vzpoura chtějí vrátit hrdost

Morava nemá fandit Česku! Vyzvala i hokejisty, aby neoblékali dresy

Dres Moravy
Zdroj: Design 88
Dres Moravy
Téma:

Hokejoví fanoušci z Moravy mají možnost pořídit si dres své země a fandit na tribunách. Symbolika Moravy totiž podle několika smutných fandů úplně zmizela z dresů, na které byli příznivci hokejového nároďáku zvyklí. A jestli to prý půjde takhle dál, má vzniknout i samostatná reprezentace Moravy.

 

 

Hokejoví fanoušci z Moravy gradují své protesty proti dresům národního týmu. Skupina Vlajka Moravy dokonce i naznačila samotným moravským hokejistům, že by neměli oblékat dresy, které postrádají symboly jejich rodné země.

Symbolika Moravy totiž podle několika smutných fandů úplně zmizela z dresů, na které byli příznivci hokejového nároďáku zvyklí.


„Nový národní paskvil s orlicemi nepočítá. Ještě by to chtělo vlastní Moravskou asociaci nezávislou na české Praze. Poté může Moravská zemská reprezentace porazit Čechy na MS 3:0,“ vyzývá skupina Vlajka Moravy.
Jakoby chtěla říci, že když padne gól do české branky, budou stoupenci téhle myšlenky slavit. Následuje pak ještě jeden, daleko závažnější vzkaz:Fandové ale přesto na mistrovství světa pojedou a obléknou se právě do nově vytvořených, čistě moravských dresů.
Velký znak ČR byl na hrudích hokejistů od roku 1993. Po rebrandingu Českého hokeje ale moravské i slezské orlice zmizely. A zástupci těchto zemí cítí křivdu:


„Nezbylo nám nic jiného, než vytvořit si vlastní moravský dres, ve kterém budeme moci hrdě fandit týmu, který není jen český, ale je i náš moravský,“ vyprávěli už v březnu Petr Kozel, který stál u vzniku myšlenky moravského hokejového dresu.


Zatím je to tak, že moravský hokejový dres si mohou pořídit fandové, kteří fandí českému nároďáku a postrádají moravskou symboliku.


Anketa

Chybí vám na dresech prvky Moravy a Slezska?

Hlasovalo 1793 lidí.
Skupinka fandů se dala do práce a před startem světového šampionátu opravdu vyrobila edici moravských dresů. Hlavní barvou je modrá. Nad mapou je nápis MORAVA i v původním moravském písmu, tedy v hlaholici. To má ukázat světu, že právě Morava je kolébkou evropské vzdělanosti a právě tam vzniklo nejstarší slovanské písmo.


Výrazné je vyznačení země i píseň, kterou hrdí Moraváci budou pět.


„Moravo, Moravo
vlasti naše milá,
co z tebe pochází,
chasa ušlechtilá,
chasa ušlechtilá, žádostivá boje,
než se ti zas vrátí čest a sláva tvoje.
a jaké to koňstvo, rodí půda tvoje.“


„Je to naše hymna, takže se můžete spolehnout, že ji budeme zpívat. Navíc je napsaná na zádech dresu, takže když budeme stát na tribuně, budeme jí moci číst ze zad kamarádů,“ vypráví Karel Janáč.


Jelikož je do Bratislavy, kde se představí český národní tým minimálně v základní skupině mistrovství světa, dá se očekávat na tribunách spousta fanoušků právě z Moravy.


„Máme to asi hodinku, takže se jezdit bude. A dresy určitě budou vidět, momentálně máme asi 200 předobjednávek,“ dodává Janáč. Takové množství už je opravdu hodně slušný kotel.

 

ram TN.cz
 

TV program

NOVA Sport1 NOVA Sport2
 • Nova Sport 1

  • Jorge Lorenzo - Válečník

   01:05 02:30
   02:30

   Michelin Virtual British Grand Prix

   09:00

   Ranní sportovní noviny

   09:05

   NHL Classic games: Boston Bruins - Edmonton Oilers

   13:00

   Polední sportovní noviny

   13:05

   Házená: HSG Nordhorn - Lingen - HSG Wetzlar

 • Nova Sport 2

  • UFC Fight Night: Woodley vs. Burns

   01:40 03:45
   09:00

   Premier League Darts 2019

   10:55

   Basketbal: Giannis Antetokounmpo - NEJ akce 2015 - 2020

   11:25

   NBA - Trefy po získání míče 2015 - 2020

   11:50

   Best of Ultra Trail Mont - Blanc

   12:20

   UFC Reloaded (30)

Celý program