Historie Čechů v UFC

Nové naděje! Co začal Vémola, dokončí Dvořák s Procházkou

Karlos Vémola, David Dvořák, Jiří Procházka
Zdroj: koláž tn.cz / profimedia
Karlos Vémola, David Dvořák, Jiří Procházka
David Chmátal
David Chmátal
Publikováno 29. 4. 2020
Téma:
UFC

MMA se v České republice těší stále větší oblibě. S rostoucí popularitou jde ruku v ruce i kvalita domácích zápasníků. Některým z nich se dokonce splnil sen – podepsat smlouvu s UFC. Podívejte se na historii české stopy v nejprestižnější MMA organizaci světa.

Od prvního vystoupení Karlose „Terminátora“ Vémoly v roce 2010 podepsali s UFC smlouvu další tři zápasníci a jedna bojovnice z České republiky. Celkově čeští bojovníci nastoupili do devatenácti zápasů, nicméně číslo není konečné. O to se postarají nově příchozí Dvořák a Procházka.

 

Karlos „Terminátor“ Vémola (27-6)
První Čech v historii, který kdy nastoupil v UFC. Vémola zápasil v nejprestižnější MMA organizaci světa v dobách, kdy MMA bylo mnohými opomíjeno a kolikrát i neakceptováno jako sport. Do vysněné ligy přišel jako držitel CFC světového i evropského titulu šampiona, pouze dva roky od začátku profesionální MMA kariéry.

Jeho debut se uskutečnil 3. července 2010 na UFC 116. Svou premiéru, ještě v těžké váze, s Jonem Madsenem prohrál. Poté přestoupil do polotěžké váhy a v roce 2012 i do střední váhy. Vémola své působení v UFC ukončil v roce 2013 s negativní bilancí (2-4). 
 

Viktor Pešta (15-6)
Na Vémolu navázal rodák z Rožmitálu pod Třemšínem. UFC si Pešty všimlo nejen díky jeho výkonům v kleci, ale i vlastní stránce, kde se nabídl jako sparing partner pro světovou MMA špičku. „Mým životním snem je být součástí elitního týmu v USA,“ napsal tehdy 23letý Pešta.
 


 

Jeho sen se mu splnil v roce 2014, kdy nastoupil k prvnímu zápasu v UFC. Po porážce s Ruslanem Magomedovem následovala jedna výhra. Další duely v těžké váze prohrál. Střetl se se jmény jako Derrick Lewis či Aleksei Oleinik. Organizaci opustil v roce v roce 2017 s negativní bilancí (1-4).
 


 

Nicméně ve vysněných Spojených státech amerických zůstal. Na své duely v česko-slovenské organizaci OKTAGON se připravuje na Floridě v gymu Hard Knock 365. V Česku pak trénuje pod vedením Dana Bartáka v pražském Penta Gymu, kde začal svou profesionální MMA kariéru.
 

Lucie Pudilová (8-6)
První Češka v UFC podepsala s organizací smlouvu v roce 2017. Do ukončení angažmá v roce 2020 zvládla sedm duelů v bantamové i muší váze. Rodačce z Příbrami UFC prodloužila smlouvu po prvních třech zápasech, ze kterých dvakrát odešla vítězně. Bohužel následovala série čtyř porážek, včetně duelu s Liz Carmouche na galavečeru v Praze. 

Poslední duel „o všechno“ s Justine Kishovou v lednu 2020 Pudilová nezvládla a krátce na to organizaci opustila. Nicméně pětadvacetiletá zápasnice má před sebou ještě mnoho let profesionální kariéry. Začátkem léta se má objevit na domácí scéně na turnaji Oktagon Underground.
 

David Dvořák (18-3)
Sedmadvacetiletý David Dvořák podepsal s UFC smlouvu začátkem roku 2020, jen několik týdnů před svou premiérou na galavečeru v Brazílii. 14. března se postavil domácímu Bruno Silvovi, kterého bojovným výkonem po třech kolech porazil na body.
 

 

Vítězství ho posunulo na 15. příčku žebříčku muších vah a zapsalo jej do historie jako prvního Čecha, který vyhrál UFC premiéru. Sám David doufá, že se v kleci znovu představí ještě v letošním roce.
 

Jiří Procházka (26-3-1)
Poté, co pět let dominoval v japonské organizaci RIZIN, přijal sedmadvacetiletý Procházka nabídku od UFC v únoru 2020. Jako přicházející šampion konkurenční organizace dostal smlouvu hned na šest zápasů a místo dlouhé cesty mezi top 15, změří své síly se šestkou polotěžké váhy Volkanem Oezdemirem.

  

Světová pandemie koronaviru oddálila Procházkovu premiéru, nicméně po oficiálním oznámení soupeře se očekává, že se do klece postaví během léta.
 

Machmud Muradov (24-6)
Kromě zmíněných bojovníků reprezentuje Českou republiku i Uzbek s českým srdcem. Mach s MMA začal v pražském Monster Gymu a na svůj druhý domov nezapomněl ani při příchodu do UFC.
 


 

V organizaci debutoval v září 2019 na galavečeru v Kodani a před koncem roku stihl ještě jeden zápas. Po dvou úspěšných výhrách se jeho kariéra zpomalila vlivem pandemické situace. Avšak hned, jak to bude možné, bude Muradov připraven vrátit se do klece. 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Fotbal: Atlanta United FC - New York Red Bulls

   09:05 10:45
   10:45

   Desert Dash - Ultra MTB Competition

   11:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto3)

   12:25

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod Moto2)

   13:15

   MotoGP - VC Německa 2019 (závod MotoGP)

   14:45

   Filip Řeháček - zimní příprava

 • Nova Sport 2

  • TOP Liga ČTS by MONETA

   09:00 12:35
   12:35

   NBA Classic Games: Los Angeles Lakers - Indiana Pacers

   14:10

   Jíří Procházka - vědomý bojovník

   15:00

   UFC 251: Usman vs. Masvidal

   19:00

   NBA Classic Games: San Antonio Spurs - Phoenix Suns

   20:35

   Basketbal: Devin Booker - NEJ akce 2015 - 2020

Celý program