Překonal ho

Sbírat čistá konta je těžké v každé lize, Čech pochválil rekord Koláře

Otava redakční fotka
Marek Otava
2.6. 2020 16:37
Téma:

Už v úterý večer bude moct slavistický gólman Ondřej Kolář rozšířit svoje rekordní konto čistých nul v jedné sezoně. V minulém kole vychytal už svoji 18 nulu, čímž vylepšil nové ligové maximum a za sebou nechal i bývalého brankáře Petra Čecha. Ten mu však k jeho výjimečného výkonu pogratuloval a nyní se i rozpovídal, o jak úctyhodný počin se jedná.

“Sbírat čistá konta je těžké v každé lize, danému brankáři se musí dařit a samozřejmě musí fungovat i celý tým, aby mohl v určitých chvílích gólmanovi pomoct. Ročník, který Slavia zažívá, a samozřejmě i Ondrovy osobní výkony mu pomohly se k rekordu dostat. V každém zápase se hraje na nejvyšší ligové úrovni, soupeři mají kvalitní hráče, kteří umí dát gól, takže to není dílo náhody,” vysvětluje gólman Čech, který doposud držel ligový rekord spolu s brankářem Zdeňkem Jánošem. Oba měli na kontě sedmnáct nul.

 

 

V sobotním zápase proti Jablonci však Slavia vyhrála 5:0 a brankář Slavie Ondřej Kolář rekord o jedno čisté konto vylepšil. V úterý na hřišti poslední Příbrami však bude mít možnost přidat nulu s pořadovým číslem 19.
 

 

“Po podzimní části a vlastně ještě před tím, než fotbal pozastavila pandemie, byl Ondra Kolář na dostřel. Bylo zřejmé, že pokud Slavia udrží nastavený trend a bude se jí dařit, tak rekord překoná. A to se i stalo. Sledoval jsem, kdy se to Ondrovi podaří a zda nebude muset nějakou dobu trpělivě čekat, ale zvládl to rychle,” uznale přiznává bývalý brankář Sparty Praha a zároveň popisuje, jaké hlavní faktory se musí sejít, aby mohlo k dojít k takovému rekordnímu počinu.
 


 

“Aby se taková sezona vydařila, musí se sejít několik faktorů. Vlastní individuální výkon, týmová výkonnost, ale i trochu štěstí. Jsou chvíle, kdy se věci lámou, jako když soupeř zahodí jasnou šanci, trefí tyčku nebo jde míč o centimetr vedle – to jsou věci, které se ovlivnit nedají, ale samozřejmě k rekordům a k výjimečným sezonám patří. Individuální výkon je velmi důležitý, především musí být brankář ve správnou chvíli na správném místě. Když se týmu daří, hráči hrají v pohodě a pomáhají si, tak se dá brankařský rekord pokořit, ale samozřejmě to není jednoduché a nestává se to každým rokem,”

 


 

38letý bývalý gólman pak zavzpomínal na svůj rekordní ročník v sezoně 2001/02: “Určitě se to dá přirovnat k mému roku na Spartě, kdy se dařilo mně osobně, tak týmu, navíc jsem měl i trochu štěstí. Hráli jsme dobře a je pravdou, že se tyto faktory musí sejít, aby měl člověk šanci takový rekord udělat. Nicméně i pokud brankař hraje s týmem, který na hřišti dominuje a nepouští soupeře do tolika akcí a je to o jednom, dvou zákrocích za zápas, musí být perfektně připravený,”

 

Petr Čech pak také charakterizoval svého možného budoucího reprezentačního nástupce. Ondřej Kolář si totiž už připsal start za českou reprezentaci, vzhledem ke konkurenci Tomáše Vaclíka, Jiřího Pavlenky a Tomáše Koubka to však nebude mít vůbec jednoduché se prosadit.
 


“Za poslední dva roky udělal obrovský kus práce a jeho kariéra poskočila dopředu. Má už za sebou pozvánky do národního týmu, celkově je to velmi vyrovnaný brankař, hraje dobře nohama, má dobrou postavu. Myslím, že klíčem je hlavně to, že je vyrovnaný – stejně tak, jak hraje zápasy v české lize, tak zvládne i Ligu mistrů, což je právě ukázka kvality,” vysvětluje Čech, který Kolářovi zároveň prorokuje zahraniční angažmá.

 


“V Lize mistrů ukázal, že se může měřit s těmi nejlepšími. Je připravený na zahraničí, co se týče kvality a výkonů. Jestli je připravený začít sám od začátku a budovat si svou pozici, to je věc druhá. Ale podle mě připravený je a nebude to dlouho trvat. Pokud bude Slavia pokračovat v úspěších a předvádět na mezinárodní scéně dobré výkony, tak o něj v Evropě bude zájem. Už jen záleží, jakou cestu si vybere. Osobně si myslím, že ho v zahraničním týmu uvidíme brzo,”

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: AC Sparta Praha B - FK Dukla Praha

   10:25 12:30
   12:30

   Winter Games NZ - Obsidian Big Air

   13:00

   Florbal: Oilers - Tiikerit

   14:45

   Sokolský běh republiky

   15:00

   NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   16:45

   Fotbal: FC Spartak Trnava - MFK Skalica

 • Nova Sport 2

  • Magazín NBA Action (5)

   12:25 12:50
   12:50

   NBA - akce měsíce

   12:55

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

   14:35

   Evropská liga - podzim 2020

   15:30

   Czech rally 2020 (7)

   16:05

   Václav Pech - rekordman české rally

Celý program