Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

video+fotky 1000 miles adventure

Na trať extrémního závodu vyrazil tandem se slepým závodníkem!

Všichni, kdo se postavili na start, zaslouží velké uznání. Ve startovním poli jednoho z nejtěžších a nejnáročnějších cyklozávodů v tuzemsku 1000 Miles Adventure ale najdeme dvojici, která si řekla ještě o něco větší respekt, než všichni ostatní. Důvod? Aleš Procházka s Václavem Fišerem jedou na tandemovém kole, druhý jmenovaný je totiž nevidomý.

Musejí mít mimořádně pevnou vůli. To je bez debat. Zdolávat na extrémně náročné trati plné převýšení a zrádných úseků překážky s dlouhým a těžkým kolem obaleným bagáží, to není nic pro slabé povahy. Zvlášť, když jeden z dvojice nevidí.


"Počítali jsme s tím, že pojedeme trochu rychleji. Netušili jsme totiž, že to bude takový extrém," přiznal Aleš Procházka, který ale zároveň upozornil, že jim na trati nikdo s ničím nepomáhal. S každou nástrahou se vypořádali sami.


Původně plánovali, že pojedou celou trasu závodu, nicméně náročnost závodu spojená s řadou bolestivých pádů je donutila plány změnit. Hodlají pokořit kratší variantu závodu, která je dlouhá zhruba 800 kilometrů.


GALERIE: Tandem na závodě 1000 Miles Adventure

1
/
10
Zdroj: Tomáš Srb
Tandem na závodu 1000 Miles Adventure - 3


"Jsou tady úseky, kdy sám člověk leze po čtyřech, mít kolo jen pro sebe, hodím si ho přes záda a vylezu to. Ale s tímhle kolem to nejde," dodal Procházka. Asi největší problémy měla dvojice na Drážďanské vyhlídce v Českém Švýcarsku."Sestupovali jsme až večer, do toho se přihnal déšť. Jsou tam tak půlmetrové schody. Neustále jsme museli vymýšlet, jak projdeme s kolem, kameny byly navíc mokré. Hlavně musíte dávat pozor na úrazy," popisoval Procházka.


Kdo si ale myslí, že toho bude mít dvojice, která společně v minulosti už nějaké závody absolvovala, plné zuby, je na omylu. "Odstoupit nechceme, to ani náhodou," říká odhodlaně Aleš Procházka, který nevyloučil ani možnost, že se na start 1000 Miles Adventures svým parťákem postaví i příští rok. "Pořád nás to baví. Navíc už teď víme, co bychom udělali jinak. Pomohlo by nám to zvýšit rychlost."Nezdolná dvojice zaslouží obrovský respekt a uznání. S tím ostatně souhlasí i zakladatel a šéf závodu Jan Kopka: "Očekával jsem, že mi během prvního dne přijde zpráva, že končí. Vůbec nechápu, že pořád v závodě pokračují. Z jejich strany navíc vůbec nechodí žádné stížnosti. Klobouk dolů před nimi."


Více o 1000 Miles Adventure najdete na stránkách závodu 1000miles.cz
 

pha TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 09:00 09:05

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Washington Capitals - Arizona Coyotes

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   Winter Games NZ - Freeski & Snowboard Slopestyle

   11:30

   Házená: SG Flensburg - Handewitt - Frisch Auf! Göppingen

   13:00

   Polední sportovní noviny

 • Nova Sport 2

  • 09:00 11:30

   Grand Slam of Darts 2019

   11:30

   adidas Rockstars

   12:00

   Element (400)

   12:15

   UFC Reloaded (1)

   13:10

   UFC Fight Night: Magomedsharipov vs. Kattar

   15:05

   Champion of Champions 2019

Celý Program