UFC Žák předčil učitele

Ortega uškrtil Swansona z unikátní pozice. Je v tom nejlepší v UFC?

Briano Ortega a Cub Swanson
Zdroj: MMA Fighting

Životní příležitost a největší zápas v kariéře. To představoval Cub Swanson pro mladého Briana Ortegu, dosud neporaženého vyznavače brazilského jiu-jitsu z Kalifornie. Cub jako zkušený veterán si podobnými zápasy prošel již několikrát v kariéře, proto se nečekalo, že by ho mohl Brian snadno překvapit. Ortega však dnes dokázal, proč je dosud neporažený a hlavně proč je možná největší hrozbou pro současného šampiona!

UFC jako největší MMA organizace na světě sbírá ty největší talenty, aby samy mohly dokázat, že mají na to stát se světovými šampiony. Často však tito mladíci přijdou do UFC a po zahřívacích zápasech rychle přijdou o svůj perfektní rekord. To ovšem neplatí o Brianu Ortegovi. Ten se ve svém životním zápase postavil jednomu z největších veteránů v UFC Cubu Swansonovi a dokázal, že právem už teď patří mezi špičku.
Ortegova síla je ale především na zemi. Takže jelikož první kolo probíhalo hlavně v postoji, navrch měl kvalitně boxující Swanson. V oktagonu to sice vypadalo, že je Ortega podstatně větší, ale ani to nedělalo zkušenému zápasníkovi, jako je Cub, žádné zásadnější problémy

Na konci prvního kola však přišla Ortegova chvíle, kdy se předvedl divákům. V poslední půlminutě si ve stoji podchytil Cuba a rychle ho stáhl k zemi. V očích veterána byla okamžitě patrná panika a strach, jelikož "arm triangle", který mu Ortega nasadil, vypadal velmi nebezpečně. Pouze signalizovaný konec kola tak Swansona zachránil od rychlého ukončení.Každé kolo začíná v postoji, čili úvodní výhoda byla opět na straně Cuba. Ortega moc dobře věděl, že bude lepší jít co nejdříve na zem, kde měl evidentní výhodu. Toto přání se mu splnilo už v půlce kola, ale ne tak doslova. Cuba si chytil do gilotiny, tak aby ho stáhl na zem, kde by ho tento chmat mohl donutit i k odklepání. Swanson se ale držel dlouho na nohách a vypadalo to, že se Ortega bude muset pustit. V krizovém momentu však Ortega podchytil znovu Swansonův krk, tentokrát v podstatně lepším úhlu, a překvapivé odklepání bylo na světě.

Odklepání v postoji se jen tak nevidí, zvláště u tak zkušených borců jako je Cub Swanson. Ortega tedy opravdu ovládá brazilské jiu jitsu na světové úrovni a tento výkon toho byl jasným důkazem. "Cítil jsem, že kloužu dolů a že mě teda shodí. Tak jsem ho znovu podchytil a jakmile jsem to udělal správněl, věděl jsem, že je konec. Vždyť jiu jitsu trénuji už 14 let," pousmál se Ortega.Ten se cennou výhrou posouvá na úplnou špičku pérové váhy. Pouze pár zápasníků bude před ním a je jen otázkou času, než dostane šanci bojovat o titul. Po zápase řekl, že se rád utká s vítězem zápasu Holloway vs. Edgar, ale je možné, že UFC dá talentovanému mladíkovi před Edgarem přednost a Hollowaye může čekat neuvěřitelně nebezpečný vyzyvatel.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

Související témata:
Lukáš Zduba TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Tampa Bay Lightning - New York Islanders

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Házená: TSV GWD Minden - THW Kiel

   12:30

   FIA Karting Championship 2021 (2)

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   WorldSBK - Emilia - Romagna Round (1. závod)

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Sporting Kansas City - Austin FC

   09:00 10:45
   10:45

   Kolo pro život - Orlík

   11:00

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou

   12:00

   Parkurová Global Champions - Valkenswaard Sestřih z průběhu 4. mítinku světové série v parkurovém skákání z Valkenswaardu

   13:00

   Tipsport Premier League 2021

   15:30

   Sportovní originály - 180 s Williamem O’Connorem Exkluzivní rozhovor s jedním z nejlepších šipkařů planety

Celý program