rozhovor o finské lize

Zázračná finská liga? Český gólman, který ji vyhrál, vypráví

Dominik Hrachovina a Finsko
Zdroj: Facebook/ Profimedia.cz
Dominik Hrachovina a Finsko
Téma:

Vyhrál finskou hokejovou ligu a tak na mistrovství světa moc dobře pozoroval nejen český tým. V sezoně oblékal stejný dres jako supertalent Patrik Laine a v létě bývá jeho spoluhráčem na inline turnajích Jágrův parťák Alexandr Barkov. Webu Novasport nyní brankář Dominik Hrachovina poskytl rozhovor. Jak prožívali právě skončený šampionát ve Finsku?

Dominik Hrachovina se v uplynulé sezoně konečně dočkal, dostal prostor a s Tapparou Tampere vyhrál mistrovský titul. Ve svých 21 letech byl sice zatím jen dvojkou, ale se statistik týče, byl nejlepším mužem v hodnotách procentuální úspěšnosti zákroků. V 19 zápasech dostal jen 36 gólů, šlo na něj 479 střel a za více než 1000 minut na ledě zapsal výjimečné číslo 93,01 procent.


Ale tentokrát se téma hovoru stočilo na Finsko. Reprezentace Suomi totiž na mistrovství světa zářila a nakonec jí došly síly až ve finále s Kanadou.


Bylo i před turnajem ve Finsku velké sebevědomí? Věřili, že ten tým to může dotáhnout daleko a jak se tam šampionát prožíval?
"Těžko říci, zda se věřilo tomu, že mohou dojít tak daleko, ale určitě bylo jasné, že Finsko má velmi silný celý tým. Zprávy jsem dostával hlavně z Tampere, ale tam se zejména vyřazení Ruska prožívalo opravdu ve velkém."


Tamní ligu velmi dobře znáte, vyhrál jste titul mistra. Jak kvalitní je soutěž a jak hodně byli týmu prospěšní právě hráči z SM liigy?

"Je kvalitní, to rozhodně. Řekl bych, že patří to TOP3 v Evropě a ti kluci, co se z ní dostali do nároďáku, tedy hlavně ti mladí jako Aho nebo Laine, to ukazují. Rozhodují zápasy už v tomto věku jak SM-liigu, tak v nároďáku. Už mistrovství světa dvacítek hrála převážná většina hráčů právě z finské ligy, a to dělá SM-liize obrovskou reklamu."


V jedné kabině sedíte s Patrikem Lainem, který byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem mistrovství světa. Přitom je mu teprve osmnáct. Asi nebylo překvapením, že ho trenéři vzali na MS...
"Ne, to překvapení nebylo. On celou sezonu předváděl super hokej, má velké sebevědomí a přehled. I v play-off ligy byl vyhlášen MVP. takže bylo jasné, že se i takhle mladý dostane do reprezentace."


Je známo, že se znáte i se Alexandrem Barkovem, hvězdou Floridy, hráli jste spolu finský inline šampionát. Mluvil třeba někdy o tom, jaké je to, hrát s Jágrem?
"Se Sašou se známe už nějaký čas. Je to skvělý a hrozně tichý a skromný kluk. Kdybyste nevěděli, že je to Barkov, tak byste si řekli, že je to někdo úplně obyčejný. Já se s ním o panu Jágrovi nikdy moc nebavil, jenom říkával klasické věci - jak je velký dříč a to všechno okolo, co dává hokeji."


Jak se vám líbily výkony českého týmu?

"Kluci odehráli parádní turnaj, opravdu skvělý turnaj. Drželi při sobě a byli velká parta! Nemají se za co stydět. Svými výkony na sebe ukázali a mají před sebou velkou budoucnost."


Před šampionátem se hodně řešila otázka brankářů, ti z NHL odmítali. Kdyby přišla pozvánka od trenérů do reprezentace, asi byste ji přijal...
"Nemyslím, že by na mě pomysleli, jedna vlaštovka jaro neděla. A hlavně myslím, že na něco takového je ještě čas. Samozřejmě, reprezentovat svou zem je nejvíc, co může být. Ale jak říkám, myslím, že je čas a teprve ten ukáže, jestli se na mě někdy později třeba usměje štěstí."


Už víte, co bude dál? Zůstanete ve Finsku, nebo se rýsuje nějaké nové angažmá?
"Zůstávám v Tappaře, podepsal jsem smlouvu ještě na další dva roky."

ram TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Winter Games NZ - Obsidian Big Air

   12:30 13:00
   13:00

   Florbal: Oilers - Tiikerit

   14:45

   Sokolský běh republiky

   15:00

   NHL: Arizona Coyotes - Vegas Golden Knights

   16:45

   Fotbal: FC Spartak Trnava - MFK Skalica

   18:30

   NHL News

 • Nova Sport 2

  • Magazín NBA Action (5)

   12:25 12:50
   12:50

   NBA - akce měsíce

   12:55

   Fotbal: FK Ústí nad Labem - SK Slavia Praha B

   14:35

   Evropská liga - podzim 2020

   15:30

   Czech rally 2020 (7)

   16:05

   Václav Pech - rekordman české rally

Celý program