Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

voltage příběh šampiona

Klikař i elektrikář. Kolik je mu let? Co jste nevěděli o Robu Crossovi

Rob Cross a Phil Taylor
Zdroj: Profimedia
Rob Cross a Phil Taylor

Měl to být příběh se zlatým koncem pro muže, který udělal z hospodské zábavy profi sport. Jenže Phil Taylor své poslední finále nezvládl. Musel se poklonit novému králi šipek. A Rob Cross, který ještě před rokem objížděl domácnosti se zkoušečkou, se za triumf fenoménovi omlouval.

Zavřít finále mistrovství světa na 140, na to je potřeba talent i odvaha. Zvlášť když vám ve věhlasné Ally Pally za zády stojí šestnáctinásobný šampion. Rob Cross to ale vzal bez okolků. Triple 18, triple 18, pak malé zaváhání, potutelný úsměv… A double 16! Nazdar Phile!


Jenže pak si to uvědomil. Chytnul se za plešatou hlavu a ptal se sám sebe, jestli to není průšvih. Ukončil kariéru chlapa, který mu byl vzorem.


Taylor mu ale rozpaky pomohl odvrátit. Sám došel za svým přemožitelem a nevěřícně koukal na terč. T18, T18, D16! „Chápeš, co si naházel? To je neuvěřitelné! Tohle dokážou jen šampioni,“ gratuloval s grácií a objal svého nástupce.

Rob Cross a Phil Taylor
Zdroj: Profimedia Rob Cross a Phil Taylor

Rob Cross je vlastně naprostý zelenáč. Sice na to nevypadá a image hodně záhy vyladil, aby vypadal jako šipkoví profíci. Na tričku nápis Voltage, vzpomínku na elektrikářskou minulost, dokonale vyleštěné lakýrky, pomalu rostoucí pupíček.


První peníze svými přesnými hody vyhrál před rokem. Bylo to 7 liber. Vítěznou prémii 14 liber si tehdy rozpůlili společně s jistým Jamesem Stephensonem. Fotka z loňského večírku, kterou postoval na svém twitteru Jamesův brácha Adam, se stala hitem.


Možná tohle byl okamžik, který Roba Crosse poslal mezi smetánku. První vydělané peníze, to už byla záminka zkusit něco nového. Odložil brašnu elektrikáře a začal brát šipky vážně. Nejdřív došel na britském šampionátu přes pět soupeřů a na mistrovství Evropy v Německu hrál dokonce finále!
Sice tehdy prohrál s Michaelem van Gerwenem, ale výsledek 11:7 naznačoval že světu šipek roste nová velká osobnost. Rob Cross zůstal klidný, dál se zlepšoval a tu nejlepší formu načasoval na mistrovství světa.


Zlí jazykové budou tvrdit, že měl kliku jak od stodoly. Je to pravda, finále vůbec nemusel hrát, kdyby jeho soupeři dokázali zavírat zápasy.


Ve druhém kole měl Michael Smith dvě šipky k tomu, aby rozhodl. Zaváhal a prohrál 3:4 na zápasy. Ve čtvrtfinále přišel souboj s Belgičanem Dmitrim van den Berghem. Vedl 4:1 na sety a pak už se mu hroutil svět. Belgičan srovnal na 4:4 a v rozhodujícím setu fatálně chyboval. Cross pak trestal.

Michael Van Gerwen
Zdroj: Twitter Michael Van Gerwen

No a nakonec neuvěřitelný souboj s Michaelem van Gerwenem. Hned šestkrát mohl zavřít hráč číslo 1 v semifinále. Ale selhal. Rob Cross měl několikrát obrovské štěstí, ale posledním hodem šampionátu pak vzal všem dech. Zavřít na 140? klobouk dolů! Rázem se nabídla věta, kterou si půjčil od učitele Phila Taylora. „Nikdo si nezapamatuje toho, kdo končí druhý. Všichni vzpomínají jen na vítěze". Snad proto tak bezelstně nabídl Taylorovi trofej a pózoval společně s ním.


Na kariéru řemeslníka teď Rob Cross opravdu může zapomenout. Ve svých 27 letech se stal nadobro šipkařským profíkem. Na konto přiletí 400 tisíc liber a v nové sezoně si jako světová trojka zahraje oblíbenými Arrows Hot Hot Hot šipkařskou Premier League.

Rob Cross se svým synem Laytonem
Zdroj: Profimedia Rob Cross se svým synem Laytonem

Rodina Roba Crosse i syn Layton asi budou mít radost, peněz bude dost. Jen táta asi nebude doma v přímořském Hastings tak často, život šipkařů je přece jen poněkud náročnější na cestování.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Sportovní noviny

   09:05

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto3)

   09:50

   Moto GP - VC Aragonie (kvalifikace Moto GP)

   11:05

   Moto GP - VC Aragonie (závod Moto3)

   12:15

   KITE LIFE (5)

   12:30

   Filip Řeháček – MS Moto 3 Aragonie

 • Nova Sport 2

  • 09:00 10:45

   Fotbal: New England Revolution - Real Salt Lake

   10:45

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   11:15

   Cyklomagazín (4)

   11:25

   Běhej Lesy – Boletice

   11:40

   FIVB Předolympijský kvalifikační turnaj - Čína

   13:25

   Házená: SC Magdeburg - Rhein-Neckar Löwen

Celý Program