Smutný příběh

Ochrnutá cyklistka se smířila s osudem: Už ví, co chce dělat

Kristina Vogelová
Zdroj: Profimedia
Téma:

Trénink na kole, kolize s druhým cyklistou a konec. Už si na kolo nikdy nesedne, nikdy se nepostaví. Dvojnásobné olympijské vítězce Kristině Vogelové se po červnové nehodě od základu změnil život. S vozíkem už se ale smířila a je rozhodnutá se dále pohybovat v oblasti cyklistiky.

Minulý týden Kristina Vogelová poprvé po nehodě promluvila a hned ve středu uspořádala tiskovou konferenci. V Berlínské nemocnici, kde byla operována. Jedenáctinásobná světová šampionka v dráhové cyklistice už prý přijala fakt, že už se nikdy nepostaví na nohy.


„Řekla jsem si dýchej, dýchej, dýchej a pak jsem vše zkontrolovala,“ popisuje Vogelová první vteřiny po nehodě. „Pak jsem uviděla, kde a jak ležím. Když mi sundali boty, věděla jsem, že je konec. Rychle jsem si uvědomila, že už nebudu znovu chodit,“ dodala legenda dráhové cyklistiky.


Vogelová podstoupila operaci zad a hrudníku a krátce po ní se se jí potvrdilo, že zůstane ochrnutá. Vše kvůli srážce s holandským cyklistou, se kterým od té doby není v kontaktu.

„ Slzy nepomohou. Je to tak,“ konstatuje usměvavá Němka po boku lékařů. „Jsem připravena přijmout tuto výzvu a udělat vše pro to, abych se vrátila zpět do života. Zároveň hodně záleží na pomoci druhých. Musím být silná. Otázky proč zrovna já mi žádnou pomoc nepřináší,“ tvrdí odhodlaně majitelka dvou zlatých medailí z olympiády.


„Poprvé mám čas na to dělat důležitá rozhodnutí. Jsem volná a učím se dělat krok za krokem to co potřebuji. Chci dělat něco pro cyklistiku. Chci jí alespoň něco vrátit,“ naznačila Vogelová, kam bude její život směřovat.

"Když něčemu uvěříte, dosáhnete toho. Mým prvním cílem je se naučit sjet schodiště na vozíku," prozradila Vogelová svoje první plány. 


Vogelová už měla jednu vážnou nehodu na kole. V roce 2009 se při tréninku srazila s minibusem a dva dny byla v kómatu. Jedinou jistotou, na kterou se může Vogelová spolehnout, jsou finance. Krátce po nehodě v Chotěbuzi uspořádal její cyklistický klub veřejnou sbírku, ve které se doposud vybralo přes tři miliony korun.

Související témata:
hp TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   14:00 15:45
   15:45

   Nova Cup - Sázava

   16:00

   TOP Liga ČTS by MONETA

   17:45

   Czech rally 2020 (1)

   18:10

   Off-road Maraton (1)

   18:30

   Odpolední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Olympique Lyon - Stade Brestois

   14:45 16:30
   16:30

   Element (417)

   16:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

   17:00

   NHL: Toronto Maple Leafs - Colorado Avalanche

   18:40

   Basketbal: De’Aaron Fox - Koše z protiútoku

   19:00

   NBA Classic Games: Atlanta Hawks - Minnesota Timberwolves

Celý program