Všechno nejlepší!

Pan Trenér! Legendární fotbalový kouč Karel Brückner slaví narozeniny

Téma:

Přesně před 80 lety se v rodném Olomouci narodil Karel Brückner. Kouč bronzového týmu z Eura 2004 a člověk, který svým přístupem a metodami pobláznil český fotbal. Jaký vlastně byl a je bohatý fotbalový život bělovlasého génia?

Karel Brückner byl odjakživa spojený s hanáckou metropolí, kde už v mládí figuroval jako fotbalový hráč. Jeho kariéra však nebyla natolik zajímavá jako ta trenérská, ve které zažil hned několik úspěchů. Jen namátkou například čtvrtfinále UEFA, kde Sigma Olomouc pod jeho taktovkou tehdy trápila španělského giganta Real Madrid a nechybělo málo a mohlo dojít k senzaci. Po domácí remíze 1:1 však nakonec podlehli na slavném Santiago Bernabeu 0:1.


Ještě větší však byla jeho reprezentační stopa. Ta započala už v roce 1998, když převzal fotbalová lvíčata, se kterými nakonec slavil stříbro na evropském šampionátu do 21 let.

Právě tento úspěch mu pak v roce 2001 otevřel vrátka i do seniorské reprezentace a započala zlatá éra českého fotbalu. Ta dokonce mohla být okořeněná zlatou medailí. Česká reprezentace totiž pod Brücknerovým vedením v Portugalsku na ME 2004 doslova okouzlila fotbalovou veřejnost, hrála nejlepší fotbal a nebýt smolné prohry v semifinále s Řeckem, mohla si to rozdat na férovku s Portugalskem o titul.

Nutno říct, že tehdy měl olomoucký rodák k ruce výborné fotbalisty, které však svými pokyny dělal v nároďáku ještě lepší. Ostatně i sami hráči mají pro bývalého kouče jen slova chvály.
„Hráli jsme pod ním strašně rádi. Věděli jsme, že když budeme dělat to, co po nás chce, tak budeme hrát dobrý fotbal,“ chválila Brücknera bývalá fotbalová superstar Pavel Nedvěd. Ten by ho i dnes bez okolků vzal k sobě do italského Juventusu. „I v osmdesáti vypadá pořád stejně. Myslím si, že by to ještě někde pořád dal. Klidně bych si ho vzal s sebou do Juventusu. Trenérské kvality na to má úplně v pohodě,“ dodal současný viceprezident italského velkoklubu.

O dva roky později slavil Brückner postup i na mistrovství světa. A byl vůbec prvním českým trenérem, kterému se takový úspěch podařil. Postoupil i na evropský šampionát v roce 2008, čímž si připsal další historický milník, když jako první trenér postoupil s českým týmem na tři vrcholné fotbalové turnaje za sebou.


Ačkoliv tyto poslední šampionáty nebyly, co do umístění, úplně nejlepší (Česko skončilo už v zákl. skupině) vysloužil si geniální stratég „na stará kolena“ ještě pozvánku vést rakouskou seniorskou reprezentaci.

Zde zažil euforický začátek, při kterém mu tehdy na rakouském Happelově stadionu skandovalo jeho jméno 48 tisíc fanoušků. 

Se svými svěřenci totiž dokázal přechytračit tehdejší  vicemistry světa z Francie a porazit je 3:1. Pak však také přišel rychlý pád a Brückner byl nakonec od rakouského týmu odvolán. Nutno říct, že tehdy se na téměř sedmdesátiletém trenérovi začaly objevovat i zdravotní neduhy, kvůli kterým nakonec svoji trenérskou branži také pověsil na pomyslný hřebík. Fotbalu pak prospíval už pouze jako trenérský poradce.

Na oslavence si ještě na začátku září vzpomněl také jeho mateřský klub Sigma Olomouc, která tak trochu předčasně oslavila jeho jubileum zároveň se stoletým výročím hanáckého klubu. Dokonce po Brücknerovi pojmenovala i jednu z tribun, což sám trenér, který je proslulý svými vtipnými bonmoty, vtipně okomentoval: „Doufám, že tam nebudu muset chodit uklízet.“


Sám Karel Brückner pak také zmínil, jak nerad slaví narozeniny. "Oslavám se vyhýbám. Neměl jsem rád první máj, ani MDŽ. Slavím jenom kulatá výročí a to je padesát a sto. Hráčům jsem na večeři říkal, ať mi negratulují, ať mě nedělají starším," culil se svým typickým způsobem fotbalový stratég.


Tak všechno nejlepší Karle!
 

mao TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Toronto Maple Leafs - Columbus Blue Jackets

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: New York Islanders - Florida Panthers

   12:50

   Element (419)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   UFC Fight Night: Brunson vs. Shahbazyan

 • Nova Sport 2

  • NBA: Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets

   09:00 11:05
   11:05

   Monster Energy Supercross Geneva

   11:35

   Coldwater Classic Series 2010 – Documentary

   12:05

   Portiva Golf Trophy - Stroke Play Championship

   12:20

   Element (419)

   12:30

   Magazín Evropské ligy (18)

Celý program