Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Fotbal Pravidla žlutých karet

Nadstavba ještě nezačala a Sparta má jistou pokutu! Viníkem Kanga

Guelor Kanga
Zdroj: Profimedia

Základní část fotbalové Fortuna ligy se chýlí ke svému konci. Zbývá odehrát jen dvě kola a pak začne nový formát soutěže tzv. nadstavba. S ní vstupuje do hry i nové pravidlo, které se týká trestu za žluté karty. Trest za červenou kartu se do nadstavby přenáší.

Pravidla jsou nastavena tak, že pokud hráč v sezoně nasbírá čtyři žluté karty, má stopku na jedno utkání. Pokud nasbírá osm žlutých karet, nezahraje si v dalších dvou duelech. Když dostane dvanáctou žlutou kartu, nesmí nastoupit do tří následujících utkání. Kdyby šestnáctou žlutou kartu tak do čtyř zápasů. Zároveň kluby neplatí pokutu.
 

Právě třetí případ potkal sparťana Guélora Kangu, který dvanáctou žlutou kartu dostal v derby. Podle regulí tak nesmí zasáhnout do třech ligových utkání Sparty. Jenže do konce základní části zbývá odehrát dva duely. Co s tím?
 

Vzhledem k začátku nadstavby, bude Kangovi trest za třetí zápas odpuštěn. Sparta ale musí zaplatit pokutu 60 tisíc korun.

Hráči, kterým může hrozit trest za žluté karty
Hráči, kteří jsou ohrožení u žlutých karet

V karetním ohrožení osmi žlutých karet je ale řada dalších fotbalistů, mimo jiné Josef Hušbauer ze Slavie, plzeňský David Limberský či sparťan Martin Frýdek. Jak se tedy bude postupovat v případě, že některý z nich dostane osmou žlutou kartu ještě v základní části ligy?
 

Záleží, v jakém kole ji dostane. Pokud ji obdrží v 29. kole, daný klub zaplatí 60 tisíc korun a následně hráč nemůže nastoupit ve 30. kole. Ale v nadstavbě už ano.
 

Když se hráč tzv. vykartuje v posledním kole základní části, jeho trest se do nadstavby nepřenáší, a tak může nastoupit. Klub ale zaplatí pokutu 70 tisíc.

Guelor Kanga dostává v derby žlutou kartu
Zdroj: Profimedia Guelor Kanga dostává v derby žlutou kartu

Stejný princip funguje i u hráčů, kteří v závěrečném kole dostanou čtvrtou žlutou kartu. Za ně ale klub zaplatí „jen“ 60 tisíc.
 

Jiné to je u červených karet. Pokud ji hráč obdrží, hned neví, kolik zápasů hrát nebude. O délce trestu rozhoduje Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace, která se rozhoduje na základě míry provinění. Proto někdo může za červenou kartu vynechat jeden, dva i více zápasů.
 

Trest za červenou kartu, kterou fotbalista dostane v základní části ligy, se přenáší do nadstavby.
 

Podrobný výčet pravidel o žlutých kartách v nadstavbě najdete níže:


DISCIPLINÁRNÍ PRAVIDLA
Pokud hráč dostane v závěru základní části trest za žluté karty, do nadstavby si ho nepřenáší, ale zaplatí pokutu. Za jedno soutěžní utkání 60 tisíc, za dvě 70 tisíc, za tři 80 tisíc korun atd.

Kdo bude v nadstavbové části napomínán v jednom ročníku žlutou kartou:
a) podruhé, bude potrestán zákazem závodní činnosti na jedno soutěžní utkání
b) počtvrté, bude potrestán zákazem závodní činnosti na dvě soutěžní utkání

V případě, kdy by tresty zákazu závodní činnosti uložené za opakované napomínání hráčů přesáhly konec soutěžního ročníku, nebudou tyto tresty v tomto rozsahu vykonány a namísto příslušné části trestu zákazu závodní činnosti bude uložena peněžitá pokuta.

Do kvalifikačních dvojutkání o účast v 1. lize se žluté karty z nadstavbové části ani z 2. ligy nepřenáší a pro účely evidence napomínání žlutou kartou se tato utkání nepovažují za utkání v nadstavbové části

vat TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 01:00 02:45

   Mistrovství světa SKIF 2019

   09:00

   Sportovní noviny

   09:05

   FIVB Beach Volleyball – Espinho

   10:50

   KITE LIFE (1)

   11:00

   Ranní Sportovní noviny

   11:05

   Wild and Young - Kayak Portrait Adiran Mattern

 • Nova Sport 2

  • 01:30 03:15

   Fotbal: Toronto FC - Houston Dynamo

   09:00

   World Matchplay Darts 2019

   11:30

   World of Freesport Special: Best of Climbing

   12:00

   Fotbal: Ligue 1 - Ohlédnutí za sezonou

   13:00

   UFC Fight Night: Dos Anjos vs. Edwards

   15:00

   Mistrovství světa SKIF 2019

Celý Program