život v kleci

Nejlepší je Procházka, ale za popularitu vděčíme Vémolovi, říká autor knihy o historii MMA

Karlos
Zdroj: koláž tn.cz / profimedia / Instagram Jiří Procházka
Karlos "Terminátor" Vémola, Daniel Barták a Jiří Procházka
Téma:
UFC

Bývalý zápasník a dnes již trenér Daniel Barták spolu se sportovním novinářem Liborem Kalousem vydali 26. března knihu o počátcích MMA v ČR. Publikace Život v kleci může v době domácí karantény nahradit milovníkům bojových sportů adrenalin za všechny zrušené galavečery.

Bojový sport známý jako MMA je dnes obrovským trendem, který se na domácí scéně těší obrovské fanouškovské základně a zároveň začali čeští zápasníci výrazněji zasahovat do světového dění. O tom, co bylo před tím pojednává kniha Život v kleci v níž příběh průkopníků tohoto sportu vypráví Daniel Barták, dvojnásobný mistr republiky z let 1999 a 2000, který po skončení kariéry přešel do trenérské pozice.


Barták a sportovní novinář Libor Kalous se rozhodli pro více pohledů na MMA – vzpomínky lidí, které nikdy nebyly ještě zveřejněny nebo vyprávění osob, které prožily na vlastní kůži startovací období a jsou tu stále.„Často se mě lidi ptají, jaké to bylo v pravěku, jaké byly přestřelky bez rukavic a s omezenými pravidly. Lidi koukali na zápasy jako na pouliční rvačky. Pravidla před dvaceti lety byla, jen ne tak přísná. A když je něco povoleno, proč toho nevyužít. Tohle platí dodnes a všude," vzpomíná Barták, který s MMA prošel kus světa.

Svůj pohled přidala více než desítka zápasníků, která zasáhla do dění českého MMA. Sportovci, dříči, srdcaři, bojovníci. Vzpomínky oživil gladiátor desetiletí Michal Hamršmíd. Jaroslav Poborský, který zažil více než 100 zápasů v kleci, první Češka v UFC Lucie Pudilová, šampion japonské organizace Rizin Jiří Procházka, první Čech v UFC Karlos Vémola i Viktor Pešta, druhý český zástupce v UFC.The Sky is the Limit. To je má odpověď, když přemýšlím o budoucnosti českého MMA. Zápasníci jsou gladiátoři a lidi se chtějí bavit, zažívat adrenalin, show. Jde o nejstarší sport. Je to i o médiích, jak ho podávají,“ řekl v knize Karlos „Terminátor“ Vémola.

 

Co Bartáka motivovalo ke knize a kdo jsou největší osoby MMA v ČR:

Kdo patří mezi největší jména českého MMA?
Jiří Procházka, David Dvořák, Karlos Vémola, Michal Martínek, Viktor Pešta, Magdalena Šormová.
 

Kdo je největší český současný zápasník MMA a kdo tento sport nejvíce propaguje?
V tuto chvíli je nejlepším zápasníkem Jirka Procházka. K výšinám ho ale nakopnul Karlos Vémola.
 

Proč jste se rozhodl napsat knihu ŽIVOT V KLECI?
Kniha Život v kleci není primárně můj nápad, ale pana Tychtla z nakladatelství XYZ. Bavili jsme se o tom udělat knížku o MMA, kde by se objevily i mé blogy, které píšu od roku 2016. Ale chtělo to něco víc. Tak jsme je spojili s mým vyprávěním o začátcích MMA v České republice.

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   Fotbal: Philadelphia Union - New England Revolution

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: RC Lens - FC Nantes

   12:50

   Lukáš Pešek Riding School - Nová generace 1

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Ragby: Anglie - Irsko

   09:00 10:45
   10:45

   Draft NBA 2020

   11:05

   King of the Court - Men

   11:30

   Engadin Wind - Documentary

   12:00

   Magazín Evropské ligy (4)

   12:50

   NBA - akce měsíce

Celý program