vzpomínkový rozhovor

Dal jsem pět až deset piv, vzpomíná Hradilek, jak slavil olympijské stříbro

Václav Trousil
Václav Trousil
20.4. 2020 17:00
Téma:

Stal se prvním českým sportovcem, který na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně získal medaili. Kajakář Vavřinec Hradilek skončil stříbrný, když ho překonal pouze Ital Daniele Molmenti. Na osm let starý úspěch momentálně třiatřicetiletý pražský rodák zavzpomínal exkluzivně pro TN.cz.

Na svůj Instagram jste před pár dny umístil část své finálové jízdy z olympiády v Londýně. Vzpomenete si na ni ještě někdy?

Nějací lidé několik mých závodů označili na Instagramu. Jeden z nich byl ten z Londýna. Já jsem tu jízdu hodně dlouho neviděl. Poprosil toho dotyčného, jestli mi ji pošle a díval jsem se na ni celou. I když jsem ji dlouho neviděl, vybavuji a pamatuji si ji hodně živě.

Co na ní bylo nejtěžší?

Ta trať byla fyzicky náročná. Psychicky jsem byl ve velké pohodě a hrozně jsem si ji užíval. Užíval jsem si každý start na této olympiádě. A neměl jsem žádná traumata. Žádné stresy. Nejtěžší bylo to zvládnout fyzicky, protože ten závěr tratě byl hodně náročný.
 


 

Říkal jste, že jste byl ve velké pohodě, ale před startem jste byl nervózní, předpokládám? Přece jen šlo o olympiádu…

Ta nervozita je před každým startem. Záleží na tom sportovci, jak s tou nervozitou dokáže pracovat. A občas v těchto momentech. V menších sportech jako je vodní slalom, nezažíváme finále takhle velkého závodu dost často. Vlastně je to jednou za čtyři roky, a tak závodníci z toho můžou být rozhození. Ale já jsem si to vesměs nepřipouštěl a ta koncentrace byla velká. Já jsem měl takové období, kdy jsem to zvládal.

V desetičlenném finále jste vyjížděl jako třetí, šel jste do průběžného vedení. Váš čas byl velice dobrý (94,78 s). Co jsem viděl na archivních záběrech, v cíli jste se dost radoval. Cítil jste, že byste tím časem mohl atakovat medaili?

Když jsem projel cílem, měl jsem hroznou radost. Na trati bylo ještě 7 borců, i tak jsem věděl, že je to suverénně nejrychlejší čas. V ten den tam nikdo tak rychle nejel. Ale věděl jsem, že můj čas můžou všichni ti nahoře ještě překonat. Z jízdy jsem ale měl ohromnou radost. Povedla se mi. To bylo přednější než to, že z toho bude nějaký výsledek. Byl jsem šťastný, protože v průběhu té olympiády, ty tři jízdy, co jsem jel, tak jsem nejel zatím podařenou jízdu. A ta přišla ve finále, což byl ten nejvhodnější okamžik. 

Kdy jste začínal tušit, že by to mohlo cinknout?

Já jsem to tušil po tom dojetí, ale ve vodním slalomu se může stát všechno. Byl jsem ale nohama na zemi. Nejásal jsem z toho, že mě nikdo nepředjede, ale nakonec mě předjel jenom ten Ital (Daniele Molmenti). Ale když odjeli dva závodnici po mně, tak jsem už tušil, že tam medaile bude.

Medaili jste pak fyzicky dostal při slavnostním ceremoniálu. Jak moc sportovci tento ceremoniál utkví v paměti?

To je nezapomenutelný zážitek, protože to se nestává často. Na tenhle závod se přijeli podívat rodiče, brácha a moji známí a kamarádi. Tak to bylo super. Bylo tam spoustu českých sportovců z výpravy, kteří se přišli podívat a zafandit. Takže to bylo krásné. Byla to první česká medaile na hrách. Několik favoritů se na olympiádu nedostalo, takže to byla hodně vyčekaná medaile. Ne očekávaná, ale vyčekaná. Takže všechno tohle se sešlo a bylo to nádherné. Vlastně mi ani nevadilo, že hrála italská hymna. Takže nebyly ani myšlenky, že chyběl kousek k tomu být ještě lepší. Bylo to hrozně fajn a ty oslavy, když jsme přijeli do českého domu, byly moc hezké. 

Na ty oslavy jsem se chtěl právě zeptat. Jestli můžete být konkrétní, jak jste stříbrnou olympijskou medaili zapíjel?

Nejdřív jsme s trenérem jeli zpátky do vesnice, kde jsem si dal bůček, který mi trenér naordinoval. Pak jsme šli slavit do Českého domu a tam jsem si dal ani nevím, podle mě pět až deset piv. Já jsem měl ještě druhý den závod na double kánoi. Semifinále. Na závod jsem se vyspal. Šel jsem spát poměrně brzo a závod se jel až odpoledne. Nakonec jsme byli sedmí.

Po zisku medaile se strhl hlavně mediální zájem o vaši osobu. Pamatujete si, jak se zvětšil, poté, co jste se stal olympijským medailistou.

Zvětšil se výrazně. Jak jsem se zmínil, slalom nepatřil ani v té době mezi mainstreamové sporty v Čechách. Takže díky tomu mediálnímu zájmu a těch aktivit a olympiádě se odstartoval boom. Náš sport přišel do podvědomí českého sportovního diváka. Zájem mě samozřejmě těšil. Snažil jsem se toho využít. A i pár dalších měsíců po olympiádě, co se týče životosprávy, nebylo tak kvalitních, ale zase na druhou stranu, jsem se snažil využít toho mediálního zájmu. Něco jsem si užíval hodně, něco méně. Je to taková oběť. Někteří sportovci to tak nemají. Ti se zavřou a trénují dál. Ale já si myslím, že když někdo získá olympijskou medaili, zaslouží si dělat i něco jiného. A mně se ty možnosti naskytly, tak jsem to využil. 

Od olympiády v Londýně uplynulo osm let. Jak jste se od té doby změnil?

Asi hodně. Jsem o osm let starší a osm let moudřejší. Já si myslím, že jak ve sportovním, tak osobním životě se těch osm let promítlo. Ale to asi musí hodnotit asi jiní. Já sám sebe takhle hodnotit nemůžu. Věřím tomu, že ve sportu mě ještě něco čeká. A dokážu se ještě nějak pohybovat, takže se z toho těším a baví mě to.

Svět sportu zasáhla pandemie koronaviru. Jak trávíte čas během karantény?

My máme možnost tréninku, což je skvělé. Takže to využíváme. Víceméně jsme přerušili ten trénink jen díky tomu, že se prakticky až do srpna zrušila sezona. A to ještě nevíme, jestli se nezruší celá. Stejně trénujeme jenom pro sebe. A překopáváme plány na olympijskou kvalifikaci, která možná bude závěrem této sezony, anebo možná až na začátku té další. A to ještě nevíme. Takže vyčkáváme.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   00:00 01:45
   01:45

   WorldSSP - Nizozemsko (2. závod)

   02:35

   WorldSSP300 - Dutch Round (2. závod)

   03:25

   Filip Řeháček: Cesta do MS motocyklů (1)

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

 • Nova Sport 2

  • ATP Tour 250: Generali Open

   23:45 01:05
   01:05

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   02:45

   FIA Karting Championship 2021 (4)

   09:00

   ATP Tour 250: Generali Open

   10:45

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší góly sezony

   11:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

Celý program