Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2016 14:49
Indycar Závod

Pagenaud si v Long Beach připsal těsné a kontroverzní vítězství!

Simon Pagenaud během loňského závodu v Detroitu
Zdroj: Profimedia
Simon Pagenaud během loňského závodu v Detroitu

Francouz Simon Pagenaud dokázal v nedělním závodě IndyCar Series na městském okruhu v Long Beach získat své páté vítězství v kariéře, první v barvách týmu Penske. Pagenaud díky tomu upevnil vedení v šampionátu. Druhý v cíli skončil jen těsně loňský vítěz závodu v Long Beach a také obhájce mistrovského titulu Scott Dixon.

Ovšem právě způsob, jakým se Pagenaud při posledních zastávkách v boxech dostal před Dixona, budí vášně. Francouz totiž při výjezdu z pit lane přejel všemi koly žlutou čáru, která ohraničovala výjezd z boxů. Podle pravidel měl Pagenaud zůstat alespoň dvěma koly za čárou. Televizní záběr ale odhalil, že ji, byť velmi těsně, přejel.

 

Došlo k tomu na začátku 55. kola závodu, který od první zatáčky vedl Pagenaudův stájový kolega Hélio Castroneves. Francouz se před Dixona dostal už v úvodu závodu, konkrétně na začátku 2. kola. Loňský šampion mu předjetí oplatil při prvních zastávkách v boxech.

 

Po kontroverzním Pagenaudově vyjetí z boxů při druhém, a zároveň závěrečném, kole zastávek v boxech, už na pilota týmu Penske nenašel Dixon recept. V jeho prospěch navíc nehrála skutečnost, že sám zamířil k mechanikům o tři kola dříve. Díky tomu se mu ale podařilo překonat do té doby vedoucího Castronevese.

 

 

Ten doplatil na špatné načasování druhého pit stopu. Vítěz kvalifikace se totiž zasekl za o kolo zpět jedoucím Jackem Hawksworthem. Zatímco Dixona tým povolal do boxů o kolo dříve a Novozélanďan mohl těžit z volné trati a získat na Castronevese náskok, naopak v případě Pagenauda tým využil toho, že ve stejnou chvíli jako Castroneves zamířil do boxů i pomalý Hawksworth a Pagenaud mohl těžit z volné dráhy.

 

Stejně jako Castroneves dopadl i jeho stájový kolega Power, který také zastavil v nevýhodnou chvíli a z průběžné čtvrté příčky se propadl až na místo sedmé. Naopak Montoya využil stejné strategie jako Pagenaud a ze šesté příčky postoupil v boxech na místo čtvrté. Když v závěru nenašel recept na Castronevese a sám odolal útokům Takumy Satóa, tak na bramborové pozici dojel až do cíle.

 

Teprve počtvrté v historii a poprvé po téměř dvaceti letech byl závod v Long Beach odjet bez jediného výjezdu zpomalovacího vozu. Což závodu sice přidalo na regulérnosti, ale trochu ubralo na atraktivitě. Kromě toho, že by případný výjezd zpomalovacího vozu smazal rozestupy, způsobil „čistý“ závod také to, že piloti museli myslet na to, aby do cíle vystačili s palivem.

 

 

Pořadí v šampionátu bylo na prvních dvou místech před závodem stejné, jako pořadí v cíli závodu. Pagenaud si tak po dvou druhých místech z prvních dvou závodů letošní sezóny připsal první vítězství a stal se celkem třetím pilotem ve třech letošních závodech, který dovezl svůj vůz do Victory lane, tedy na místo, kde se v Americe slaví vítězství.

 

Scott Dixon udržel druhé místo. Šampionát IndyCar zamíří hned příští víkend na jihovýchod USA do Alabamy na moderní silniční okruh Barber Motorsports Park, který je jednou z mála tratí v kalendáři IndyCar, kde Scott Dixon nikdy nevyhrál. Zároveň ale v Alabamě Dixon nikdy nechyběl na stupních vítězů, když si v prvních čtyřech ročnících připsal vždy druhé místo a v posledních dvou letech skončil třetí. Vítězství bude obhajovat Američan Josef Newgarden, který se před rokem na náročném alabamském okruhu radoval ze svého prvního triumfu v kariéře v IndyCar.

 

Pořadí v cíli závodu:
1. Simon Pagenaud (Team Penske)
2. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing) - + 0.3032
3. Hélio Castroneves (Team Penske) - + 10.8376
4. Juan Pablo Montoya (Team Penske) - + 12.2162
5. Takuma Sató (A.J. Foyt Enterprises) - + 12.2918
6. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) - + 17.6267
7. Will Power (Team Penske) - + 18.7449
8. James Hinchcliffe (Schmidt Peterson Motorsports) - + 19.0362
9. Sebastien Bourdais (KVSH Racing) - + 22.9147
10. Josef Newgarden (Ed Carpenter Racing) - + 23.6654
11. Charlie Kimball (Chip Ganassi Racing) - + 24.2179
12. Carlos Muňoz (Andretti Autosport) - + 40.1250
13. Conor Daly (Dale Coyne Racing) - + 47.1809
14. Max Chilton (Chip Ganassi Racing) - + 53.9106
15. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing) - + 56.9082
16. Mikhail Aleshin (Schmidt Peterson Motorsports) - + 1:01.2966
17. Luca Filippi (Dale Coyne Racing) - + 1:08.0543
18. Ryan Hunter-Reay (Andretti Autosport) - + 1:30.3302
19. Marco Andretti (Andretti Autosport ) - + 1 kolo
20. Alexander Rossi (Andretti/Herta Autosport) - + 1 kolo
21. Jack Hawksworth (A.J. Foyt Enterprises) - + 3 kola

vbo TN.cz