ZOH Peking

Čína je připravená! Na OH může vyrazit až 120 českých sportovců

Sportoviště pro ZOH 2022 v Pekingu
Zdroj: ČOV
Sportoviště pro ZOH 2022 v Pekingu
Skok Aleš
Aleš Skok
4.2. 2021 17:01
Téma:

Přesně za rok začnou v čínském Pekingu už XXIV. zimní olympijské hry. A čínská metropole hlásí, že je téměř hotovo. Sportoviště, která zůstanou i po skončení her jsou hotová. Ta dočasná by měla být připravena v září. Český olympijský výbor navíc očekává, že by výprava mohla mít až 120 sportovců.

Zajímavostí sportovišť na následujících zimních olympijských hrách bude to, že některá už budou fanoušci znát z letní olympiády z roku 2008. Například Vodní kostka, která hostila plavecké sporty, bude hostit turnaj v curlingu.

 

Co se měnit nebude, to je funkce ohromného Ptačího hnízda, které opět bude hostit zahajovací i závěrečný ceremoniál. Nová aréna vyrostla pro rychlobruslaře, které svým tvarem připomíná stuhu.

 

Zajímavé zátiší budou mít soutěže v big airu, které se budou konat v místech bývalé továrny. Přítomné chladírenské věže v pozadí budou sloužit pro videoshow.

 

 

Dějiště samotné, včetně olympijské vesnice, by už touto dobou bylo prozkoumáno osobně. Jenže současná koronavirová situace to znemožňuje. 

 

"V současnosti nejde. Takže nám při webináři šéfů misí ukázali sportoviště na videu a pokoje ve vesnicích aspoň na fotkách, i když vybavení v nich pak bude v reálu jiné. I proto bychom vše potřebovali vidět na vlastní oči. Doufám, že budeme mít možnost navštívit Peking i další dvě centra her v následujících měsících a že proběhnou i testovací soutěže naplánované na podzim a zimu, aby si jednotlivé týmy mohly ozkoušet sportoviště a otestovat i tamní sníh a led," uvedl sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor.

 

Jisté je, že i olympijské hry příští rok budou ve zvláštním režimu. A podle všeho se budou hodně inspirovat covidovým řádem z her v Tokiu, které by se měly uskutečnit letos v létě.

 

 

V Pekingu se představí celkem 2892 sportovců. V 15 sportech se rozdá celkem 109 sad medailí a ČOV očekává, že Českou republiku bude reprezentovat kolem stovky sportovců. "Počítáme s tím, že sportovců bude kolem stovky, pokud se kvalifikují i hokejistky, pak zhruba sto dvacet," doplnil Doktor.

 

Olympijské hry se nebudou konat pouze v Pekingu. V něm budou probíhat ledové sporty a big air. Další centrum bude Jen-čchingu, kde se budou prohánět bobisté, sáňkaři a skeletonisté. Z místní olympijské vesnice pak povede přímo lanovka k alpským disciplínám.

 

 

Posledním místem je Čang-ťia-kchou, kde své působiště najdou snowboardisté, akrobatičtí lyžaři, biatlonisté a klasičtí lyžaři.

 

"Výzvou pro všechny týmy bude vzdálenost mezi jednotlivými centry her, která od sebe dělí až dvě stě kilometrů. V horách nás asi také čeká suchý mráz," uzavřel Doktor.

 

V létě jsou v plánu olympijské hry v Tokiu a předpokládá se i s účastí diváků, ovšem bez fandění:

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   11:05 12:50
   12:50

   Libor Suchánek - český rozhodčí v NHL

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Bike2Boat - MTB & Kayak Expedition

   13:35

   Český motorsport 2021 (1)

   14:05

   MČR v Gran Turismo Sport - Grand finále

 • Nova Sport 2

  • NBA: Los Angeles Lakers - Boston Celtics

   11:00 13:00
   13:00

   AS Řím - AFC Ajax

   14:45

   Ragby: Itálie - Anglie

   16:25

   NHL: Dallas Stars - Columbus Blue Jackets

   18:05

   Házená: THW Kiel - Bergischer HC

   19:30

   Sestřih Evropské ligy UEFA (12)

Celý program