Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Indycar Kvalifikace na 1. závod

Pagenaud zase válí, v Detroitu ovládl kvalifikaci na sobotní závod

Simon Pagenaud se raduje z pole position v Detroitu
Zdroj: ČTK

Šampionát IndyCar Series pokračuje tento víkend hned dvěma závody na okruhu v Detroitu. V pátek dostali jezdci jedinou příležitost na začátku náročného závodního víkendu potrénovat. Pak hned následovala kvalifikace na sobotní závod. O pořadí na startu nedělního závodu se rozhodne v neděli dopoledne.

V tréninku byl nejrychlejší Will Power. Jezdec stáje Penske udělal radost svému šéfovi Rogerovi Penskemu, který se nejvíce zasloužil o to, že IndyCar Series na okruhu v Detroitu závodí. Power měl na konci 1. tréninku náskok 55 setin na druhého nejrychlejšího jezdce, kterým byl další z pilotů týmu Penske Hélio Castroneves.

 

Třetí příčku obsadil v tréninku loňský šampion Scott Dixon před lídrem šampionátu Simonem Pagenaudem. James HInchcliffe, vítěz kvalifikace na 500 mil Indianapolis, zajel pátý čas a byl nejrychlejším z pilotů s motorem Honda. Čerstvý vítěz slavné pětistovky v Indianapolisu Alexander Rossi zajel v tréninku 19. čas. Hned o dvě přerušení se postaral Michail Aljošin. Při tom druhém vrazil do zdi a poškodil svůj vůz.

 

Jestli se jezdci na něčem po tréninku shodli, byly to stížnosti na hrbolatost okruhu. Městské okruhy tradičně patří k těm, na kterých není jízda zrovna nejpříjemnější a ten detroitský v tom hraje prim. Vozy doslova skáčou z jedné nerovnosti na další. Piloti v kokpitu zažívají doslova peklo, které ještě bude umocněno tím, že se v Detroitu jedou závody dva. V neděli budou jezdci z města automobilů odjíždět otlučení a na rukou budou mít jeden mozol vedle druhého.

Výsledky prvního tréninku najdete ZDE (ve formátu pdf).

 

 

Kvalifikace na sobotní závod se jela v klasickém vyřazovacím formátu – pro základní část se pole rozdělilo do dvou skupin, z obou postoupilo šest nejrychlejších jezdců. Ze semifinálové dvanáctky potom šest do závěrečného rozstřelu o pole position.

 

V tréninku nejrychlejší Power v kvalifikaci boural. Zádí vozu lehce zavadil o betonovou zeď. Dojel do boxů a tak nemusela být kvalifikace přerušena. Power měl navíc zajetý dost rychlý čas na to, aby postoupil. V semifinále to ale z jeho strany už nebylo ono a do závodu vyrazí z devátého místa.

 

Kvalifikace také vyvolala ostrý spor mezi dvěma piloty týmu Andretti Autosport. Marco Andretti si po závodě stěžoval, že jej Ryan Hunter-Reay zablokoval a připravil o šanci bojovat o postup. Spor dvou pilotů musel řešit i majitel týmu Michael Andretti. Hunter-Reay si po kvalifikaci stěžoval, že jej o šanci na postup připravil Sebastien Bourdais.

 

 

Semifinále, kdy měli jezdci k dispozici poslední sadu čerstvých měkkých pneumatik, přineslo vůbec nejrychlejší časy. Vítězný Hélio Castroneves vylepšil dosavadní rekord okruhu téměř o vteřinu a půl! O tom, že rekord padne, bylo jasné už během tréninku. Loňské kvalifikační maximum Willa Powera dokázala v tréninku pokořit sedmička jezdců.

 

Do souboje o pole position postoupili Montoya, Castroneves, Hinchcliffe, Dixon, Pagenaud a Muňoz. Na piloty týmu Penske nikdo recept nenašel. Pagenaud a Castroneves porazili ostatní piloty o 6 desetin vteřiny. Montoya obsadil třetí příčku před nejrychlejší hondou, která poháněla vůz Jamese Hinchcliffea. Ze třetí řady odstartují Muňoz a Dixon.

Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE (ve formátu pdf).

 

Závod začíná v sobotu v 21:40 a přímý přenos přinese stanice Nova Sport 1. Do nedělního závodu se piloti budou kvalifikovat až v neděli dopoledne. Druhý závod začíná v neděli taktéž ve 21:40 a přímý přenos opět nabídne stanice Nova Sport 1.
 

vbo TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:05 15:05

   UFC Fight Night: Cowboy vs. Gaethje

   15:05

   Slovak Championship Open

   16:10

   Tour de Mont Blanc

   16:40

   Evropská liga 2019

   17:40

   Magazín Evropské ligy (1)

   18:30

   Studio Evropské ligy

 • Nova Sport 2

  • 13:00 14:40

   Fotbal: Chicago Fire - FC Dallas

   14:40

   Major League Soccer Highlights (28)

   15:05

   Evropská liga 2019

   16:05

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

   16:35

   UFC Unleashed (6)

   17:25

   UFC Unleashed (7)

Celý Program