basketbal 3x3

Dva basketbalové týmy na OH? Šanci dává Čechům odložená kvalifikace

Ondřej Dygrýn během zápasu
Zdroj: Profimedia
Ondřej Dygrýn (vlevo) patří do kádru Humpolec Bernard a také je členem reprezentace.
Richard Wagner
Richard Wagner
Publikováno 24. 6. 2020
Téma:

Český basketbal má po včerejšku o něco reálnější šanci zabrat na olympijských hrách v Tokiu, odsunutých na rok 2021, dvě účastnická místa. Kromě mužského národního týmu o místenku v Tokiu zabojuje také reprezentační tým mužů v basketbalu 3x3.

Sport, který bude na hrách pod pěti kruhy nováčkem, totiž přesunul kvalifikaci do výrazně příznivější lokace. Cesta na olympiádu je pro Čechy zamotaná. Šanci zúčastnit se kvalifikace, která měla proběhnout na konci března v Indii, měl původně národní tým žen, jenže ten byl nakonec kvůli administrativní chybě vyřazen.

 

Šance tak připadla mužům, kteří se však o kvalifikační možnosti dozvěděli téměř o dva měsíce později než ostatní celky a na poslední chvíli lepili přípravný plán. Exotická lokace a termín v průběhu vrcholící sezóny klasického basketbalu nedával mužům příliš velkou naději.

 

Pak ale přišla koronavirová epidemie, která zastavila celý svět a s ním i olympiádu a k ní připojené kvalifikace. Teď se FIBA rozhodla, že turnaj uspořádá v květnu 2021 Rakousko.

 

 

„Z geografického hlediska je to pro nás jedno z nejlepších možných řešení, protože nemusíme absolvovat žádné náročné přelety,“ říká reprezentační trenér mužů Michael Kruk.

 

Trenér si také musí počkat na los nových soupeřů. „Za ty roky už jsem několikrát zažil, že se FIBA rozhodla na poslední chvíli změnit své rozhodnutí. Zatím ohledně soupeřů počkáme a uvidíme, jak se to vyvine,“ pokračuje.

 

 

 

Turnaj proběhne 26. – 30. května na historickém Hlavním náměstí Štýrského Hradce. Celkem 40 týmů (po dvaceti mužských a ženských) zabojuje o šest vstupenek do Tokia (tři pro muže a tři pro ženy). V Japonsku bude hrát turnaj 16 mužských a stejný počet ženských týmů.

 

Vzhledem k situaci ve světě nemůže Kruk, který rovněž dává do kupy přípravu i hráčský kádr, v němž počítá se základní osou z celku Humpolec Bernard, počítat s velkým množstvím zahraničních turnajů.

 

 

 

„Do konce července snad bude jasné, jestli se vypíšou nějaké turnaje World Tour, případně Challengery. V tuto chvíli se ale organizátorům po světě příliš turnaje vypisovat nechce. Poslední blok přípravy bude od ledna 2021 až do té kvalifikace a to doufám, že už určitě budou nějaké zahraniční turnaje,“ uzavírá Kruk. 

 

 

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • MotoGP - VC Teruelu (kvalifikace Moto3)

   09:05 10:00
   10:00

   MotoGP - VC Teruelu (kvalifikace MotoGP)

   11:05

   MotoGP - VC Teruelu (závod Moto3)

   12:45

   MotoGP - VC Teruelu (závod MotoGP)

   14:15

   MotoGP - VC Teruelu (závod Moto2)

   15:35

   NHL – akce měsíce

 • Nova Sport 2

  • Fotbal: Paris Saint - Germain - Dijon FCO

   09:00 10:45
   10:45

   Nova Cup - Mikulov

   11:00

   UFC Unleashed (7)

   11:55

   Sestřih Evropské ligy UEFA (1)

   12:25

   Ligue 1 Preview (8)

   12:55

   Verbier E - Bike Festival

Celý program