Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

termínová kolize

Ohrozí chuligáni z Anglie pohřeb Gotta? Odložte zápas, žádal důstojník

V pátek 11. října dojde v pražském Edenu k utkání kvalifikace mistrovství Evropy mezi Českou republikou a Anglií. Anglický policejní důstojník Mark Roberts už ale dříve zkoušel podnikat kroky k tomu, aby se utkání nehrálo v pátek večer. Bojí se konfliktů v ulicích Prahy. A nešlo vůbec o termínovou kolizi s pohřbem Karla Gotta.

Roberts se svěřil webu The Guardian, že jeho prosby k evropské organizaci UEFA nebyly vyslyšeny. Nabádal k přeložení zápasu. Předesílal, že páteční večer je nejrizikovější čas pro zápasy anglického národního týmu ve městech, která jsou populární pro anglické fotbalové příznivce.


"Požádal jsem UEFA, aby přehodnotili výkop v pátek večer. Ale je téměř nemožné s UEFA něco vyjednat. Myslím, že ten termín je nešťastný, protože se dá předvídat riziko. Mohli jsme tomu předejít, jenže teď bohužel budeme muset této situaci čelit a pokusíme se ji zvládnout. Ale možná budeme litovat," píše Mark Roberts.


Podle něj bude pátečního večera v Praze 3731 fanoušků na tribunách a dalších 2500 v centru města. Praha je totiž pro Angličany stále lákadlem díky levnému a dobrému pivu a zajímavému nočnímu životu.

Rizikovosti zápasu si jsou si vědomi i zástupci Fotbalové asociace České republiky. "Přípravám na zápas přikládáme maximální důležitost, a to se týká i s tím spojených bezpečnostních opatření. Máme nastavený interní systém komunikace s českou i anglickou policií, podle kterého stanovujeme počty pořadatelů a další opatření. Děláme maximum pro to, aby na stadionu žádné nepřístojnosti nevznikly," sdělil tiskový mluvčí FAČR Petr Šedivý.
 

Když Anglie hrála venkovní přátelský zápas v pátek večer v Amsterdamu v březnu roku 2018, bylo po otřesném chování chuligánů v ulicích nizozemského hlavního města zatčeno více než 100 osob. Tehdy policejní rada uvedla, že má velké obavy ze zápasů hraných v pátek večer. Anglická fotbalová asociace však odpověděla, že nemůže zasahovat do plánování zápasů organizovaných v UEFA.

Zápas Česka s Anglií je považován za vysoce rizikový a česká policie je připravena nasadit maximální počet lidí, včetně anglicky mluvících "protikonfliktních jednotek". V případě potřeby budou připraveny zasáhnout i protiteroristické jednotky.


Paradoxní je, že anglický policejní důstojník Mike Roberts žádal o přeložení zápasu ještě dřív, než se svět dozvěděl o úmrtí Karla Gotta a termínu pohřbu české hudební ikony. Rozloučení s Gottem proběhne také v pátek 11. října a do Prahy tak zamíří až statisíce lidí z celé České republiky. Českou metropoli čeká velmi těžká zkouška.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 04:05

   NHL: Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins

   04:05

   NHL: San Jose Sharks - Calgary Flames

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Winnipeg Jets - Pittsburgh Penguins

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Tour de Mont Blanc

 • Nova Sport 2

  • 01:45 03:30

   Florbal: SPV – EräViikingit

   09:00

   Házená: HC Erlangen - Rhein-Neckar Löwen

   10:30

   Ötztaler Radmarathon

   11:00

   Cricket Champions League

   11:30

   Maxi Tip Poker Tour (20)

   12:00

   UFC Now (20)

Celý Program