Fotbal Fortuna Liga

Plzeň prohrála a titul se vzdálil, Strakovi premiéra nevyšla

Teplice porazily Plzeň

Fotbalisté Plzně ztratili v boji o titul další body. Ve 25. kole nestačili na Teplice a prohráli 2:1. Stejným výsledkem skončil zápas mezi Duklou a Karvinou. Premiéra Františka Straky na lavičce Slezanů tak vůbec nevyšla a Karviná klesla na poslední místo.

Teplice se musely obejít bez trojice důležitých hráčů Ljevakoviče, Kroba a Kučery, ale přesto už v páté minutě dokázaly favorita zaskočit. Moulis poslal před bránu přízemní centr, stoper Hubník na něj nedosáhl a Hora ve skluzu otevřel skóre. Pro bývalého hráče Plzně a nejlepšího střelce domácích šlo o devátý zásah v ligové sezoně.

Západočeši poté výrazně přidali a několikrát nebyli daleko od vyrovnání. V 11. minutě před Grigarem neuspěl Chorý a domácí brankář poté vyrazil i dorážku Čermáka. Plzeňský záložník poté v 18. minutě střílel těsně vedle a Grigar vzápětí vychytal i Hořavu s Petrželou.

Teplice útočily sporadicky, přesto ale dokázaly nedůslednost hostů v koncovce potrestat. Ve 32. minutě Hora po zemi rozehrál přímý kop, na rozběhnutého Moulise tečoval Jindráček a domácí záložník, kterého si obrana Plzně vůbec nevšímala, prostřelil z úhlu Hrušku.

Takřka okamžitě mohl snížit Petržela, který obešel Grigara, ale jeho střelu do prázdné branky dokázal tečovat na roh stoper Shejbal. Vedle poté mířil Limberský a neprosadil se ani Pačinda, který v nastavení zkusil štěstí nůžkami.

Plzeň se kontaktní branky dočkala až po přestávce. Postaral se o ni Hrošovský, který v 62. minutě povedenou technickou střelou z hranice vápna překvapil Grigara.

Trenér Viktorie Vrba chvíli předtím poslal místo Chorého s Pačindou na hřiště Beauguela s Bakošem, který byl v 67. minutě blízko vyrovnání. Z úhlu ale poslal míč těsně vedle pravé tyče.

Plzeň i ve zbytku poločasu doslova obléhala domácí branku, ale z velkého množství gólových šancí se neprosadila. Grigar v posledních sekundách nadvakrát vychytal Pernicu a zařídil domácím nečekané vítězství. Viktoria tak navzdory drtivé převaze neodčinila sobotní debakl 0:4 na Spartě. V lize naposledy prohrála dvakrát za sebou v květnu 2016, kdy ztratila tři utkání po sobě.

Strakovi premiéra nevyšla

Fotbalisté Karviné při premiéře trenéra Františka Straky prohráli na hřišti Dukly 1:2 a klesli na poslední místo tabulky o dva body za pražského soupeře. Ten v nejvyšší soutěži zvítězil poprvé po osmi utkáních. Už v úvodních pěti minutách se na Julisce trefili domácí Uroš Djuranovič z penalty a kapitán Branislav Miloševič, do přestávky snížil Tomáš Wágner.

Dukle dokonale vyšel úvod. Miloševič v pokutovém území spadl po lehkém kontaktu s Čoličem a rozhodčí Julínek nařídil pokutový kop, který už ve třetí minutě proměnil Djuranovič. Pro nejlepšího střelce Pražanů to byl pátý gól v ligové sezoně.

Opařená Karviná už za dvě minuty znovu inkasovala. Hadaščok nacentroval do šestnáctky a volný Miloševič umístěnou hlavičkou překonal brankáře Berkovce. Dukla se v nejvyšší soutěži dostala do dvoubrankového vedení poprvé od říjnového zápasu právě proti Karviné, který vyhrála 2:0.

Po delší pasáži bez větších šancí hosté ve 32. minutě snížili z první střely na branku. Záhumenský nacentroval do vápna na Wágnera a ten po otočce zamířil přesně k tyči.

Nejlepší karvinský kanonýr zaznamenal osmou ligovou trefu v ročníku a po chvilce dokonce mohl vyrovnat, jenže samostatný únik zahodil a zbrkle vypálil nad břevno.

První větší šanci druhé půle si vypracovala Dukla. Povedenou akci zakončil Holík přízemní střelou, kterou Berkovec vytáhnul na roh. Domácí gólman Hruška poté zneškodnil pokus střídajícího Ba Louay.

Karvinští byli v závěru aktivnější a Duklu zatlačili, ale slibné akce nedotáhli. Hruška chytil další střelu Ba Louay. V 86. minutě mohl přidat pojistku Podaný, ale sám před Berkovcem trefil jen nohu hostujícího brankáře. Dejvické mužstvo těsné vedení udrželo, přestože Djuranovič byl v nastavení vyloučen po druhé žluté kartě. Dukla v první lize Slezany porazila počtvrté za sebou.