Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 11. 3. 2018
Těžký život Silný příběh

Paralympionik šokuje: Amputace nohy bez narkózy? Chtěl se zabít!

Kwang-Hyouk Choi
Zdroj: Profimedia

V těchto dnech je na paralympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu a je v rámci možností šťastný. Sledge hokejista Kwang-Hyouk Choi však v minulosti zažil peklo a sáhl si až na samé dno. Pochází z krajiny, kde nejsou k dostání nám běžné léky a tak mu po vážném úrazu amputovali nohu bez narkózy. Poté nechtěl žít a pomýšlel na sebevraždu.

Život se s Kwangem-Hyoukem Choiem nikdy nepáral. Po rozvodu jeho rodičů se o něj starala babička. Když zemřela, našel si tento jihokorejský hokejista práci na nádraží, kde prodával cukroviny. Jenže právě tam se mu stal vážný úraz. Choi vypadl z vlaku a doktoři mu museli amputovat nohu. Bylo to v Severní Koreji, kde podmínky připomínají středověk. „Nohu mi amputovali bez narkózy, jelikož v Severní Koreji žádné léky nebyly,“ svěřil se paralympionik pro The Guardian.

 

 

Bylo to opravdu velmi těžké životní období, kdy pomýšlel na nejhorší. „Myslel jsem si, že zemřu. V chudobné krajině se těžko žilo lidem s dvěma rukami i nohami a já jsem byl jedním z těch hendikepovaných. Přiznám se, že jsem myslel na sebevraždu,“ dodal. Z toho nejhoršího mu pomohl biologický otec, který ho dostal do Jižní Koreje.

 

Teď je Kwang-Hyouk Choi reprezentant sledge hokejového týmu na paralympiádě. Hraje svůj první turnaj pod pěti kruhy.

lju TN.cz