americký fotbal

Padesát let čekání je u konce! Kansas City Chiefs vyhráli Super Bowl

Kansas City Chiefs
NFL

Noc z neděle na pondělí patřila v USA americkému fotbalu. V 54. Super Bowlu se střetly týmy Kansas City Chiefs a San Francisco 49ers. Pro Kansas to byla první finálová účast po padesáti letech a byla z toho opět výhra. Tu režíroval hvězdný quarterback Patrick Mahomes.

NHL I NBA šly stranou, tyto soutěže se hrály jen v pro Evropu večerní časy, noc už patřila NFL. Padesátý čtvrtý Super Bowl ozdobily skvělé výkony hvězd amerického fotbalu, ale i povedený poločasový program, kde v hlavních rolích byly zpěvačky Shakira a Jennifer Lopez.

Chiefs začli jako první na míči, ale bylo z toho pouze 3 a ven. Z následného drivu 49ers vytěžili 3 body díky úspěšnému field goalu Robbieho Goulda. Kansas ještě v první čtvrtině kontroval zásluhou quarterbacka Patricka Mahomese, který sám doběhl pro touchdown.

V druhé čtvrtině si oba týmy role prohodily. Chiefs skórovali field goalem Harrisona Butkera a za San Francisco pro touchdown doběhl Kyle Juszczyk. Po dvou čtvrtinách tak bylo skóre nerozhodné 10:10 a na řadu přišel poločasový program.

Obrovskou show rozjela kolumbijská hvězda pop music Shakira. Ta předvedla mix svých největších hitů, jenž doplnila svůdným tancem, kterým potěšila nejednoho diváka. Po ní přišla na řadu Jennifer Lopez, která pokračovala stejným stylem. Anglické texty střídaly španělské, a ani padesátiletá Američanka na sobě neměla zbytečně mnoho textilu.

Nakonec se na pódiu objevily obě najendou a potěšily obecenstvo svými megahity Let's get loud či Waka waka. Povedenou show doprovázely také početné taneční skupiny a ohňostroje.

Třetí patnáctiminutovka patřila týmu z Kalifornie. 49ers skórovali field goalem a běhovým touchdownem Raheema Mosterta, čímž si vypracovali náskok 20:10.

Jenže Chiefs se nevzdávají. V prvním playoffovém zápase proti Houstonu prohrávali dokonce 0:24, ale zvítězili o dvacet bodů, v dalším zápase proti Tennessee dvakrát prohrávali o deset bodů, ale zápas dokázali otočit. No a stejně naložili i s finálovým zápasem.

Čtvrtá čtvrtina nabídla velký obrat v podání Kansasu. Mahomes svými přihrávkami pro touchdown našel nejdříve Travise Kelceho a poté Damiena Williamse. San Franciscu mnoho času nezbývalo a potřebovali doběhnout pro touchdown, jenže útok vedený quarterbackem Jimmym Garoppolem jako by se zasekl.

49ers se čtyřmi pokusy nedokázali dostat do prvního downu, takže k míči se dostali znovu Chiefs a stačilo jim pouze vyplýtvat čas na časomíře a získat jeden první down, ale Williams dokonce doběhl pro další touchdown. Zoufalá snaha San Francisca o zázrak poté vyústila v interception, který zachytil Kendall Fuller a Chiefs poté už jen dohráli poslední vteřiny zápasu během kterých už slavili.

Pro Kansas City Chiefs to je druhé vítězství v Super Bowlu, jejich první triumf přišel před padesáti lety. Nejužitečnějším hráčem finále byl po zásluze vyhlášen Patrick Mahomes, který byl loni vyhlášen nejlepším ofenzivním hráčem sezony i nejužitečnějším hráčem sezony, takže již ve svých čtyřiadvaceti letech vyhrál takřka všechno, co si může hráč v NFL přát.