Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Squash Mistrovství ČR

Nejdřív porazil Koukala, teď vyhrál titul: Mekbib je novou hvězdou!

Daniel Mekbib
Zdroj: Irena Vanišová
Daniel Mekbib

Daniel Mekbib poprvé v kariéře vyhrál mistrovství České republiky ve squashi. Ve finále v pražské Galerii Harfa porazil 3:1 na sety Martina Švece. Navázal tak na výkon ze sobotního semifinále, ve kterém přehrál osmnáctinásobného domácího mistra Jana Koukala. Svůj první titul vybojovala také Anna Serme, když v pěti setech přehrála Olgu Kolářovou. „Prožil jsem dva nejlepší týdny svého života, co se týče squashe. Vyhrál jsem turnaj PSA v Torontu a nyní domácí mistrovství,“ prohlásil Daniel Mekbib.

Český squash má nového krále, po osmi letech soustavné vlády Jana Koukala se jím dnes stal Daniel Mekbib. Ten do finálového duelu proti týmovému kolegovi z brněnské Viktorie vstoupil lépe, po dvou vyhraných setech vedl 10:7 ve třetím. Jenže Švec vyhrál pět míčů za sebou a třetí sadu nakonec pro sebe ovládl. „Zápas jsem chtěl rychle zakončit, což byla hloupost. Kdybych zůstal při tom, jak jsem hrál, jeden z mečbolů bych využil. Martin chytil druhou slinu a vycítil šanci,“ popisoval Mekbib, který si následnou čtvrtou sadu pohlídal a po 49 minutách se mohl radovat z prvního titulu.

 

 

„Byl jsem v ten moment nadmíru šťastný. Napadlo mě, že si mohu konečně odpočinout. Hodně jsem trénoval, hrál na turnajích. Do toho jsem letěl patnáct hodin do Kanady a třináct hodin zpět,“ popisoval Mekbib, který o minulém víkendu zvítězil na turnaji PSA v kanadském Torontu. Zklamání naopak neskrýval Martin Švec. „Nechal jsem tam všechno, Dan však hrál skvěle. Nasadil jsem asi špatnou taktiku, chybělo více agresivity z mé strany. Dana jsem se snažil utahat volnou hrou, což moc nefungovalo, protože byl hodně aktivní a nedělal chyby,“ prohlásil Švec, který by se rád posunul do první světové stovky.

 

„Myslím, že to pro český squash byly zásadní dva týdny. Další hráč ovládl zahraniční turnaj PSA a máme nového vítěze republikového šampionátu. Začíná asi nová éra. Roste tady čtyři nebo pět hráčů, kteří se chtějí zlepšovat,“ prohlásil Švec. Sám Mekbib nechce vyhlašovat, kolik by chtěl vyhrát domácích titulů. „Nebudu slibovat deset prvenství a devatenáct už vůbec ne. Honza začal vyhrávat v šestnácti, já v pětadvaceti. To už asi nevyjde. Navíc nám roste velká konkurence, vidím pět kluků, kteří se mohou střídat,“ prohlásil Mekbib, který v týdnu odlétá na turnaj do Skotska, stejně jako Švec.

 

Po čtyřech účastech ve finále získala svůj první republikový titul Anna Serme. V dnešním utkání porazila v pěti setech Olgu Kolářovou, která útočila na svůj pátý triumf. „Je to obrovská úleva, že to konečně vyšlo. Pomůže mi to hlavně psychicky v dalších zápasech,“ dodala Serme, která převážně žije ve Francii. Paradoxně nejtěžší moment ve finálovém zápase byla situace v páté sadě, kdy vedla 10:5 a měla několik mečbolů. Za této situace se stejnou soupeřkou prohrála v roce 2016. „Když jsem viděla její úsměv, snažila jsem se na to nemyslet. Naštěstí se tuhle hroznou zkušenost podařilo konečně přebít tímto vítězství. Titul pro mě hodně znamená,“ prohlásila Serme, jejíž cíl je nyní získat celkovou výhru na turnaji PSA, kde byla již dvakrát ve finále.

 

Anna Serme
Zdroj: Irena Vanišová

 

Také Serme nechtěla přesně specifikovat, kolik by chtěla na republikovém šampionátu vyhrát titulů. „To se nedá takto říci, ale určitě budu bojovat o další. Domácí mistrovství je pro mě specifickým turnajem,“ dodala Serme, která ocenila vítěze mužského turnaje. „Jsem ráda, že máme nové tváře. Kluci si to zaslouží, vždyť celý rok makali. Koukal je sice legendou našeho sportu, ale v posledních letech do toho tolik nešlapal.“

lju TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 12:00 14:00

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   14:00

   World of Freesport Special: Best of Climbing

   14:30

   MAXI TIP Poker Tour (8)

   15:00

   Fotbal: LA Galaxy - Los Angeles Football Club

   16:45

   RunTour – Liberec

   17:00

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

 • Nova Sport 2

  • 12:00 14:05

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   14:05

   World Matchplay Darts 2019

   18:00

   NBA 2019

   18:30

   UFC Now (17)

   19:20

   Hokejky pro Kluka Puka 2019

   19:35

   Frozen Waterfalls - Ice - Kayaking

Celý Program