gratulace roland garros

Nadal je znovu králem antuky! Ve finále povolil jen šest gamů

Rafael Nadal

Rafael Nadal se naprosto suverénním způsobem vrátil stal vítězem grandslamového Roland Garros. Špěnelský antukový král vyhrál French Open už podesáté, což se nikdy vhistorii nikomu nepovedlo. Ve finále přitom zničil Stana Wawrinku ze Švýcarska poměrem 6:2, 6:3 a 6:1!

Jednatřicetiletý Nadal se na Roland Garros radoval z triumfu po třech letech. Poprvé zde zvítězil v roce 2005, další tituly přidal v letech 2006 až 2008 a 2010 až 2014.

Nadal se jen v úvodu utkání nemohl spolehnout na svůj forhend a ve třetí hře odvracel brejkbol. Wawrinka ale returnoval do kurtu a víc šancí už mu Nadal v zápase nenabídl. Na dvorci Philippa Chatriera pak duelu jasně dominoval.

Od stavu 2:2 v prvním setu získal Nadal sedm her v řadě. V celém zápase výborně podával a z forhendu i bekhendu Wawrinku, pařížského šampiona z roku 2015, doslova rozebíral. Byl tradičně skvělý v obraně, ale dokázal si dojít sám pro bod, což dokazuje statistika: rodák z Mallorky měl 27 vítězných míčů a udělala jen 12 chyb.

Zápas ukončil při druhém mečbolu už po dvou hodinách a pěti minutách. Tradičně pustil raketu a lehl si na záda na svůj milovaný antukový povrch.

Z mužů nedokázal nikdo vyhrát jeden grandslam desetkrát. Mezi ženami je rekordmankou Australanka Margaret Courtová, která slavila jedenáctkrát na Australian Open, Martina Navrátilová zvítězila na trávě ve Wimbledonu devětkrát.

Za vítězství na French Open vydělal stejně jako o den dříve nečekaná královna žen, Lotyška Jelena Ostapenková, 2,1 milionu eur, v přepočtu přes 55 milionů korun. Nadal se po triumfu posune v novém vydání žebříčku ATP na druhé místo.

• 23:35 01:35