla jedna skutečnost nehodě přeci jen zabránit. "Chvíli před tím jen trochu sněžilo. Sníh tak lehce pokryl skálu, na kterou Schumacher najel, což vedlo k pádu. Přes tu tenkou vrstvu sněhu skálu zkrátka neviděl. Kdyby nasněžilo víc, skálu by přejel a nic by se nemuselo stát," dodal Bozon.

Související témata:
lju TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Chicago Blackhawks - Detroit Red Wings

   11:05 12:50
   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   14:45

   Fotbal: Stade Rennes - Lille OSC

   16:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

 • Nova Sport 2

  • Basketbal: Casademont Zaragoza - Pszczólka Start Lublin

   11:00 12:30
   12:30

   Freeride Documentary - MISSION ANTARCTICA

   13:00

   NHL: Vancouver Canucks - Montreal Canadiens

   14:40

   Ride Aletsch - Geraldine Fasnacht

   15:05

   Rychlá kola (1)

   15:25

   Czech rally 2020 (7)

Celý program