video splněná přání

Jdeš do brány! Kustod, co umí portugalsky, přepsal historii NHL

Jorge Alves
Zdroj: Twitter
Jorge Alves

Osm sekund slávy? A proč ne! Sedmatřicetiletý sympaťák Jorge Alves, chlapík s portugalskými kořeny, si zachytal slavnou ligu a během utkání v Tampě přitom stihl i brousit nože svým spoluhráčům. I tohle je NHL!

Je to někdy těžké, povolat v zámořské hokejové lize náhradního gólmana. Když je tým na tripu, často to bývá i tisíce kilometrů od základny. A tak v minulosti už podepsal smlouvu na jeden den třeba trenér mládeže Eric Semborski či Matt Hewitt. Rod Laurie byl dokonce gólmanem hned tří týmů. Jenže všichni zmínění odseděli zápas na střídačce.

Jorge Alves
Zdroj: Twitter Jorge Alves

To bývalý mariňák Jorge Alves může po silvestrovském utkání v Tampě mluvit jinak. Protože se Eddie Lack, týmová dvojka, necítil dobře, podepsal ráno kustod Caroliny profesionální kontrakt na jeden den. A když už bylo o výsledku jasno, ukázal trenér Bill Peters na překvapeného Jorgeho.


"Já už se chystal do tunelu a do šatny, když jsem slyšel své jméno. Bylo to neuvěřitelné, opravdu překvapení," líčil po utkání.


Kouč Caroliny ale věděl, že tomuhle srdcaři udělá radost. Vždyť Alves sebou vozí i masku s karikaturami svých kolegů a během dne si dokázal jako správný kustod zařídit i dres se svým číslem a jmenovkou. To Semborski třeba na střídačce stál v triku Coreyho Crawforda.


Bylo to sice jen necelých 8 sekund, ale i ty znamenaly zápis do historie. A to i přesto, že Alves nemusel likvidovat žádnou střelu. "Díval jsem se na druhou stranu hřiště a přál si, ať se to tam dohraje," smál se. Nakonec se ale puku přece jen dotkl , po zápase mu suvenýr do vitríny přivezl Jeff Skinner.

Jorge Alves
Zdroj: Twitter Jorge Alves

Toho večera stihl Jorge Alves nejen otevírat vrátka střídačky a užít si těch pár sekund slávy. O třetinách i před zápasem poctivě plnil roli kustoda. Brusle i hokejky prostě musely být pro jeho spoluhráče připravené i přesto, že měl na sobě gólmanské betony!


A ještě dovětek. Jorge sloužil čtyři roky u mariňáků a kdyby chtěl, mohl dál pokražovat. Jenže v létě 2001 potkal jednu holku a na vojenskou budoucnost se vykašlal.

Jorge Alves
Zdroj: Twitter Jorge Alves

"Tehdy jsem vůbec nevěděl, co chci v životě dělat. kdybych ale zůstal, asi by nás nasadili na akce po pádu dvojčat a možná bych byl dnes třeba někde v Africe, protože jsem jako jeden z mála uměl portugalsky," vyprávěl pro TrianglSportsnet.


Cesta ho zavála do Severní Karoliny, kde začal chytat za tamní univerzitní tým. Pak začal příležitostně pomáhat týmu Hurricanes a od roku 2012 se stal stálým zaměstnancem. Dnes je už i mužem, který má navždy zapsaný start v NHL.
 

 
 

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:05 03:20

   FIVB Beach Volleyball - Itapema

   03:20

   Sportovní originály - 180 s Darylem Gurneym

   04:00

   Barcelona Spartan Race

   04:35

   Fotbal: Los Angeles Football Club - Montreal Impact

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – JinJiang

 • Nova Sport 2

  • 00:45 02:50

   NBA: Milwaukee Bucks - Toronto Raptors

   02:50

   RunTour – Brno

   03:05

   Házená: SC Magdeburg - VfL Gummersbach

   09:00

   Házená: TVB 1898 Stuttgart - SG Flensburg - Handewitt

   10:30

   RunTour – Brno

   10:40

   Magazín NBA Action (34)

Celý Program