rozhovor premiéra jako hrom

První český sudí pozná NHL! Do rvačky se nezasahuje, pochopil

Libor Suchánek
Zdroj: Profimedia
Libor Suchánek

Už se otrkal v nižší lize AHL. A před pár dny se dozvěděl, že jeho premiéra v lize snů nastane 16. listopadu. Hokejový rozhodčí Libor Suchánek bude prvním Čechem, který si NHL zapíská, v noci ho čeká duel New Yorku Islanders s Carolinou.

Je to splněný sen, i když vlastně takové cíle jako malý nikdy neměl. To, že si ho vyhlédli v Kanadě, je prý jedno velké štěstí a souhra náhod. Byl to skok, ale Libor Suchánek už se ale adaptuje i v zámoří. Po sérii zápasů v AHL přichází velká premiéra.


Den před jeho prvním startem v NHL ale přišlo pořádné varování. Že by už z NHL zmizely bitky? Kdepak, kdo viděl duel Detroitu s Calgary, musel litovat i rozhodčí. Libor Suchánek si ale ani ze šarvátek velkou hlavu nedělá.


"Já už mám naučené, že když už jsou tady hráči v sobě, tak do toho jako čárový nezasahuju. Až když jsou už dole na ledě, tak bitka končí a moje práce je ty kluky roztrhnout,“ říká v rozhovoru pro českou verzi NHL.com. Sílu ale musel samozřejmě nabrat, pět dnů v týdnu tráví v posilovně a pečuje o kondici. Na modré čáře musí být včas, i když rozměry kanadského hřiště sudím spíš pomáhají.


"Je to samozřejmě jiné. K bráně je to v přerušené hře blíž, to je fajn. Na druhou stranu jsou ti hráči v daleko větším kontaktu a je potřeba se jim rychleji vyhýbat,“ říká český debutant.


A protože je na ledě méně místa, v zámořských arénách rozhodčí občas musí z ledu pryč. "Nové je pro mě i to, že tady čároví dost často sedí na mantinelu. To se v Evropě vůbec neděje,“ vysvětluje Libor Suchánek.


Život rozhodčího v kanadsko-americké NHL je kočovný. Sudí mají základnu v Hershey, tedy mezi městy Philadelphia a Pittsburgh a odtud zpravidla vyráží na cesty. Sami si zařizují letenky i ubytování, je to prostě jejich práce.


"První měsíc jsem strávil s Chrisem Edwardsem, který je zaměstnancem NHL a působí jako supervisor rozhodčích. Ten mi pomohl s administrativou, pomohl mi najít si byt. Pak se mnou odjezdil všechny ty přípravné zápasy na NHL, ukázal mi, kde si zamluvit hotel, letenky, zkrátka jak to tady celé chodí. V říjnu už jsem cestoval po vlastní ose a už jsem si všechny ty věci okolo zařizoval sám,“ vypráví Libor Suchánek.


Na prvním utkání v New Yorku mu bude palce držet jeho přítelkyně. Život sudího vlastně není jen o hokeji. "Většinou záleží na mně, jaké cestování si zvolím. Taková ta hranice pro jízdu autem je pro mě šest, sedm hodin. Za těch pár týdnů mám za sebou více než dva tisíce kilometrů. Jel jsem autem do Providence, do Toronta. Člověk pozná i kus Ameriky. Život není jen o hokeji, takže když jsem jel z Toronta, stavil jsem se třeba na Niagarských vodopádech..."


Celý rozhovor s Liborem Suchánkem najdete na NHL.com.

nhl.com TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 23:05 00:25

   The Boodles 2019

   00:25

   Evropská liga 2019

   01:20

   Fotbal: Columbus Crew SC - Sporting Kansas City

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   The Boodles 2019

   10:20

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

 • Nova Sport 2

  • 20:05 00:30

   World Cup of Pool 2019

   00:30

   The Boodles 2019

   01:50

   Weber Cup 2019

   09:00

   World Cup of Pool 2019

   11:30

   UFC Fight Night: Moicano vs. Korean Zombie

   13:30

   SK Slavia Praha v Evropské lize 2019

Celý Program