fotbal dozvuky zápasu

Osm gólů Petrohradu: Fotbalový zázrak, nebo Putinova vyšší moc?

Zenit Petrohrad

Co se to stalo? Dinamo Minsk mělo po prvním zápase jasně nakročeno do dalšího kola Evropské ligy, v odvetě s Petrohradem ale prohospodařilo čtyřgólový náskok a padlo 8:1 po prodloužení. Fotbaloví fanoušci se nemohou shodnout, jestli jde pouze o kolaps běloruského týmu, nebo něco na odvetném utkání nesedí. Minsk rozhodně ale není první tým, který v evropských pohárech takový náskok lehce ztratil.

Když se řekne největší comeback v historii evropských pohárů, většině se určitě vybaví finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a AC Milán. Anglický klub prohrával už 3:0 po poločase, v druhé půli ale předvedl fantastickou šestiminutovku, během které i díky zásluze gólu Vladimíra Šmicera a útočné akci Milana Baroše vyrovnal. Obrat dokonal v penaltovém rozstřelu, kde čaroval polský brankář Jerzy Dudek.

Finále Ligy mistrů mezi Liverpoolem a AC Milán:

Infarktový zápas s dobrým koncem si jistě pamatují i fanoušci Sparty. Tu v srpnu 2016 čekal ve čtvrtém předkole Evropské ligy Sönderjyske. V Dánsku zápas skončil bezbrankovou remízou, na Letné se ale pro Pražany zápas nevyvíjel vůbec dobře. V závěru první půle dali hosté dva rychlé góly a sny o postupu se pomalu rozplývaly. V poslední minutě první půle vykřesal naději Lafata. Sparťané v tu chvíli museli vstřelit ještě dva góly. A to se podařilo. Nejdříve Josefu Šuralovi a v 85. minutě vstřelil vítězný a postupový gól střídající Jakub Brabec.

S výsledkem 4:0 odjela v loňském ročníku i Barcelona ze hřiště PSG. Katalánský klub v osmifinále už všichni odepsali a nikdo nevěřil, že by v druhém zápase mohli předvést takový comeback. Vše k němu ale směřovalo. Až do 62. minuty, kdy Edison Cavani snížil na 1:3. V tu chvíli musela Barcelona vstřelit další tři góly. Už podruhé ji všichni přestali věřit. Vytoužené góly přišly v samotném závěru. V 88. minutě se krásně z přímého kopu trefil Neymar, o tři minuty později stejný hráč skóroval z penalty a dílo bylo dokonáno v páté minutě nastavení, kdy byl pošesté překonán Kevin Trapp, tentokrát z kopačky Sergia Roberta.

Osmifinále Ligy mistrů mezi Barcelonou a PSG:

Už tento zápas strhl vášnivé debaty o podplacení rozhodčích a tlačení protekčních klubů ze strany UEFA. Jinak tomu není ani po ostudném vypadnutí Dinama Minsk. Mnoha lidem přijde zvláštní nejen hokejový výsledek 8:1, ale také to, že to vše zvládl Zenit v deseti hráčích a k tomu kopal hned dvě penalty.

Na svět nevyšlo nic kontroverzního jako po zápase Slavie s Dynamem Kyjev, kdy místopředseda UEFA Grigorij Surkis napsal na stránky Dynama, které vlastní jeho bratr, že je s výsledkem spokojený. I tak nad odvetným zápasem 3. předkola Evropské ligy visí spoustu otazníků.

Na to, že měl Petrohrad čtyřbrankovou ztrátu, byl kurz na jeho postup překvapivě nízký. Sázková kancelář Fortuna vypsala kurz pouze 5,6 ku jedné a i díky tomu mohli fanoušci už před zápasem čekat utkání bohaté na góly i sporné situace.