pohled generálního manažera

Nedvěd o Mandátovi: Je to cesta do pekel. Hráčům ale musíme dávat šanci

Skok Aleš
Aleš Skok
Aktualizováno 19:10
9.3. 2021 18:31
Téma:

Kauza Jana Mandáta v těchto chvílích hýbe všemi českými médii. Jak ale jeho situaci vidí generální manažer národního týmu Petr Nedvěd? Má takový hráč šanci dostat se ještě do reprezentace, a jaký trest by mu udělil?

Bývalý vynikající hokejista má na dopad trestu pro Jana Mandáta jasno: "Pro jeho kariéru to bude katastrofické." Ale vzápětí dodává, že ve prospěch pardubického útočníka hraje věk. Nicméně i tak si myslí, že to bude mít velké následky. "Tím, že mu není 30, tak tam šance pořád je. Ale jestli jsou to dva roky, tak je to skoro likvidační a čtyři roky jsou likvidační."

 

Pokud se Mandát i po trestu, který zatím není znám, ale bude minimálně dva roky, vrátí k profesionálnímu hokeji, dveře do reprezentace si nezabouchl. V té letos debutoval. "Vždycky, když nominujete hráče, tak na něj nekoukáte jenom z toho pohledu, co předvádí na ledě, ale i mimo led. Já jsem ale zastánce toho, že pokud se člověk začlení zpátky, tak by měl dostat druhou šanci," myslí si Nedvěd.

 

 

On osobně ani nesouhlásí s výší trestu, která bude zveřejněna v následujících dnech. "Absolutně nesouhlasím s takovou výší trestu. Mělo by to fungovat na podobné bázi, jako je v NHL. Podle mě je tohle kontraproduktivní. Pokud mají hráči nějaký takový problém, my jim potřebujeme pomoct a jít jim naproti. Samozřejmě žádný člověk to nemůže dělat donekonečna. Komu není rady, tomu není pomoci. Když to přijde podruhé nebo potřetí, je jasné, že nemůže přijít stejný trest."

 

K jakému trestu by se tedy přikláněl? "Já bych to řešil počtem utkání. Kdyby sám hráč přišel s tím, že potřebuje pomoct, měl by dostat jenom minimální počet zápasů. Kdyby to bylo v létě, vůbec bych zápasovou stopku nedával. Ale to opravdu pouze v případě, že by to bylo poprvé a hráč by přišel sám. Pokud by se to opakovalo, tak samozřejmě trest zvyšovat. Dát 25 zápasů, pak třeba 40 nebo 50. Což je v podstatě celá sezóna," prozradil svůj názor stříbrný olympijský medailista s Kanadou z roku 1994.

 

 

Samotný Nedvěd neměl s Mandátem nikdy negativní zkušenosti. "Zkušenosti mám s Honzou normální, v podstatě pozitivní. Tohle ale přebije úplně všechno. Máme tady třeba i Bartošáka, který si prochází nějakým obdobím. Mělo by to u nás být ale lépe nastaveno. Tohle vypadá, že dělal někdo, kdo na to neměl čas a prostě řekl dva až čtyři roky. To je špatně," opřel se do současného systému.

 

"Tohle se nemůže nikde tolerovat, ať jde o alkohol nebo drogy, to je jasné. Ale my musíme dát hráčům šanci. Musíme je motivovat, aby se zlepšili, především sami v sobě. Jinak je to cesta do pekla, to všichni víme. Nesmíme je odstřihnout tím, že jim ukončíme kariéru. Pokud to budou pro Honzu čtyři roky, tak od nějakých 26 let je lepší najít si novou práci. Co tady chcete čtyři roky dělat," pokračoval.

 

Jak by ale s celou situací naložil on, kdyby byl v pozici Petra Dědka, který už při kauze Roberta Kousla prohlásil, že při pozitivním testu rozváže s jakýmkoliv hráčem smlouvu?

 

 

"Je to individuální, ale v Pardubicích už toho bylo víc. Vůbec se majiteli nedivím a reagoval bych úplně stejně. Už dřív tam byl alkohol a drogy. Tam se není čemu divit. Kdyby ten klub byl ale čistý a stalo se to poprvé, tak bych se snažil danému hráči pomoct. Ale nelze to tolerovat donekonečna," myslí si.

 

Sám si je vědom, že dělat podobná rozhodnutí není vůbec jednoduché. "Bruslíte na tenkém ledě. Dělat podobná rozhodnutí není vůbec snadné. Chcete hráči pomoct, ale hází to blbé světlo na klub. Ale nějaká sankce musí přijít. Nemůže se to přejít. Ale čtyři roky jsou moc. Mělo by se jít cestou, která hráče nezlikviduje. Měl by dostat takovou ránu přes prsty, že si to bude pamatovat, 25 zápasů by za mě bylo ideální. I tak vás to vyřadí minimálně na půl sezóny. A to nevíte, v jaké části by vás to zastihlo. Pokud to dopadne na čtyři roky, myslím, že to pro něj bude konec kariéry," dodal na závěr.

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • ATP Tour 250: Mallorca Championships

   19:35 21:20
   21:20

   Element (442)

   21:30

   Extremsportveko - The Beauty of Outdoor Sports

   21:55

   Parkurová Global Champions - Stockholm

   22:50

   NHL: TOP akce základní části

   23:00

   Večerní sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • Házená: THW Kiel - TBV Lemgo Lippe

   18:55 20:40
   20:40

   Házená: GWD Minden - Eulen Ludwigshafen

   22:05

   NBA: Milwaukee Bucks - Atlanta Hawks

   00:05

   Element (442)

   00:20

   Rychlá kola (6)

   00:50

   ATP Tour 250: Mallorca Championships

Celý program