pozitivní testy

Nakažených z charterového letu přibývá, ČOV zahájil vyšetřování

Čeští olympionici přiletěli do Tokia
Zdroj: Twitter - Český olympijský tým
Jiří Průša
Jiří Průša
Aktualizováno 10:21
22.7. 2021 10:15

Speciální charterový let z Prahy do Tokia, který převážel část české olympijské výpravy, se stal osudným několika sportovcům. V posledních dnech mělo pozitivní test na covid hned několik cestujících z tohoto letu, a tak Český olympijský výbor (ČOV) zahájil vyšetřování celého případu.

"ČOV bere situaci maximálně vážně a hned od začátku přijal veškerá nutná opatření k minimalizaci rizika pro zúčastněné členy týmu. Vedení výpravy aktuální stav řeší v souladu s japonskými organizátory a úřady intenzivně téměř 24 hodin denně," napsal výbor ve své tiskové zprávě.

 

Jako první byl pozitivně testován jeden z lékařů, ale ani jeho izolace v Tokiu už nepomohla, pozitivní test na covid později měli také trenér plážových volejbalistek Simon Naush, beachvolejbalista Ondřej Perušič a stolní tenista Pavel Širuček.

 

"Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval okamžitě zahájil vyšetřování, které povede společně s místopředsedou ČOV Filipem Šumanem. Dohlížet na jeho průběh bude ombudsman ČOV Alexander Károlyi. Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci COVID-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti," stojí dále v tiskové zprávě.

 

Ředitel komunikace Českého olympijského výboru Tibor Alföldi pro Seznam zprávy přiznal, že během letu skutečně k porušení pravidel došlo. Z letadla se navíc objevily fotky, kde cestující nemají respirátory ani roušky a vesele pózují.

GALERIE: Čeští sportovci se fotili bez roušek, pak zasáhl covid

1
/
5
Zdroj: Facebook @Silniční cyklistika - ČSC
Cestující do Tokia v letadle bez roušek

Výsledek vyšetřování by měl ČOV zveřejnit do čtrnácti dnů, do té doby nechce případ více komentovat, aby měli sportovci dostatečný klid na své výkony.

Pozitivní antigenní test měli podle ČOV dva další sportovci, kteří čekají na výsledky PCR testu, jednou z nich by údajně měla být Markéta Nausch Sluková. Pozitivních případů z onoho letu tak stále přibývá a nikdo neví, kdy se tato série špatných zpráv zastaví.

Zatím posledním českým sportovcem s potvrzeným koronavirem je Pavel Širuček:

VOYO

Sledujte Nova Sport ve Full HD na Voyo.cz

TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Ranní sportovní noviny

   09:00 09:05
   09:05

   ATP Tour 250: Truist Atlanta Open

   10:40

   Sportovní originály - František Straka - hráč

   11:05

   ATP Tour 250: Generali Open

   12:45

   Kolo pro život - Dobříš

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • ATP Tour 250: Generali Open

   09:00 10:45
   10:45

   Fotbal: Ligue 1 - Nejlepší góly sezony

   11:00

   Fotbal: Trenčín - Zlaté Moravce

   12:45

   Tour de France - Speciál

   12:55

   Save Boxing II.

   13:45

   KSW 62: Kołecki vs. Szostak

Celý program