Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 28.12. 2016 19:40
přehled

Není to jen o Rusech. Připomeňte si nejznámější dopingové skandály

Marion Jonesová, Lance Armstrong, Ota Zaremba
Zdroj: Profimedia / isifa

Doping není jen záležitostí ruských sportovců, přesto je státem řízené zvyšování výkonu spíše výjimečné. Přesto se to ale v minulosti dělo. O Sovětském svazu, Číně nebo NDR se mluvilo jako o fabrikách na sportovní doping. Pojďme se podívat na nejznámější dopingové skandály.

Ben Johnson

Kanadský sprinter, věčný soupeř Američana Carla Lewise byl kvůli dopingu diskvalifikován z olympiády v Soulu v roce 1988. Zlatou medaili musel vrátit a jeho dva rekordy byly vymazány. Mimochodem také o Carlu Lewisovi se mluví jako o dopingovém hříšníkovi.
 

Marion Jonesová

Sprinterka, která třikrát zvítězila na olympijských hrách v Sydney, se k dopingu přiznala u soudu. Přišla o medaile a vrátit musela také sedm set tisíc dolarů. Za lhaní vyšetřovatelům si navíc odseděla šest měsíců ve vězení a odpracovat si musela čtyři sta hodin veřejně prospěšných prací.
 

Lance Armstrong

Fenomenální cyklista, který se ve druhé polovině 90. let vyléčil ze zhoubného nádoru, úspěšně se vrátil k cyklistice a pro mnoho lidí se stal hrdinou. Celkem sedmkrát vyhrál Tour de France. Jeden z nejtěžších a také nejdelších cyklistických závodů.


V roce 2012 se ale ukázalo, že dopoval. Přišel o tituly z Tour a k dopingu se přiznal před zraky tisíců lidí v jedné z nejsledovanějších amerických show.
 

Maria Šarapovová

Tenistka Maria Šarapovová byla letos pozitivně testována na Australian Open, dostala dva roky distanc. Přišla i o olympiádu v Riu de Janeiru.


 

Ota Zaremba

Dopingové skandály se nevyhnuly ani Československu. Vzpěrač Zaremba, který v roce 1980 zvítězil na olympiádě v Moskvě, je jedním z mála tuzemských sportovců, který užívání podpůrných prostředků za socialismu přiznal.
 

V osmdesátých letech minulého století se organizovaný sportovní doping rozšířil po celém světě. Řada světových rekordů dodnes pochází z té doby.
 

TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 13:00 15:20

   UFC 236: Holloway vs. Poirier 2

   15:20

   Florbal: Storvreta IBK - IBK Dalen

   16:55

   Teleshop

   17:10

   Fotbal: FC Nantes - Paris Saint - Germain

   18:50

   NHL News

   19:05

   Florbal: IBF Falun - Mullsjö AIS

 • Nova Sport 2

  • 13:30 15:30

   NBA: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors

   15:30

   Off-road Maraton (1)

   15:50

   Filip Řeháček: Cesta do mistrovství světa Moto3

   16:00

   UFC Unleashed (2)

   16:50

   Teleshop

   17:05

   NHL: San Jose Sharks - Vegas Golden Knights

Celý Program