video+fotky 1000 miles adventure

Na trať extrémního závodu vyrazil tandem se slepým závodníkem!

Všichni, kdo se postavili na start, zaslouží velké uznání. Ve startovním poli jednoho z nejtěžších a nejnáročnějších cyklozávodů v tuzemsku 1000 Miles Adventure ale najdeme dvojici, která si řekla ještě o něco větší respekt, než všichni ostatní. Důvod? Aleš Procházka s Václavem Fišerem jedou na tandemovém kole, druhý jmenovaný je totiž nevidomý.

Musejí mít mimořádně pevnou vůli. To je bez debat. Zdolávat na extrémně náročné trati plné převýšení a zrádných úseků překážky s dlouhým a těžkým kolem obaleným bagáží, to není nic pro slabé povahy. Zvlášť, když jeden z dvojice nevidí.


"Počítali jsme s tím, že pojedeme trochu rychleji. Netušili jsme totiž, že to bude takový extrém," přiznal Aleš Procházka, který ale zároveň upozornil, že jim na trati nikdo s ničím nepomáhal. S každou nástrahou se vypořádali sami.


Původně plánovali, že pojedou celou trasu závodu, nicméně náročnost závodu spojená s řadou bolestivých pádů je donutila plány změnit. Hodlají pokořit kratší variantu závodu, která je dlouhá zhruba 800 kilometrů.


GALERIE: Tandem na závodě 1000 Miles Adventure

1
/
10
Zdroj: Tomáš Srb
Tandem na závodu 1000 Miles Adventure - 3


"Jsou tady úseky, kdy sám člověk leze po čtyřech, mít kolo jen pro sebe, hodím si ho přes záda a vylezu to. Ale s tímhle kolem to nejde," dodal Procházka. Asi největší problémy měla dvojice na Drážďanské vyhlídce v Českém Švýcarsku."Sestupovali jsme až večer, do toho se přihnal déšť. Jsou tam tak půlmetrové schody. Neustále jsme museli vymýšlet, jak projdeme s kolem, kameny byly navíc mokré. Hlavně musíte dávat pozor na úrazy," popisoval Procházka.


Kdo si ale myslí, že toho bude mít dvojice, která společně v minulosti už nějaké závody absolvovala, plné zuby, je na omylu. "Odstoupit nechceme, to ani náhodou," říká odhodlaně Aleš Procházka, který nevyloučil ani možnost, že se na start 1000 Miles Adventures svým parťákem postaví i příští rok. "Pořád nás to baví. Navíc už teď víme, co bychom udělali jinak. Pomohlo by nám to zvýšit rychlost."Nezdolná dvojice zaslouží obrovský respekt a uznání. S tím ostatně souhlasí i zakladatel a šéf závodu Jan Kopka: "Očekával jsem, že mi během prvního dne přijde zpráva, že končí. Vůbec nechápu, že pořád v závodě pokračují. Z jejich strany navíc vůbec nechodí žádné stížnosti. Klobouk dolů před nimi."


Více o 1000 Miles Adventure najdete na stránkách závodu 1000miles.cz
 

pha TN.cz

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   09:05 11:00
   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Fotbal: Eintracht Norderstedt - Bayer Leverkusen

   12:55

   Polední sportovní noviny

   13:00

   1000 mil československých

   13:15

   MotoGP - VC Emilia - Romagna (trénink Moto3)

 • Nova Sport 2

  • RunTour - Olomouc

   10:45 11:00
   11:00

   Czech PGA Ropice Golf Trophy

   12:00

   NBA: Boston Celtics - Miami Heat

   14:00

   NHL: New York Islanders - Tampa Bay Lightning

   15:45

   Běhej lesy - Jizerská

   15:55

   Ötztal Cycle Marathon - 40 year anniversary

Celý program