smutné výročí letecké neštěstí

Pět let po Jaroslavli: Dojemné příběhy, jména ulic, smutek i soud

Letecká tragédie: Vašíček, Ma r ek, Rachůnek
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Téma:

Možná jste se toho dne začali bát létat. Před pěti lety, 7. září obletěla svět zpráva, které nikdo nechtěl věřit. U ruské Jaroslavle havarovalo letadlo. Na palubě byl celý tým hokejového týmu Lokomotiv. Mezi 42 oběťmi byli i tři Češi. Na jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka se dnes už jen vzpomíná...

Neštěstí na letišti Tunošna si vyžádalo celkem 44 lidských obětí. Vlastně dodnes se neví, proč piloti nebyli schopní odlepit stroj JAK 42 od země. Možná to byl souběh čtyř faktorů. Ať už to byl nedostatečný výcvik pilotů, špatná příprava posádky na let, selhání pilotů, či špatná komunikace, je dnes jedno. Letadlo skončilo za vzletovou dráhou na konci pole v řece a v plamenech.Lokomotiv Jaroslavl do Minsku na zahajovací zápas sezony nedoletěl. O to více se začalo mluvit o obětech. Velká rána to byla i pro český hokej, trio z Jaroslavle patřilo mezi opory národního týmu. Slovensko ztratilo v Pavlovi Demitrovi možná největší ikonu.


GALERIE: Letecké neštěstí v Jaroslavli

1
/
10
Zdroj: Mediafax
Havárie s hokejisty Jaroslavle


Ale ani po čtyřech letech nejsou osudy hokejistů zapomenuty. Okolo hokejistů vznikly někdy krásné, někdy smutné příběhy. V Jindřichově Hradci, kde se začínal s hokejem Jan Marek, nese jméno zesnulého hokejisty byly pojmenovány ulice v Dolních Chabrech, Karel Rachůnek na tu svou v rodném Zlíně ještě čeká.Bohužel, smutnou dohru měl příběh Josefa Vašíčka. Šlo o dědictví v řádu stovek milionů korun. Rodiče hokejisty nabízeli hokejistově přítelkyni rodinný dům, auto a milion dolarů. Michaela Jajtnerová nakonec vysoudila víc.Dojemně ale skončil příběh brankáře Stefana Liva. Malý syn Herman se rozhodl, že bude pokračovat v otcových stopách a do hokejové branky bude nastupovat s portrétem táty na masce.


VIDEO: SIMULACE LETECKÉHO NEŠTĚSTÍ U JAROSLAVLE

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: Chicago Blackhawks - Boston Bruins

   11:00

   Sportovní noviny

   11:05

   Ragby: Itálie - Wales

   12:40

   Truck Racing Magazine (4)

   13:00

   MotoGP - VC Nizozemska 2019 (kvalifikace Moto3)

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 13:10
   13:10

   NBA Classic Games: Orlando Magic - Washinghton Wizards

   14:50

   Fotbal: Olympique Lyon - Lille OSC

   16:40

   CZECH Classic Open 2020

   17:00

   NHL: Carolina Hurricanes - San Jose Sharks

   18:45

   Element (417)

Celý program