Seriál NBA 06/30

New Orleans Pelicans pod lupou: Zionova éra začíná

Zion Williamson
Zdroj: profimedia.cz
Petr Janouch
Petr Janouch
6.4. 2020 21:00
Téma:
NBA

Jedním z nejsledovanějších týmů letošní sezóny NBA byli rozhodně New Orleans Pelicans, i když ne až tak kvůli svým „týmovým“ výkonům. Důvod byl jediný – Zion Williamson. Bez velkého přehánění se dá říct, že od příchodu LeBrona Jamese nezažila liga takový humbuk kolem nějakého nováčka, jako právě vloni kolem Williamsona. Teprve devatenáctiletý teenager z univerzity Duke je po mnoha stránkách unikátním hráčem, a malý vzorek pouhých 19 zápasů, které stihl po zranění za Pelicans odehrát, jasně ukazuje, že v New Orleans může začít nová éra.

Bilance 28/36 – 10. místo v Západní konferenci

Když začalo být během loňské sezóny jasné, že superhvězdný Anthony Davis z New Orleans definitivně odejde, mohlo se zdát, že budoucnost basketbalu ve městě není nijak růžová. Jenže 14. května se na Pelicans usmálo štěstí. V draftové loterii se totiž rozhodlo, že budou mít právo první volby, a od začátku bylo jasné, že do své sestavy získají právě Williamsona, který ve svém jediném roce na slavné univerzitě Duke dosáhl jako osmnáctiletý mladík průměrů téměř 23 bodů a 9 doskoků na zápas s úspěšností střelby 68% z pole.

Williamson je něco, čemu se v angličtině říká „freak of nature,“ tedy hříčka přírody. Hráče, jako je on, NBA ještě nezažila. Při svých relativně skromných 198 centimetrech výšky totiž váží neuvěřitelných 130 kilogramů. A s těmi kilogramy dokáže pohybovat fenomenálně výbušným způsobem, a navíc je dostat také pořádně vysoko nad obroučku. To, nad čím ale od začátku visel otazník, bylo, zda jeho unikátní tělesná schránka dokáže vydržet dlouhodobou zátěž na úrovni NBA. Co budou říkat klouby a vazy na to, když bude jeho 130 kg v extrémní rychlosti měnit směr anebo dopadat na palubovku z metrové výšky.

Williamson už na univerzitě udělal v jednom zápase tak prudký pohyb, že doslova rozerval botu, uklouzl a zranil si koleno. Když si pak ještě před začátkem letošní natrhl meniskus a musel na operaci, otazníků ještě přibylo. Pelicans si s jeho návratem na hřiště dali načas, protože zcela pochopitelně nechtějí ohledně svého klenotu cokoli riskovat. Je jasné, že pokud Williamson vydrží zdravý, může dostat tým hodně vysoko.

Jak vlastně sezóna Pelicans probíhala? Vedení klubu dokázalo vloni za Davise získat mladou talentovanou trojici z Lakers Brandona Ingrama, Lonza Balla (oba 22 let) a Joshe Harta (25 let), navíc mělo možnost draftovat i číslo 8 a vybralo si dalšího mimořádně atletického hráče – 211 cm vysokého Jaxsona Hayese. Mladicí vytvořili spolu se zkušenými veterány J.J.Redickem, Jruem Holidayem a Derrickem Favorsem solidní sestavu, která byla i bez Williamsona v úvodu sezóny velmi nebezpečná v ofenzívě. Problém ale byl v obraně, což je u týmů kouče Alvina Gentryho celkem typické.

Tón udal hned první týden základní části - Pelicans prohráli první 4 zápasy v řadě a v průměru v nich sice stříleli 121 bodů na zápas, ale dostávali dokonce 128,3 bodů (!) na zápas. Po osmi zápasech měli bilanci 1/7, a i když pak přišel náznak zlepšení (5 výher ze 7 zápasů), od 23. listopadu na ně dopadla série velmi těžkých zápasů proti silným soupeřům a Pelikáni prohráli dokonce 13 zápasů v řadě. Jejich bilance klesla až na 6/22 a v tu chvíli už s nimi pro play-off nepočítal vůbec nikdo.

Williamsonova debutu se fanoušci Pelicans dočkali 22. ledna a rozhodně nebyli zklamání. Devatenáctiletý mladík se dlouho „nerozkoukával“ a výhra nad Bostonem (26. ledna) odstartovala vítězné tažení – z posledních 18 zápasů před přerušením sezóny jich tým dokázal vyhrát 11, celkově vylepšit bilanci na 28/36 a posunout se až na 10. místo Západní konference jen o 3 a půl zápasu za osmý Memphis.Ve sportu žádná kdyby neplatí, ale je evidentní, že pokud by mohl hrát Williamson od začátku sezóny a zůstal zdravý, Pelicans by se vší pravděpodobností mířili do play-off. Stále do něj teoreticky míří, protože mají jeden z nejlehčích losů pro závěr sezóny, ale nucená přestávka dává Memphisu šanci k uzdravení některých hráčů a rozjezd Pelicans samozřejmě brzdí.

Sám Williamson v pouhých 19 zápasech kariéry potvrdil, že může být skutečně „generačním“ talentem, pokud jeho tělo zátěž vydrží. Je spolu s Wiltem Chamberlainem a Joel Embiidem v exkluzivní skupince hráčů, kteří ve své nováčkovské sezóně dosáhli průměru více než 28 bodů na zápas v přepočtu na 36 odehraných minut. Jeho celkový (klasický) průměr bodů na zápas je 23,6, což je samozřejmě mezi nováčky vůbec nejvíc.

Cenu pro „Nováčka roku“ vzhledem k malému počtu odehraných zápasů zřejmě nezíská, ale je jasné, že fanoušci Pelicans cítí teď oprávněné vzrušení. Ať to s touto sezónou dopadne jakkoli, budoucnost basketbalu v New Orleans se zdá být zářivá.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   04:05 06:45
   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Los Angeles Kings - Vegas Golden Knights

   12:50

   Element (437)

 • Nova Sport 2

  • Tipsport Premier League 2021

   09:00 11:35
   11:35

   Ligue 1 Highlights (32)

   12:30

   Kitesports Insights & X - Project

   13:00

   Fotbal: Montpellier HSC - Olympique Marseille

   14:45

   NHL: Montreal Canadiens - Toronto Maple Leafs

   16:30

   Český motorsport 2021 (1)

Celý program