fotky zajímavá akce

Padavkám vstup zakázán: Startuje ISOMA 1000 Miles Adventure!

1000 Miles Adventure
Zdroj: Nova Sport

1000 mil (zhruba 1600 km) na kole, pěšky nebo na koloběžce napříč Českem a Slovenskem. Dva týdny utrpení, žádná povolená podpora, souboje s počasím, obavy z medvědů a další divoké zvěře, hledání vlastních hranic a hlavně souboj se sebou samým. To je ISOMA 1000 Miles Adventure, nejextrémnější vytrvalostní závod v Evropě ve své kategorii, jehož šestý ročník startuje 3. července z města Hranice na západě České republiky. Nejstaršímu účastníkovi je 70, nejmladšímu 18. Zúčastní se jak muži, tak ženy a někteří borci opět ukáží, že ani tělesné postižení není limitem. O zájmu o tento výjimečný ultramaraton svědčí i to, že tento rok byly registrace vyprodané za 6 minut.

Zakladatel: funguje to jako reset

Za tímto ojedinělým podnikem stojí Jan Kopka, jablonecký biker a dobrodruh. Ten se posledních 10 let účastní MTB ultramaratonů od tropů až po mrazivou Aljašku. Tyto závody se jedou nonstop na velice dlouhou vzdálenost bez zabezpečení a účastníci musí přežít s tím, s čím přijdou na start. Největšími úspěchy Jana Kopky jsou vítězství v Iditarod Trail Invitational, což je téměř dva tisíce kilometrů dlouhý závod aljašskou divočinou uprostřed kruté zimy, a třetí místo v Great Divide Race v ročníku 2004, což je závod 4000 km Skalistými horami z Kanady do Mexika.


K závodu 1000 Miles Adventures říká Jan Kopka: „Chtěl jsem zprostředkovat zájemcům extrémní zážitek z ultramaratonů, které mám za sebou. Je to takový záběr pro tělo i mysl, že se po závodu člověk vrátí do civilizace s restartovanou hlavou a jiným pohledem na své problémy i život.”


Osm dní nebo také tři týdny

Závod 1000 Miles Adventure poprvé odstartoval 3. července 2011 a zúčastnilo se ho 89 závodníků ze tří států. Start šestého ročníku je naplánován na 3. července 2016 v 15 hodin z města Hranice na západě České republiky. O popularitě svědčí nejen to, že startovné bylo tento rok vyprodáno během šesti minut, ale i to, že se na něj hlásí jak závodníci z Čech a Slovenska, tak i Polska, Velké Británie, Maďarska nebo Německa.Stanoven je pouze start, cíl a trasa přírodou, kterou musí závodníci dodržet. Kdy a kde spí, kdy jedou nebo co jedí, je jen na nich. Cílená podpora je zakázána. Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale 1000 mil se dá v podání těch největších borců zvládnout na kole za zhruba 8 dní. Variantou bude i kratší verze závodu, která bude dlouhá přibližně 500 mil. Závod je otevřen pro bikery, běžce, chodce, koloběžkáře a všechny, kteří se pohybují vlastní silou.


Minulý rok kvůli věku nemohl, teď startuje s otcem

Nejstaršímu účastníkovi, Janu Vlasákovi z Moravské Knínice, bude těsně po závodu 71 let a závod už jede potřetí. Nejmladšímu Čechovi, Kubovi Svobodovi, je 20 let. Celkově nejmladší účastník, osmnáctiletý Aleksander Matusiński z Polska, pojede s otcem. Splní si tak sen, který nemohl v minulém roce realizovat, protože ještě nesplňoval věkový limit pro účast v tak extrémním závodě.


Na startovní čáře se objeví i Petr Ozogán a Denis Lauko, kteří se zúčastnili všech ročníků závodu. Petr Ozogán jako jediný dokázal dokončit celou trasu více než 1600 km dokonce již ve dvou disciplínách. Při svém čtvrtém startu jako chodec/běžec a vloni jako koloběžkář. Nutno říci, že koloběžka se mu spíše ale pletla, než aby byla pro Petra výhodou. Proto si cestou sehnal popruh od kytary, koloběžku zavěsil na záda a do cíle ji donesl.


Trvalo mu to o týden déle než rok před tím pěšky bez koloběžky. To ho ale nezlomilo. Nyní volí kolo, aby byl vůbec první, kdo se pokusí dokončit dlouhou trasu 1000 Miles Adventure ve všech třech disciplínách. Nebude to pro silného necyklistu Petra vůbec snadné. Petr ale umí překvapit. Určitě si pořídil takové kolo, aby se mu nosilo ještě lépe než vloni koloběžka.


Žena z útvaru rychlého nasazení i boxer

Na dno svých fyzických i psychických sil si na 1000 milích sahají i ženy, jednou z nejrychlejších bude pravděpodobně Blanka Nedvědická z Jablonce nad Nisou. Startuje ale i další zajímavá účastnice, Marie Krhánková Jehličková z útvaru rychlého nasazení Jindřichův Hradec. Jména Aleše Procházky a Václava Fišera jsou zase zajímavá proto, že oba jedou na tandemovém kole, přitom druhý jmenovaný je nevidomý.Startovat bude opět i František Kasanič, bývalý slovenský profesionální boxer. Tentokrát už to bude jeho třetí závod. Zajímavý příběh má i další několikanásobný účastník závodu Miroslav Franěk. Ten vynechal pouze jednou, kvůli závodu přestal kouřit, aby mohl zaplatit startovné a jednou se během závodu ocitl z důvodu pádu na JIPce.


Ti nejrychlejší nevezou téměř nic

Ačkoliv závod vyhraje každý, kdo dorazí do cíle, opět se bude samozřejmě bojovat o to, kdo 1000 mil zdolá jako první. „Představte si, že si sebou nevezmete mimo kola téměř nic a máte přežít přes týden v přírodě bez podpory. Tak to funguje u těch nejrychlejších,“ popisuje Jan Kopka. „Jejich kola s kompletní výbavou váží kolem 9 kil. To ale samozřejmě nestačí. Tady rozhoduje fyzička, tah na branku a zkušenosti z minulých ročníků,” dodává.


Míle podpoří maminku v těžké životní situaci i vozíčkáře

Stejně jako v minulém roce, účastníci závodu pomohou lidem, kteří neměli to štěstí a nemohou sportovat anebo procházejí těžkou životní situací. Například za každou míli, kterou účastník Antonín Valeš ujede, pošle Autosalon Rover Dajbych 10,- Kč Janě Bendové.


Jana je aktivní máma dvou dětí, která zůstala ochrnutá s mnoha komplikacemi a odkázaná na celodenní péči po operaci nádoru u sluchového nervu. Každý závodník zase podpoří dojetím závodu Spolek vozíčkářů Olomouc, respektive jejich asistenční službu. Minulý rok to bylo 30 tis. Kč a tento rok by to nemělo být méně.


Průběh a zajímavosti ze závodu můžete sledovat na www.1000miles.cz.

Související témata:
Nova Sport

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Marseille - AS Saint - Étienne

   09:00 10:45
   10:45

   RunTour - Olomouc

   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

Celý program