Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

přehled

Není to jen o Rusech. Připomeňte si nejznámější dopingové skandály

Marion Jonesová, Lance Armstrong, Ota Zaremba
Zdroj: Profimedia / isifa

Doping není jen záležitostí ruských sportovců, přesto je státem řízené zvyšování výkonu spíše výjimečné. Přesto se to ale v minulosti dělo. O Sovětském svazu, Číně nebo NDR se mluvilo jako o fabrikách na sportovní doping. Pojďme se podívat na nejznámější dopingové skandály.

Ben Johnson

Kanadský sprinter, věčný soupeř Američana Carla Lewise byl kvůli dopingu diskvalifikován z olympiády v Soulu v roce 1988. Zlatou medaili musel vrátit a jeho dva rekordy byly vymazány. Mimochodem také o Carlu Lewisovi se mluví jako o dopingovém hříšníkovi.
 

Marion Jonesová

Sprinterka, která třikrát zvítězila na olympijských hrách v Sydney, se k dopingu přiznala u soudu. Přišla o medaile a vrátit musela také sedm set tisíc dolarů. Za lhaní vyšetřovatelům si navíc odseděla šest měsíců ve vězení a odpracovat si musela čtyři sta hodin veřejně prospěšných prací.
 

Lance Armstrong

Fenomenální cyklista, který se ve druhé polovině 90. let vyléčil ze zhoubného nádoru, úspěšně se vrátil k cyklistice a pro mnoho lidí se stal hrdinou. Celkem sedmkrát vyhrál Tour de France. Jeden z nejtěžších a také nejdelších cyklistických závodů.


V roce 2012 se ale ukázalo, že dopoval. Přišel o tituly z Tour a k dopingu se přiznal před zraky tisíců lidí v jedné z nejsledovanějších amerických show.
 

Maria Šarapovová

Tenistka Maria Šarapovová byla letos pozitivně testována na Australian Open, dostala dva roky distanc. Přišla i o olympiádu v Riu de Janeiru.


 

Ota Zaremba

Dopingové skandály se nevyhnuly ani Československu. Vzpěrač Zaremba, který v roce 1980 zvítězil na olympiádě v Moskvě, je jedním z mála tuzemských sportovců, který užívání podpůrných prostředků za socialismu přiznal.
 

V osmdesátých letech minulého století se organizovaný sportovní doping rozšířil po celém světě. Řada světových rekordů dodnes pochází z té doby.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:20 15:00

   Fotbal: Vancouver Whitecaps FC - Colorado Rapids

   15:00

   MAXI TIP Poker Tour (4)

   15:30

   The Boodles 2019

   16:30

   Element (390)

   16:45

   The Boodles 2019

   17:50

   NBA – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • 13:20 14:20

   Evropská liga 2019

   14:20

   Nova Cup 2019 – Dolní Morava

   14:35

   World Cup of Pool 2019

   18:30

   Cape Epic 2019 - Best of men

   19:00

   Běhej lesy – Vysočina

   19:15

   Spartan race – Dolní Morava

Celý Program