František Čupr

Nestabilizování trenérů je známka, že jsme situaci nezvládli, říká GM Sparty Čupr

František Čupr
Zdroj: Profimedia
Skok Aleš
Aleš Skok
23.2. 2021 21:49
Téma:

Generální ředitel Sparty Praha František Čupr se v rozhovoru pro sparťanský podcast rozpovídal o aktuální situaci ve Spartě, Pavlu Vrbovi, zraněních, přestupech i finanční stránce klubu.

Celý management Sparty neměl v posledních týdnech zrovna jednoduché dny. Změna vizuální identity a změna na trenérském postu zaměstnala celý klub. Nejinak tomu bylo u generálního ředitele Františka Čupra.

 

"Poslední doba nebyla nikterak zásadně jiná. Vizuální identita byl projekt, který jsme připravovali v řádu měsíců. Daleko náročnější byla výměna trenéra," pronesl v úvodu.

 

Vizuální identita ale zaměstnávala Spartu už posledních pár měsíců. "Bylo to složité. Vnímal jsem a vnímám současnou vizuální identitu. Měli jsme spoustu návrhů, které byly naprosto odlišné od té, kterou jsme nakonec zvolili. Ale chtěli jsme jít cestou evoluce. Samozřejmě jsem se bál reakce. Očekávali jsme dovětky typu, ať hrajeme raději fotbal apod. Ale pořád si myslím, že novou vizuální identitu jsme potřebovali," dodal nejen ke změně loga.

 

 

Daleko více Spartu zaměstnala další změna trenéra. Však Václav Kotal vydržel na střídačce rok. "Mrzí mě moc, že jsme trenérskou pozici nedokázali ve Spartě stále stabilizovat. Je to výsledek toho, že jsme situaci nezvládli. Kdybychom měli stabilně jednoho trenéra, tak můžeme říct, že jsme naplnili cíle a očekávání, které v souvislosti se Spartou jsou. Tím, že trenéra měníme tak často, tak jsme cíle naplnit nedokázali. Věříme, že teď už jsme konečně na správné cestě a dosáhneme vytyčených cílů," řekl otevřeně.

 

"Dělali jsme vyhodnocení, proč se nám nedaří trenéry udržet. S Tomášem Rosickým se o tom bavíme často. Požadavky na trenéra Sparty jsou obrovské a běžný fanoušek si to možná ani neuvědomuje. Kromě základních trenérských dovedností a práce s kabinou, je i mediální zájem a tlak enormní. A samozřejmě i ze strany fanoušků," popisuje post sparťanského trenéra.

 

Sparta od nové sezóny změní jsou vizuální identitu:

 

"Každý trenéra sleduje a každý se k němu vyjadřuje. Musíte být silná osobnost, abyste něco podobného zvládli. Negativní komentáře musíte hodit za hlavu. Setkáváme se i s trollingem a k trenérovi se vyjadřují i lidé, kteří nejsou fanoušky Sparty. Zájmem těchto lidí je, co nejvíce trenéra a klub oslabit. Což je tedy ve fotbale běžné, ale mně se to nelíbí. Bohužel je to tak. Musíte být prostě komplexní osobnost," nastiňuje, jakou osobnost kouč musí mít.

 

A popdle něj je Pavel Vrba ta správná varianta a trefa do černého. "Z Pavla Vrby tohle cítím. Měl jsem možnost se s ním o tom bavit, když jsme řešili kontrakt. Měl jsem možnost ho sledovat i na lavičce. Jeho pojetí tréninků a přípravy na zápas se mi hodně líbí a věřím, že to zvládne," věří Čupr.

 

Ten také odmítá domněnky některých lidí, že právě Vrba nebyl první volbou Rosického, a že si ho do týmu dotáhl majitel Daniel Křetínský.

 

 

"Musím odmítnout tvrzení, že by Pavel Vrba nebyl první možností Tomáše Rosického. Samozřejmě se opět najde spousta trollů, kteří budou říkat, že Pavla Vrbu chtěl Daniel Křetínský. Tomáš Rosický absolvoval několik rozhovorů s potencionálními trenéry, sledoval práci jednotlivých trenérů, ale s finální trojicí měl rozhovor. Vše končilo tak, že mi zavolal, že Spartě nejvíce pomůže Pavel Vrba a jestli s tím jsem OK. Tak jsem mu odpověděl, že jestli je s tím on OK, tak je to jeho rozhodnutí a jeho zodpovědnost, a že ho v tom podpořím. Až následně se šlo za Danem Křetínským. Pokud tomu někdo nechce věřit, nemusí, ale takhle to bylo," popisuje situaci ohledně výběru trenéra.

 

Vyjádřil se také k samotnému Křetínskému a jeho zasahování do chodu klubu. "Daniel Křetínský se na provozních věcech prakticky nepodílí. Podílí se na strategických věcech. To znamená, že zasahuje do věcí, kde jde o opravdu velké peníze, ať co se týče odchodů nebo příchodů. Což je pochopitelné, když je majoritním vlastníkem a jsou to prakticky jeho peníze. Logicky se tak zajímá o to, jak je s jeho penězi nakládáno."

 

 

Podle něj Sparta za poslední dobu udělala herní i výsledkový progres, pod který se výrazně podepsal bývalý trenér Václav Kotal. "Progres u nás logicky je. Deváté místo nebyla úplně žádná hitparáda. Chtěl bych ještě jednou dodatečně poděkovat Václavu Kotalovi, co tady dokázal, když přebíral mužstvo po Václavu Jílkovi. Neskutečně tým vytáhl, dokázal vyhrát MOL Cup a dokázali jsme se prezentovat v Evropě. Dodatečně mu za to patří velké díky, což jsem mu říkal i osobně. Říkal jsem mu, že to není tak, že co sejde z očí, sejde také z mysli. Bavili jsme se, co dále. Ale progres se postupem času zadrhl a s Tomášem jsme se o tom bavili. Ten říkal, že by to chtělo do týmu nový impuls. Proto jsme přistoupili k této změně. Naším cílem je ještě prohnat Slavii. Pokud to nepůjde, tak samozřejmě obhájit druhé místo a zabojovat o Ligu mistrů. Tomáš věří, že to s Pavlem Vrbou můžeme zvládnout."

 

Sparta už druhé zimní přestupové období nepřivedla žádnou posilu, což je samozřejmě zapříčiněno financemi, ale také směrem, kterým se Sparta vydala.

 

 

"Vždy musíte pracovat s budgetem. Máme vytyčené peníze, které můžeme dát za hráče ze zahraniční ligy a z české ligy. Tomáš přišel s tím, že když stabilizujeme kádr, tak se musí projevit jeho kvalita. O možných posilách jsme se bavili, ale ztroskotali jsme na otázce financí. Požadavky některých potenciálních hráčů, respektive agentů, byli extrémně vysoké. Nebyli jsme ochotni to dát. Vždy se musíte domluvit se třemi stranami – hráč, agent a klub. Domluvíte se se dvěma stranami, ale skončí to na té třetí," prozradil 46letý podnikatel.

 

Vrátil se také k nedávné zprávě o hospodaření klubu. Za minulé období skončila Sparta ve ztrátě půl miliardy. "Ztráta se nepromítá do fungování jako takového. Naším cílem ale není dělat ztrátu, nýbrž ji minimalizovat a dohnat ji do kladného hospodaření. Ale nejsme nuceni teď dělat nějaké unáhlené transfery ven z klubu. Chceme vychovávat mladé kluky, která pak budeme prodávat do velkých evropských klubů a na tom ekonomicky profitovat."

 

 

Nastínil také, že Sparta může v následujícím přestupovém období udělat větší transfer směrem ven. I díky tomu, že se po dlouhé době představila v Evropské lize. "Může padnout už teď v létě, ale to může v jakémkoliv přestupovém období."

 

Letenský celej také investuje obrovské peníze do tréninkového centra na Strahově. "Chceme hráčům nabídnout takové prostředí, které nebude mít v české lize konkurenci. Chceme dobudovat Strahov tak, abychom nabídli exkluzivní tréninkové podmínky. A to nejen na trávníku. Tam všechny plochy vypadají výborně. Ale samozřejmě nám jde i o technické zázemí – regenerace, wellness, šatny nebo posilovna. Dostaneme se tím na úroveň evropských klubů." Hotovo by na Strahově mělo být na konci této sezóny.

 

 

Čupr i celá sparťanská obec také řeší, kde bude Sparta v budoucnosti hrát. Na současný stánek na Letné to totiž příliš nevypadá.

 

"Na alternativu nového stadionu se připravujeme. Kdyby byla možnost zlepšit Letnou, případně se přesunout přes silnici, tak bychom tady velice rádi zůstali. Každopádně městská část Prahy 7 se k nám staví dost macešsky. Kolikrát musíme chodit vysvětlovat, proč je tady takový hluk a podobně. Úplně si nás tu moc nepřejí. Proto hledáme nové možnosti. Zaznamenal jsem hlasy, že Sparta bude někde na periferii, ale to určitě ne. Pokud bychom hledali nové alternativy, tak chceme zůstat tam, kde to je Spartě blízké," řekl k nové případné nové adrese.

 

Na závěr se vyjádřil také ke spoustě zranění, které Spartu trápí už několik let. "Měli jsme spoustu svalových zranění, které jsme si způsobili při tréninku. Lukáš Štetina už se pomalu vrací. Adam Hložek měl únavovou zlomeninu a tam se můžeme bavit o tom, jestli jsme ho mohli nějak ochránit. Ale jsou to věci, které se stávají. Když se ale podíváme obecně, tak kromě dvou až tří dlouhodobě zraněných hráčů, tak nám hráči nevypadávají na půl až třičtvrtě roku. I v tomto jsme tedy udělali progres," pronesl ke konci povídání generální ředitel.

 

 

 

Související témata:
TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: San Jose Sharks - Colorado Avalanche

   23:20 01:05
   01:05

   NHL: Carolina Hurricanes - Detroit Red Wings

   03:45

   Element (434)

   03:55

   NHL - akce měsíce

   04:05

   NHL: Vancouver Canucks - Toronto Maple Leafs

   09:00

   Ranní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Basketbal: Dinamo Sassari - Casademont Zaragoza

   23:30 01:05
   01:05

   NBA: Boston Celtics - Toronto Raptors

   09:00

   Fotbal: Rot - Weiß Essen - Holstein Kiel

   10:40

   Fotbal: Sportovní originály - Radoslav Látal

   11:00

   NBA: Boston Celtics - Toronto Raptors

   13:05

   UK Open 2021

Celý program