Orlando Magic pod lupou: Koronavirus je zastavil v rozletu

Al-Farouq Aminu (Orlando Magic).
Petr Janouch
24.4. 2020 22:40
NBA

V posledních dnech byla řeč spíše o týmech, kterým z čistě herního hlediska v této sezóně může být přerušení hry v NBA celkem jedno. Orlando Magic jsou ale v trochu jiné pozici. V posledních 12 zápasech nabrali skvělý ofenzivní rytmus.

• Bilance 30/35 – 8.místo Východní konference.

Hráči z okresu Orange County ve státě Florida vyhráli poslední tři utkání před přerušením sezóny (čímž si už v podstatě zajistili postup do play-off Východní konference) a je pro ně asi škoda, že z tohoto rytmu vypadli. Ani jejich zlepšení v posledních zápasech sice zřejmě neznamená, že by mohli v prvním kole play-off ohrozit Milwaukee nebo Toronto, ale rozhodně Magic v poslední době vypadali jako skutečný „play-off tým.“

Stejně jako většina dalších týmů mohou mít Magic prospěch z toho, že se jim doléčí někteří zranění hráči, jmenovitě Jonathan Isaac a Al-Farouq Aminu, kteří byli mimo kvůli zranění kolena, a také Evan Fournier, kterého trápil loket. Nicméně i bez dvojice Isaac a Aminu se ofenzíva Magic v posledních zápasech neuvěřitelně vzpamatovala a rozdíl mezi úvodem sezóny a 12 zápasy na přelomu února a března je skutečně jako ono příslovečné „noc a den.“

Pojďme ale popořádku. Magic se před sezónou celkem věřilo. Tým se vloni pod vedením nového kouče Steve Clifforda hodně zlepšil a ve druhé polovině sezóny měl dokonce nejlepší obranu v lize. Pro letošek udržel v podstatě kompletní jádro týmu, a tak mu bylo většinou odborníků předpovídáno 40-45 výher a postup do play-off. Magic ale nezačali dobře a prohráli 6 z prvních osmi zápasů. Měli i trochu smůly, protože pět z těchto šesti porážek bylo do rozdílu 8 bodů.

Poté se hráči Orlanda zlepšili a dokázali během dalšího měsíce srovnat bilanci na 11/11, a to především díky velmi dobré obraně. Docela dlouho se drželi kolem 50 % a když 15. ledna senzačně vyhráli na palubovce Lakers, nikdo o jejich postupu do play-off asi moc nepochyboval.

Bilance 20/21 jim ve slabší Východní konferenci bohatě stačila. Jenže pak přišla černá série, na Magic dolehl náročný los a prohráli 10 z dalších 12 zápasů. Jejich bilance spadla až na 22/31, ale od 10. února naopak vyhráli 8 z posledních 12 zápasů.

Zvláštní proměnu prodělal tým z Floridy v ofenzívě a dá se říct, že letos byl skutečně týmem „dvou tváří.“ Do All-Star přestávky opět spoléhal především na obranu a střílel druhý nejnižší počet bodů v celé lize (103,9). Od All-Star přestávky se ale stal až nepochopitelně útočnou šelmou a střílel dokonce 119,8 bodů na zápas – nejvíce ze všech týmů ligy!

Takový vzestup je téměř neuvěřitelný. I když to samozřejmě může záležet na losu a na vašich soupeřích, vzorek zápasů je tak vysoký, že to nemůže být jen nějaká náhoda.

To, co Magic pomohlo k lepší ofenzívě od All-Star přestávky především, byla rychlejší hra. Před ní hráli pomalu po všech stránkách. Za 48 minut měli průměr jen 98,2 držení míče, což znamenalo až 28. místo v NBA ve statistice „pace“ (tempo hry). Před střelou na koš měli v držení míč v průměru 12 sekund (25. místo), průměrně jim trvalo dokonce 16 sekund, než se dostali ke střele po obdrženém koši (poslední 30. místo) a trvalo jim i 7,5 sekundy, než dokázali vystřelit po ztrátě soupeře (23. místo).

Po All-Star přestávce se vše změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. V tempu hry Orlando vyskočilo na 12. místo a v čase, který uplyne před střelou poté, co získají do svého držení míč, na 15. místo v lize.

Stále se sice do značné míry trápili ve hře do postavené obrany, ale fantastickým způsobem dokázali zlepšit svou rychlost a efektivitu v případech, kdy soupeř udělá chybu – ztratí míče anebo mine střelu. Po obranném doskoku jim od All-Star přestávky trvalo jen 9,1 sekundy, než dokázali vystřelit (3. místo v NBA), a po ztrátě míče soupeře pouze 6,1 sekundy (4. místo)!

Výhodou Magic je určitě to, že nemusejí spoléhat jen na jednoho nebo dva osvědčené střelce. V posledních 11 zápasech se ani jednou nestalo, že by byl někdo nejlepším střelcem týmu dvakrát za sebou. Náhradník Terrence Ross dokázal ve dvou z těchto zápasů nastřílet přes 30 bodů, nejlepším střelcem byli v tomto období i Nik Vučevič, Aaron Gordon, Evan Fournier či DJ Augustin.

V daný večer byl vždy někdo schopen vzít na sebe zodpovědnost. Navíc v tomto období podával velmi dobré a konzistentní výkony i mladík Markelle Fultz, jehož „dirigentské vyzrávání“ je považováno za jeden z hlavních důvodů ofenzivního zlepšení celého týmu.

Lepší ofenzíva a rychlejší hra měly samozřejmě i svou stinnou stránku – v období po All-Star přestávce se naopak statisticky výrazně zhoršila obrana týmu. Pokud se ovšem bere čistě jen bilance výhry/porážky, je evidentní, že to stálo za to.

Je škoda, že zatím nemůžeme sledovat, zda Magic uspějí s novým stylem proti nejsilnějším týmům ligy a v play-off. Každopádně je jasné, že pokud by dokázali hrát takovou ofenzívu, jako po All-Star přestávce, a naopak takovou obranu, jako před ní, byli by týmem, z kterého by mohla mít celá liga strach.