už dost

Ósakaová odstoupila ze semifinále. Tenis není to nejdůležitější, vzkazuje

Naomi Ósakaová
Zdroj: Profimedia
David Chmátal
David Chmátal
27.8. 2020 11:20
Téma:

Dvojnásobná grandslamová vítězka Naomi Ósakaová měla ve čtvrtek hrát semifinále na turnaji v New Yorku. Avšak několik hodin před zápasem s Elise Mertensovou se rozhodla odstoupit a soupeřku nechat jít do finále. Důvodem nebylo zranění, nýbrž snaha upozornit na rasové problémy.

Japonská tenistka s haitskými kořeny z turnaje odstoupila den před semifinále, kam prošla například přes Karolínu Muchovou. Bojkotem reagovala na sérii policejních zákroků proti Afroameričanům, především pak na nedělní incident ve městě Kenosha, kde muži zákona postřelili 29letého Jacoba Blakea.
O svém rozhodnutí informovala na Twitteru, kde rozepsala své pocity: „Zdravím vás. Mnoho z vás už ví, že jsem zítra měla hrát semifinálový zápas. Ale více než atlet, jsem černá žena. A jako černá žena cítím, že jsou věci, na kterých záleží a které potřebují pozornost mnohem více než sledování toho, jak hraji tenis."Ósakaová nečeká, že se k jejímu bojkotu přidají i ostatní hráči. Ale pokud svým chováním rozpoutá v tenisu novou diskuzi, bude to považovat za úspěch. „Nečekám, že se stane něco drastického, když nebudu hrát. Ale pokud iniciuji konverzaci v majoritně bílém sportu, tak to bude úspěch,“ stojí v příspěvku dále.

 

Na závěr svého vzkazu připomněla sérii policejních zákroků, které se v poslední době proti černochům odehráli. „Sledovat, jak rukama policistů pokračuje genocida černochů mi dělá zle. Jsme vyčerpaná z pořád nových hashtagů a z neustálých konverzací. Kdy už to bude stačit?,“ napsala a přidala hashtagy obětí Jacob Blake, Breonna Taylor, Elijah Mcclain a George Floyd.A vypadá to, že se jí přeci jen povedlo něčeho docílit. Pořadatelé turnaje se k jejímu protestu přidali a odložili semifinálové zápasy z čtvrtka na pátek. Obdobná situace nastala ve sportovních ligách jako NBA, MLB či MLS, které utkání rovněž odložily.

 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Dallas Stars - Florida Panthers

   20:05 23:00
   23:00

   Večerní sportovní noviny

   23:05

   NHL News

   23:20

   Granada CF - Manchester United FC

   01:05

   NHL: Montreal Canadiens - Winnipeg Jets

   03:45

   Nova Cup 2020 - ohlédnutí

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   20:55 23:00
   23:00

   Házená: TSV Hannover-Burgdorf - THW Kiel

   00:30

   Fotbal: SSV Jahn Regensburg - SV Werder Bremen

   02:10

   Racing magazine (1)

   02:35

   NBA: Brooklyn Nets - Los Angeles Lakers

   09:00

   Fotbal: FC Metz - Lille OSC

Celý program