story prostě bráchové

Bráchovi s láskou: Rittich věnoval Tomášovi setkání s chlupáčem!

David Rittich a jeho bratr s maskotem Harvey Houndem
Zdroj: Profimedia
David Rittich a jeho bratr s maskotem Harvey Houndem

David Rittich je miláčkem publika v Calgary už několik měsíců. Stal se brankářskou jedničkou, navíc baví bezprostředními kousky. Teď ale udělal něco, čím si získal ještě větší respekt. A přitom šlo o tak přirozenou věc. Vzal svého autistického bratra do Calgary a seznámil ho s maskotem Harvey Houndem.

Jsou to bráchové. David je o tři roky starší než Tomáš. A také odjakživa cítil, že za svého sourozence musí bojovat a být mu oporou. Tomáš totiž neměl tolik štěstí, je autistou. Dřív to bylo těžké, teď ale David bere věci jak jsou a hlavně, chtěl bráchovi udělat radost. A tak ho pozval na výlet do Kanady. 8000 kilometrů od domova se Tomášovi splnil sen.


Ne, nejde o to, že by viděl naživo hokejový zápas a mohl fandit bráchovi v brance Calgary. Tomáš se upínal k něčemu úplně jinému. "To je pro něj typické,“ směje se David Rittich při setkání s reportérem Ryanem Dittrickem. „Když se doma dívá na naše zápasy, vždycky hledá Harveyho Hounda,“ vysvětluje gólman Calgary Flames.

Tomáš Rittich, Harvey Hound a David Rittich
Zdroj: NHL media Tomáš Rittich, Harvey Hound a David Rittich

"On ho prostě miluje. Chtěl jsem mu věnovat zážitek, na který by vzpomínal a tak jsme mu naplánovali překvapení,“ říká David Rittich.


"Takže se opravdu potkal s opravdovým Harveyem. Věděl jsem, že bude šťastný, ale nevěděl jsem přesně, jak bude reagovat. A byl v slzách. Byl jsem tomu blízko a taky jsem dojatý,“ přiznává hokejový brankář.


Když Tomáš uviděl v zázemí haly Saddledome chlupatého maskota, běžel za ním a vlétl mu do náruče. Pak se otočil na bráchu a objal i jeho. Prostě chtěl poděkovat. „Ne, Tome, já děkuji," připomněl David. I pro něj to byl tak silný příběh.

Tomáš Rittich a Harvey Hound
Zdroj: NHL media Tomáš Rittich a Harvey Hound

Před třemi lety chytal David Rittich ještě střídavě doma v Jihlavě a v extraligové Mladé Boleslavi. Kdyby se skauti z Calgary nepřijeli podívat do Prahy na Daniela Přibyla, těžko by dnes hrál NHL a jeho brácha Tomáš by těžko znal Harveyho Hounda.


Jenže osud nabral jiný směr. Rittich chytl šanci za pačesy, stal se oporou týmu a navzdory přítomnosti ikonického Mika Smitha už je jedničkou Calgary Flames.


Davidova kariéra graduje, nikdy prý ale nezapomíná na to, kde vyrůstal a jakou podporu měl doma. "Rodina je nejdůležitější ze všeho," říká. "Nevím, kdy jsem si uvědomil Tomášovy problémy, ale je takový už od narození., Pro mé rodiče to bylo hodně obtížné, celý život se o něj starají. Ale tak to je a musí se s tím žít. Bylo to těžké pro každého, ale spojilo nás to možná víc, než jiné sourozence,“ připouští David Rittich.

David Rittich
Zdroj: Profimedia

Tomáš Rittich byl v zámoří podruhé, před dvěma lety byl fandit bráchovi ještě v dobách, kdy David chytal za Stockton v AHL. Dnes je David Tomášovým mentorem, ochráncem a nejvěrnějším přítelem na celý život. „Zvlášť když jsme byli mladší, nelíbilo se mi, jak se věci děly. Vždy jsem dělal všechno, abych cítil, že je mu dobře. Vidět ho rozrušeného nebo v bolestech byl nejhorší pocit. Nenáviděl jsem to,“ říká David Rittich.


A tak jsou bráchové ve spojení dodnes. Nejen tak, že mladší Tomáš občas zavítá za moře. Volají si, vidí se skoro denně. "Vždycky mi cinkne a v telefonování je fakt docela dobrý," směje se David. "Ani nevím, jak se to naučil,“ přidává.


Navíc nejen Davidovi, ale i celé rodině dělají radost Tomášovy pokroky. „To, jakým způsobem vyrůstal, jak dnes bojuje a staví se k výzvám, na to jsem pyšný. Jsem na něj opravdu hrdý, že chodí do školy a může jít sám do obchodu. Věřím, že se stane nezávislým chlapem,“ říká David Rittich.

Poslední setkání Davida s Tomášem ukazuje, že bratrská láska existuje a může být opravdu silná. A konstantami v životě Tomáše jsou vedle rodiny také Flames a hlavně Harvey the Hound. "Když vidíte na Tomášově tváři každý den úsměv, je to to nejlepší," říká David Rittich. "Miluji ho. Velmi.“

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   03:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   06:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   07:45

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   09:00

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

   10:15

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 01:00 02:35

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   02:35

   NBA: Toronto Raptors - Milwaukee Bucks

   09:00

   Fotbal: Olympique Marseille - Montpellier HSC

   10:45

   Element (388)

   11:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - FC Dallas

   12:45

   Nova Cup 2019 – Stolové hory

Celý Program