obrovský obchod

Newcastle se může stát nejbohatším týmem v Anglii, panují ale protesty

Mohamed bin Salmán
Zdroj: Profimedia
Mohamed bin Salmán
Jiří Průša
Jiří Průša
Publikováno 22. 4. 2020
Téma:

Fotbalový tým Newcastle United by se mohl v nejbližší době stát nejbohatším týmem v celé Premier League. Na spadnutí je totiž obchod, ve kterém by měla většinový podíl klubu odkoupit společnost vlastněná Mohamedem bin Salmánem, korunním princem Saúdské Arábie. Proti obchodu se však mnoho lidí ohrazuje.

Dokončení obchodu, ve kterém by většinový podíl Newcastlu měla za 300 milionů liber (přibližně 9,4 miliard korun) odkoupit společnost Saudi Arabia Public Investment Fund se blíží. Ona společnost je vlastněna saúdskoarabským princem, což prakticky znamená, že majitelem Newcastlu by byla Saúdská Arábie.


V evropském fotbale už jsou dva takovéto případy, kdy je klub vlastněn nebo řízen státem. U Manchesteru City jsou to Spojené arabské emiráty, u Paris Saint-Germain je to Katar. Mnoho lidí však proti budoucímu obchodu protestuje, kvůli údajným nelegalním činům, které Saúdská Arábie páchá.


Podle Amnesty International chce Saúdská Arábie vlastněním Newcastlu pouze odvést pozornost od porušování lidských práv v zemi. "Tento obchod není pouze o penězích, ale i o image soutěže a samotného klubu. Toto určitě nevylepší reputaci," uvedla podle agentury DPA ředitelka britské pobočky Amnesty International Kate Allenová.Protestní dopis vedení Premier League poslal i její mediální partner beIN Sports. Tato katarská společnost již několik let bojuje se saudskoarabskou televizí Arabsat, která prostřednictvím kanálu beoutQ pirátsky vysílá nejvyšší anglickou soutěž.


Další kontroverzí, která se táhne kolem Mohameda bin Salmána, je smrt novináře Džamála Chášukdžího. Ten byl kritikem princovy politiky a v říjnu roku 2018 byl zavražděn. Jeho smrt byla poté mnohými médii spojována právě se saúdskoarabským princem.Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by měl být obchod přerušen, a tak se možná brzy v Anglii dočkáme nového adepta na ty nejvyšší příčky. V Newcastlu v současnosti působí i bývalý brankář pražské Sparty Martin Dúbravka.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Katalánska (závod MotoGP)

   14:45 16:00
   16:00

   Florbal: SPV - TPS

   18:00

   GCF 62 - Cage Fight Olomouc

   21:00

   Večerní sportovní noviny

   21:05

   NHL News

   21:20

   Filip Řeháček - Andalusie

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: AS Monaco - Racing Strasbourg

   14:55 16:55
   16:55

   Fotbal: FC Lorient - Olympique Lyon

   18:55

   NBA: Los Angeles Lakers - Denver Nuggets

   20:55

   Fotbal: Stade Reims - Paris Saint - Germain

   22:50

   Fotbal: Leicester City - Arsenal FC

   00:35

   UFC Reloaded (62)

Celý program