Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

galerie z delty nilu do světa

To je plácek, kde vyrůstal Salah! Vesnička mluví o zrození hvězdy

Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah - 10
Zdroj: Profimedia
Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah

Egypt to není jen moře, pyramidy a hrobky faraónů. Místo, o kterém se v poslední době mluví, je městečka Nagríg. Hluboko ve vnitrozemí, v deltě Nilu, vyrůstají úžasní fotbalisté. Tím nejslavnějším je dnes Mo Salah. A když se hrálo finále Ligy mistrů, dívali se snad všichni.

Děti z vesnice Nagrig mají jasný cíl: chtějí se stát fotbalovými hvězdami. Být prostě jako Mohamed Salah. Tenhle pětadvacetiletý sympaťák se stal během jediné sezony globální superstar, nejlepším střelcem anglické Premier League i nejlepším hráčem celé Afriky.

Místo, kde vyrůstal Mo Salah
Zdroj: Profimedia Místo, kde vyrůstal Mo Salah

Mo Salah ale není jen výjimečným fotbalistou. Ví, že jeho úspěch se stal inspirací pro děti v Egyptě i Africe a když občas pronese nějaká slova, hltají ho nejen v rodném Nagrígu. "Nikdy nepřestat snít, nikdy nepřestávejte věřit," řekl památnou větu, kterou se dnes malí egyptští kluci řídí.

Mo neměl k fotbalu daleko. V Nagrígu jím byli všichni posedlí a plácky s udusaným pískem jste mohli najít na každém druhém rohu ulice. Vyrůstal navíc ve sportovní rodině, jeho otec i dva strýcové fotbal hráli.

GALERIE: Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mo Salah

1
/
9
Zdroj: Profimedia
Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah - 3


Když bylo Mohamedovi osm let, ujali se ho i v tamní trenéři. "Jeho talent byl vidět už od prvních dnů," říká Ghamrí Abdel Hamíd El-Sádaní, který byl prvním Salahovým učitelem fotbalu v mládežnickém centru Nagrígu. Mimochodem, tato škola dnes už nese jméno podle současné největší egyptské hvězdy.

Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah - 8
Zdroj: Profimedia Ghamrí Abdel Hamíd El-Sádaní
 

Mo Salah ale rozhodně neuspěl jen díky talentu. „On má i úžasnou vůli, úsilí a odhodlání," dodává Sádaní, který dnes trénuje malé kluky třeba i v teplákové soupravě se znakem AS Řím, kterou mu ze svého nedávného angažmá přivezl právě Mohamed.Všichni už od začátku věděli, že Mohamed musí dál, do větších klubů. Nejdřív hrál v týmu v nedalekém městečku Basyoun, poté se přestěhoval do Tanty a pak ho přijali v týmu Arab Contractors. „To mu bylo 14 let, když začal jezdit do Káhiry. Trávil až 10 hodin denně na cestách,“ vypráví Maher Šateja, starosta obce a rodinný přítel Salahových.

Dům, kde vyrůstal Mohamed Salah
Zdroj: Profimedia Dům, kde vyrůstal Mohamed Salah


Dnes slavný fotbalista byl vychováván v tradiční rodině. Oba rodiče jsou úředníci a táta navíc obchodoval s květinami, které se používají pro výrobu parfémů. Když se ale reportéři ptali otce Ghaliho Salaha na svého syna, mluvit nechtěl. Prý kvůli respektu z toho, co jeho rodina prožívá a také na přání Mohameda.

Nagríg. Místo, kde vyrůstal Mo Salah
Zdroj: Google Maps Nagríg. Místo, kde vyrůstal Mo Salah


Mo Salah už je i dávno ženatý, vzal si Magi, svou spolužačku z Nagrigu a už když mu bylo 20 let, stal se tátou. Děvčátko dostalo jméno Makka.V městečku jsou rádi, že Mohamed stále tráví dovolenou doma, na své kořeny prostě nezapomněl. Navíc už v sousedním Basyounu vyrůstá nemocnice s jednotkou intenzivní péče právě díky jeho finančnímu daru. „On je skromný kluk. Osmiletý Mohamed byl úplně stejný, jako ten dnešní Mo, nejlepší fotbalista Afriky,“ tvrdí Salahův první trenér Sádaní.

Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah - 7
Zdroj: Profimedia Nagrig. Vesnice, kde vyrůstal Mohamed Salah


V poslední květnovou sobotu všichni v Nagrigu seděli před televizními obrazovkami a fandili Liverpoolu a jejich hrdinovi. Bohužel to skončilo smutně. Mo dohrál po půlhodině. Ale na mistrovství světa prý už bude v pořádku a fotbalové šílenství hluboko ve vnitrozemí Egypta vypukne znovu.

ram TN.cz

TV program NOVA Sport1NOVA Sport2

 • Nova Sport 1

  • 00:55 02:40

   Fotbal: Seattle Sounders FC - FC Dallas

   02:40

   Fotbal: Minnesota United FC - LA Galaxy

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL: Minnesota Wild - Montreal Canadiens

   11:00

   Ranní sportovní noviny

   11:05

   NHL: Behind the Glass – Philadelphia Flyers (4/4)

 • Nova Sport 2

  • 02:35 04:00

   Basketbal: Baxi Manresa - Polski Cukier Torun

   09:00

   Champions League of Darts 2019

   11:25

   Sportovní originály – 180 s Maxem Hoppem

   11:55

   Maxi Tip Poker Tour (21)

   12:20

   UFC Now (22)

   13:10

   Fotbal: Philadelphia Union - New York Red Bulls

Celý Program