rozhovor premiéra jako hrom

První český sudí pozná NHL! Do rvačky se nezasahuje, pochopil

Libor Suchánek
Zdroj: Profimedia
Libor Suchánek

Už se otrkal v nižší lize AHL. A před pár dny se dozvěděl, že jeho premiéra v lize snů nastane 16. listopadu. Hokejový rozhodčí Libor Suchánek bude prvním Čechem, který si NHL zapíská, v noci ho čeká duel New Yorku Islanders s Carolinou.

Je to splněný sen, i když vlastně takové cíle jako malý nikdy neměl. To, že si ho vyhlédli v Kanadě, je prý jedno velké štěstí a souhra náhod. Byl to skok, ale Libor Suchánek už se ale adaptuje i v zámoří. Po sérii zápasů v AHL přichází velká premiéra.


Den před jeho prvním startem v NHL ale přišlo pořádné varování. Že by už z NHL zmizely bitky? Kdepak, kdo viděl duel Detroitu s Calgary, musel litovat i rozhodčí. Libor Suchánek si ale ani ze šarvátek velkou hlavu nedělá.


"Já už mám naučené, že když už jsou tady hráči v sobě, tak do toho jako čárový nezasahuju. Až když jsou už dole na ledě, tak bitka končí a moje práce je ty kluky roztrhnout,“ říká v rozhovoru pro českou verzi NHL.com. Sílu ale musel samozřejmě nabrat, pět dnů v týdnu tráví v posilovně a pečuje o kondici. Na modré čáře musí být včas, i když rozměry kanadského hřiště sudím spíš pomáhají.


"Je to samozřejmě jiné. K bráně je to v přerušené hře blíž, to je fajn. Na druhou stranu jsou ti hráči v daleko větším kontaktu a je potřeba se jim rychleji vyhýbat,“ říká český debutant.


A protože je na ledě méně místa, v zámořských arénách rozhodčí občas musí z ledu pryč. "Nové je pro mě i to, že tady čároví dost často sedí na mantinelu. To se v Evropě vůbec neděje,“ vysvětluje Libor Suchánek.


Život rozhodčího v kanadsko-americké NHL je kočovný. Sudí mají základnu v Hershey, tedy mezi městy Philadelphia a Pittsburgh a odtud zpravidla vyráží na cesty. Sami si zařizují letenky i ubytování, je to prostě jejich práce.


"První měsíc jsem strávil s Chrisem Edwardsem, který je zaměstnancem NHL a působí jako supervisor rozhodčích. Ten mi pomohl s administrativou, pomohl mi najít si byt. Pak se mnou odjezdil všechny ty přípravné zápasy na NHL, ukázal mi, kde si zamluvit hotel, letenky, zkrátka jak to tady celé chodí. V říjnu už jsem cestoval po vlastní ose a už jsem si všechny ty věci okolo zařizoval sám,“ vypráví Libor Suchánek.


Na prvním utkání v New Yorku mu bude palce držet jeho přítelkyně. Život sudího vlastně není jen o hokeji. "Většinou záleží na mně, jaké cestování si zvolím. Taková ta hranice pro jízdu autem je pro mě šest, sedm hodin. Za těch pár týdnů mám za sebou více než dva tisíce kilometrů. Jel jsem autem do Providence, do Toronta. Člověk pozná i kus Ameriky. Život není jen o hokeji, takže když jsem jel z Toronta, stavil jsem se třeba na Niagarských vodopádech..."


Celý rozhovor s Liborem Suchánkem najdete na NHL.com.

Související témata:
nhl.com TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Hell is Real (1)

   20:15 20:30
   20:30

   Hell is Real (2)

   20:45

   NHL: Dominik Kubalík - hvězdný nováček

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   Finálová série Stanley Cupu 2010

   23:05

   Element (414)

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2020

   20:00 23:00
   23:00

   Karel Sedláček – První profesionál

   23:10

   World Darts Championship 2019

   02:00

   Andrea Dovizioso - Neohrožený

   09:00

   Tipsport Premier League 2020

   11:30

   Sportovní originály - 180 se Stephenem Buntingem

Celý program