Aktualizováno 22.11. 2018 13:17
video chytilmania

Tak už se Chytil! Teenager z Česka dal vzpomenout na Jágrovu éru

Filip Chytil
Zdroj: Profimedia
Filip Chytil

V Česku tomu málokdo věřil. Mezi mladíky v juniorské reprezentaci se mluvilo o jiných. Hitem byl Filip Zadina nebo Martin Nečas. To Filip Chytil zůstával v jejich stínu. Jenže v týmu New York Rangers mu věřili a zdá se, že právě přichází jeho čas.

Klub z Manhattanu mu dal ochutnat slavnou NHL už loni. Vždyť si ho vybral v prvním kole draftu, i když až jako číslo 21. Pro kluka z Kroměříže to bylo něco netušeného. Do té doby ho znali možná ve Zlíně a on byl rád, že se může učit třeba od Jaroslava Balaštíka. V té chvíli se mu ale otevřela nejslavnější liga světa.

Draft byl začátek. Ragngers mu dali šanci v devíti zápasech první sezony. Ale už tam ukázal, že může být příslibem do budoucna. Dokonce dal jeden gól. Ale stejně věděl, že k opravdovému úspěchu povede ještě trnitá cesta. Musel se obouchat na farmě v Hartfordu.


Před novou sezonou měl ale jasno.“ Dvířka máme otevřené. Jde o to šanci chytnout za pačesy a ukázat se,“ vyprávěl o prázdninách. Kouč David Quinn mu dal opravdu velkou šanci. Postavil ho na post centra druhé řady. Docela troufalé, na to, že Chytilovi nebylo ještě ani 20 let. A pravda byla taková, že i v nové sezoně to bylo i o trpělivosti kouče. Sedmnáct zápasů – žádný gól…

Kouč David Quinn
Zdroj: Profimedia Kouč David Quinn

Kdekoli jinde by možná už letěl na farmu, však případ Pavla Zachy mluví za své. Ten už se pakoval po deseti utkáních.
Davidu Quinnovi ale tenhle tah opravdu vyšel. Sedmnáct zápasů nic a pak taková exploze. Jakmile se mladík z Kroměříže trefil, následovaly góly v každém utkání! Nyní už jich je pět!

"Je to něco zvláštního," culil se po zápase Chytil. "A jsem rád, že jsme po dlouhé době porazili Islanders. Hráli jsme naším stylem, prostě tak, jak chceme hrát. A nakonec jsme je zničili,“ stočil hned hovor jinam. Ale samozřejmě, vítězství 5:0 v newyorském derby vypadá impozantně.


Mimochodem, do čtvrtečního rána bylo od roku 2005 jen šest teenagerů, kteří dokázali dát pět gólů v pěti po sobě jdoucích zápasech. Jejich jména? Asi jste o nich už někdy slyšeli… Sidney Crosby, Jordan Staal, Steven Stamkos, Sean Couturier, Auston Matthews a Patrik Laine. A sedmým do party je nyní Filip Chytil!

"Ano, teď se mu opravdu daří a je to působivé,“ hodnotí českého spoluhráče Kevin Hayes. "Je těžké v téhle lize skórovat, ale on teď dává góly jeden za druhým. Je pohotový. Myslím, že pokud se toho bude držet a na sobě dát tvrdě pracovat tvrdě a nikdy nebude spokojený, tak bude skvělým hráčem."


V Rangers se připomíná sezona 2005/06, neboť právě v té době se povedlo naposledy nováčkovi zaznamenat pět gólů v pěti utkáních. Paradoxně to byl také Čech, jistý Petr Průcha a ten dokonce natáhl hezkou sérii na šest utkání.


Když se ale hodnotí Průchův a Chytilův výkon, hokejoví experti vyzdvihují ten současný. Jednak proto, že Průcha už nebyl teenager a navíc si kromě vytížení v přesilovkách užíval i přízně Jaromíra Jágra, který mu spoustu gólů připravoval. Hráč tehdejšího Jágrova formátu aktuálně v Rangers opravdu není.

Petr Průcha a Jaromír Jágr
Zdroj: Profimedia Petr Průcha a Jaromír Jágr

JJ68 ve zmíněné sezoně zaznamenal 123 kanadských bodů…
Filip Chytil se tedy chytil. A co může dělat ještě větší radost, než pomíjivý rekord, je ice-time, který v dresu Rangers dostává. V derby s Islanders dostal prostor 20 minut a 39 sekund na ledě! Jezdci i díky němu prožívají po delší době opravdu milé období. Z 11 posledních zápasů hned 9 vyhráli!

ram TN.cz