synot liga 5. kolo

Plzeň zachránil až v závěru Ďuriš, Sparta vyhrála derby s Duklou

Viktoria Plzeň

Až branka Michala Ďuriše přinesla plzeňské Viktorii tři body ze zápasu proti nováčkovi z Olomouce. Stejný hráč pak ještě v nastavení pečetil z penalty na 2:0. Nezaváhala ani Sparta. Letenští porazili v malém pražském derby Duklu taktéž 2:0.

Plzeň ovládala hru a držela balon, k vedení to ale dlouho nevedlo. Sigma v bloku dobře bránila a nepouštěla domácí do gólových šancí. V jedenácté minutě si pak naskočil na centr Hubník, ale hlavou minul.

Nováček poprvé zahrozil až v 35. minutě, kdy na půlce promáchl Hubník, ale volný Halenár jako by se možnosti úniku zalekl a přečíslení pokazil nepřesnou přihrávkou na Navrátila. Ten mu ještě míč vrátil a olomoucký útočník střílel slabě do Kozáčika.

Plzni se ani po pauze nedařilo rozevřít hostující defenzivu, a tak Krejčí poslal na trávník střídající Ďuriše s Kovaříkem. Druhý jmenovaný po hodině hry zacentroval z přímého kopu do vápna a Procházkovu hlavičku zneškodnil výborně chytající Buchta.

Další velkou šanci zahodila Plzeň za dvě minuty, kdy se Petržela protlačil přes obránce, ale jeho střelu vyrazil hostující brankář. Vzápětí proti Buchtovi neuspěl zblízka ani Ďuriš.

Viktoria nakonec soupeře přece jen zlomila. V 86. minutě se dostal za obranu Kovařík a jeho přihrávku doklepl do prázdné branky Ďuriš. Naději na závěrečný nápor sebralo hostům vyloučení Plška a Plzeň nakonec ještě přidala druhý gól. Po faulu na Rajtorala bezpečně proměnil v první minutě nastavení penaltu Ďuriš.

V prvním poločase utkání mezi Spartou a Duklou se dlouho hrálo bez šancí. Když už to vypadalo, že do kabin se půjde za bezbrankového stavu, naběhl si na Steinhöferův centr Krejčí a přesnou hlavičkou poslal Spartu do vedení. Dukla mohla vyrovnat z ojedinělé šance v závěru, jenže po Beauguelově střele překonaného Bičíka zastoupil na čáře Costa.

Po pauze jako první zahrozila Dukla - těsně vedle z přímého kopu mířil Berger. Ještě blíž byl na druhé straně Lafata, jehož pokus zastavila tyč. V 56. minutě už se kapitán Sparty dočkal, když po Krejčího přihrávce před prázdnou branku doklopýtal pro pátý gól v sezoně. V 87. minutě trefil z přímého kopu pro změnu břevno domácí Dočkal.

Sparta tak ve čtvrtém utkání nejvyšší soutěže za sebou dala minimálně dvě branky a naladila se na čtvrteční odvetu v Thunu. Dukla si naopak natáhla ligovou sérii bez výhry na tři zápasy a potvrdila, že na Letné se jí nedaří. V samostatné lize tam z pěti zápasů uhrála jen jednu remízu a nedala ani gól.

Ve zbývajících zápasech pátého kola vyhrál Jablonec v Brně 3:0 a přerušil třízápasovou sérii bez vítězství. O góly se podělili Greguš, Masopust a Doležal. Vyhrál i další severočeský klub. Liberec na vlastním hřišti zdolal Teplice 2:0 dvěma brankami Bakoše.